škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Klima fan motoru sökülmesi ve montajı nasıl yapılır

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim27

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2008 model roomstar comfort aracımın klima fan motoru arızalandı ve yaptıracağım. Servis dahil bir çok yere götürdüm hepsi göğüs komple sökülecek diyor. Klima motorunun sökülmesi ve montajı ile ilgili bilgi ve görsel verebilirmisiniz. çok acil şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı İbrahim27

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı bora-feat

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Görsel olaral bulmak zor ama  şu kadarını söleyebilirim aracını o şekil görme  üzülürsün   ön göğüs sökülüyo  direksiyon sökülüyo ve  iki yan kapı sökülüyo  tabi buna başka bi çare bulmuşlarsa eğer  bilmiyorum yani  bildiğim bu şekil

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok ilginç...bu kadar zor olmamalı, fabia 1 de sadece torpido gözü çıkarılıyor, 5 vida ile, fan motoru karşıda...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı ALi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar eminim benim gibi bu sorunu yaşayıp rahatsız olan bir çok  arkadaşımız vardır. Ben çekinmeme rağmen cesaret edip fanı söktüm ve  arızayı giderdim aslında pekte çekinecek kadar zor değilmiş şimdi sırayla nasıl yapıldığını anlatıcam sizede.

EMNİYET: Herşeyden önce kontağı kapatın!

Öncelikle  torpido kapağının içinde yer alan 3 vidayı sökün. Daha sonra torpidonun  dış tarafının altında yer alan 2 vidayıda sökün, bu şekilde torpido  tamamen boşalmış olur ama çektiğinizde elinize gelmez zorlamayın ve bir  elinizle torpidonun altından desteklerken diğer elinize tornavida alıp  torpidonun sağındaki kapağı (solda yer alan sigorta kapağının aynısının  sağdakisi) bir tornavida yardımıyla hafifçe ganırtın  şimdi tamamen ayırmak için önce arkasına bağlı olan hortumu (1 numara)  çekip çıkarın sonra torpido ışığının soketini çıkarın (2 numara) artık  torpido elinizde ona üzerindeki pislikleri temizlemekten başka  istediğinizi yapabilirsiniz

Şimdi  gelelim asıl işimiz fan'a, öncelikle 3 ve 4 numaralı soketleri elinizle  mandalından çıkartın, daha sonra 6 numaralı soketin fanla ilişiğini  kesmek için 5 numaralı yerde yer alan tırnağından çıkartın onuda bir  tornavidayla hafifçe araladığınızda çıkıyor zaten. Şimdi fanı tutan tek  şey vidalar sırayla turuncuyla yuvarlak içine aldığım vidaları sökün bu  resimde 3 vida görünüyo ama en az 2 tane daha olması lazım onlarıda  sökün ve fanı komple alın ordan. Temizliğini yaparken de fanı  içinden çıkarmak için üstteki yer alan tırnaklarından sökmeye  çalışmayın o tırnakların silikon kıvamında bir yumuşaklığı var bir daha  zor takarsınız o nedenle bu haliyle temizleyin derim,  zaten hafifçe yere vurduğunuzda bir dünya toz toprak dökülecek (varsa  kompresörle temizleyin süper olur), sonrada elektrik süpürgesiyle kalan  tozu toprağı alabildiği kadar çekin ve pervaneyide hafif temizledikten  sonra (içindeki mekanizmasına su sıçratmamaya çalışın) ben dönen kısmın  tepesinin iç tarafından hafif wd-40 sıktım isterseniz sizde bir iki  damla yağ damlatabilirsiniz.

Toplarkende işlemleri sondan başa  doğru yapabilirsiniz ben bu noktada şuna dikkat etmenizi söylicem, fanı  oturturken siyah diktörtgen içine aldığım yere bakarak tam  oturttuğunuzdan emin olun o kısım tam olarak içine geçmesi lazım yoksa  boşluk kalır sonrasını biliyorsunuz zaten. İşiniz bittikten sonra fanı  deneyin ve kendinizi nasıl mutlu hissettiğiniz görün. Sağlıcakla kalın  arkadaşlar.

Not: Resim termo16 kullanıcısının çektiği resimdir kendisine teşekkür ederim.

kardeş siteden alıntıdır.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı İbrahim27

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu mesajı inceledim ancak Benim romi bu şekilde sökülmüyor.denedim. Bora feat doğru söylüyor galiba bu arıza beni çok üzecek.

Çevrimdışı anarche

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1. kademede çok az ses vardı ve ilerlemesin diye motoru söküp temizledim ama hava tutmadım. Sonuç; artık bütün kademelerde ses yapıyor. Kendi beceriksizliğim bir yana resimler ve detaylı açıklama için teşekkür ederim.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ALi;415427
Arkadaşlar eminim benim gibi bu sorunu yaşayıp rahatsız olan bir çok  arkadaşımız vardır. Ben çekinmeme rağmen cesaret edip fanı söktüm ve  arızayı giderdim aslında pekte çekinecek kadar zor değilmiş şimdi sırayla nasıl yapıldığını anlatıcam sizede.

EMNİYET: Herşeyden önce kontağı kapatın!

Öncelikle  torpido kapağının içinde yer alan 3 vidayı sökün. Daha sonra torpidonun  dış tarafının altında yer alan 2 vidayıda sökün, bu şekilde torpido  tamamen boşalmış olur ama çektiğinizde elinize gelmez zorlamayın ve bir  elinizle torpidonun altından desteklerken diğer elinize tornavida alıp  torpidonun sağındaki kapağı (solda yer alan sigorta kapağının aynısının  sağdakisi) bir tornavida yardımıyla hafifçe ganırtın  şimdi tamamen ayırmak için önce arkasına bağlı olan hortumu (1 numara)  çekip çıkarın sonra torpido ışığının soketini çıkarın (2 numara) artık  torpido elinizde ona üzerindeki pislikleri temizlemekten başka  istediğinizi yapabilirsiniz

Şimdi  gelelim asıl işimiz fan'a, öncelikle 3 ve 4 numaralı soketleri elinizle  mandalından çıkartın, daha sonra 6 numaralı soketin fanla ilişiğini  kesmek için 5 numaralı yerde yer alan tırnağından çıkartın onuda bir  tornavidayla hafifçe araladığınızda çıkıyor zaten. Şimdi fanı tutan tek  şey vidalar sırayla turuncuyla yuvarlak içine aldığım vidaları sökün bu  resimde 3 vida görünüyo ama en az 2 tane daha olması lazım onlarıda  sökün ve fanı komple alın ordan. Temizliğini yaparken de fanı  içinden çıkarmak için üstteki yer alan tırnaklarından sökmeye  çalışmayın o tırnakların silikon kıvamında bir yumuşaklığı var bir daha  zor takarsınız o nedenle bu haliyle temizleyin derim,  zaten hafifçe yere vurduğunuzda bir dünya toz toprak dökülecek (varsa  kompresörle temizleyin süper olur), sonrada elektrik süpürgesiyle kalan  tozu toprağı alabildiği kadar çekin ve pervaneyide hafif temizledikten  sonra (içindeki mekanizmasına su sıçratmamaya çalışın) ben dönen kısmın  tepesinin iç tarafından hafif wd-40 sıktım isterseniz sizde bir iki  damla yağ damlatabilirsiniz.

Toplarkende işlemleri sondan başa  doğru yapabilirsiniz ben bu noktada şuna dikkat etmenizi söylicem, fanı  oturturken siyah diktörtgen içine aldığım yere bakarak tam  oturttuğunuzdan emin olun o kısım tam olarak içine geçmesi lazım yoksa  boşluk kalır sonrasını biliyorsunuz zaten. İşiniz bittikten sonra fanı  deneyin ve kendinizi nasıl mutlu hissettiğiniz görün. Sağlıcakla kalın  arkadaşlar.

Not: Resim termo16 kullanıcısının çektiği resimdir kendisine teşekkür ederim.

kardeş siteden alıntıdır.

İyi de profilinizde arabanız roomster olarak  görünüyor, anlattıklarınız ise fabia 1...
Başlığı görüp, hevesle okudum, kafa sonra dank etti durumu...
Zaten Fabia 1 fanı 20 dakikada sökülüp takılır.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı ALi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;509175
İyi de profilinizde arabanız roomster olarak  görünüyor, anlattıklarınız ise fabia 1...
Başlığı görüp, hevesle okudum, kafa sonra dank etti durumu...
Zaten Fabia 1 fanı 20 dakikada sökülüp takılır.

Sol alt köşede alıntı olduğu yazılı idi....