škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2004 Fabia Special 101 BG Tavsiyelerinizi Bekliyorum

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı e.g.uysal

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Evet hocam ilk sorduklarım onlar oldu. Lastiklerin çok temiz olduğunu trigerin ve baskı balatanın faturalarının mevcut olduğunu 90.000'de değiştiklerini söyledi. En son bakım da 100.000'de yapılmış.

Çevrimdışı e.g.uysal

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Aracın kasko maaliyetini sordum en düşün 1800 tl fiyat verdiler. Çok pahalı. Yandık:(

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlısı olsun :ok:
Kasko durumu ilk defa yaptırıyorsanız evet maalesef biraz yüksek, sanırım kaskolara zamda gelmişti bu sene, yenileme yaparken yılbaşında geçen seneye göre farklı çıkmıştı fiyatı. Bütün firmaları araştırın en ucuzuna yaptırın, sonra devir ederseniz başka firmaya.

Çevrimdışı e.g.uysal

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bu arada fabialarda egzos borusu tampon arkasında kalıyor diye biliyorum. Bu araçta dışarıda. Güzel görünüyor da orjinal mi, mod mu anlayamadım. Bilgisi olan var mı?

« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2012, 23:59:47 Gönderen: e.g.uysal »

Çevrimdışı arg44

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı e.g.uysal

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler. Aracı aldım. Sahibi şahane bir insan. Aracı gören gerçekten çok temiz olduğunu söylüyor. Aracın iki tane kusuru var. İlki bagaj kapağı amortisörleri ölmüş. Yenilenmesi gerekiyor. İkincisi ve beni asıl korkutan direksiyonun hafif ağır olması. Arkadaşımın aracına göre hafif bir ağırlık var. Ama kütük gibi falan değil. Arıza lambası falan da yanmıyor. Bakalım umarım direksiyon sorun çıkarmaz. Usta hiçbir sıkıntısı yok dedi ama güvenemiyor insan.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Direksiyondan yana korkunuz olmasın, direksiyon ya tümden gider ya gitmez, hani ortası yoktur sorunun. İlk çıkan Fabia 1 serisinin açı sensörü kroniktir genelde ama bu km'e kadar önceki sahibi değiştirmiştir muhtemelen onu, onun dışında can sıkmaz kolay kolay. VW grubun direksiyonları başka markalara göre azıcık daha da serttir zaten.
Hayırlı olsun güle güle kullanın :ok:

Çevrimdışı e.g.uysal

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar değerli görüş ve temennileriniz için çok teşekkür ederim. Bu forumu bulduğum için şanslı hissediyorum kendimi. 2 gün içinde neredeyse tüm Fabia 1 bölümünü okudum. Çok şey öğrendiğimi düşünüyorum. Araçla ilgili yorumlarımı ve bir kaç sorunumu paylaşacağım. Biraz uzun bir yazı olacak. Kusura bakmayın lütfen.

Aracımı Trabzon'dan asker emeklisi bir beyden aldım. Açıkçası araca bu kadar para vermemin sebebi kendisidir. Gerçekten çok dürüst ve güven veren biriydi. Aracına çok iyi bakmış. Tesadüfen aracı sürekli götürdüğü servis yanımda gelen akrabamın çok yakın arkadaşı çıktı. Aracın sahibi bakımları sürekli erken yaptırmış. Zorla orjinal parça kullandırmış. Mesela baskı balata ve triger seti değişiminde çıkan parçanın aynısını farkını ödeyerek taktırmış. Velasıl arabadan çok sahibi beni bu araca yöneltti. Kafam çok rahat şu anda.

Aracı 150 km kullandım. Trabzon-Hopa arası değişik hızlarda test ettim. (80-150 arası) kesinlikle hiç bir sıkıntı göremedim. (Makina Mühendisiyim. Otomotiv sektöründe çalıştım. Az  da olsa düzgün çalışan bir aracı tanırım diye düşünüyorum.) Yol tutuşu tek kelime ile mükemmel. Bu boyuttaki bir araçtan C sınıfı yol tutuşu hissi aldım. Yüksek hızlarda ara hızlanmalar kesinlikle 75BG'e göre çok farklı. Şehir içinde sizin de bahsettiğiniz gibi çok bir fark yok. Devirli kullanım biraz farkı hissettiriyor sadece. Ama yüksek hızlar güzel gerçekten.

Tabi ki araç 8 yaşında 2. el bir araç. Muhakkak sıkıntıları oluyor. Bunlardan bahsedeyim.

1. En önemli sorun direksiyonunun hafif sert olmasıydı benim için. Bugün biraz inceledim. Rölantide direksiyon çevirirken farlar kısılıyor. Aklıma ilk gelen şey akü oldu. Bu konu ile ilgili görüşlerinize ihtiyacım var.

2. Aracın bagaj kapağının bagaj kapağının amortisörleri bitik. Değiştirmem gerekecek. Kendim takabilirim diye düşünüyorum. Bu işlemi yapan arkadaşlardan yedek parça temini ve işlemin inceliği hakkında tavsiye bekliyorum.

3. Aracın anahtarının açma düğmesi bozuldu. Zaten daha önce de işlem görmüş. Büyük ihtimal düğmede sıkıntı var. Sustalı anahtarlar çok hoşuma gidiyor. Bunlardan yaptıran olduysa maliyeti hakkında fikir alabilirim.

4. Arka sol kapı kilidi bazen açmıyor. Bu konuda bir fikriniz var mı?

5. Farların temizlenmesi gerekiyor. Daha önce arkadaşımın aracına yaptırmıştım. Çok güzel olmuştu. Buna da yaptıracağım.

6. Park sensörü taktırmak istiyorum.

7. Sis farı doğu karadenizde olmazsa olmaz bir donanım. Forumda okuduğuma göre taktıranlar olmuş. Arka sis farı anahtarına bağlanıyormuş. Çok mantıklı. Babamın jettasında arka sis farı yanmadan önleri de yakamıyorsunuz. Çok güzel bir düşünce. Güzel bir havada sis farı yakmış araçları gördükçe sinirleniyorum açıkçası.

8. Kolçak şart. Arkadaki bardaklığa takılanlar sağlam olur gibi geldi. Yaptıran varsa tavsiye eder misiniz?

9. Birde kapılarda kademeli açılma olayı yok. Kapıyı açıyorsunuz durmuyor. Sanırım bunlara da bir baktırmam gerekecek.

Sonuç olarak sizlerden gelen yorumlara göre öncelikle Aküyle ve anahtarla ilgileneceğim. Kışa doğru da sis farını taktırırım.

Bu arada aracıma bir nazar boncuğu şart oldu. Siyah renk araca çok yakışıyor ve herkez çok beğeniyor. İlk nazarımızı ucuz atlattık. Bugün park ederken koca bir taşın üzerinden geçtim. Arabanın altını bayağı bir çizdirdik. Allahtan sadece benzin deposunda çizik görünüyor. Bir eğilme falan da yok görünürde. İlk işim aracı lifte kaldırıp iyice bakmak olacak.

Çok uzun oldu farkındayım. İnşallah okurken sıkılmazsınız. Fikirlerinizi bekliyorum. Zira aracı alırken çok yardımcı oldu bu forum bana. Şimdiden teşekkürler.
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2012, 23:59:13 Gönderen: e.g.uysal »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
1. O durum normaldir Fabişte
2. Orijinal piston tanesi 80 TL, kafasındaki klipsleri sök, kolayca çıkar
5. Far temizliği paylaşımları var forumda, hem içten hem dıştan
9. Normalde var ama onun tutan siyah plastik ve/veya çelik lam yaylar ölmüştür  ;)

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: e.g.uysal;383726

1. En önemli sorun direksiyonunun hafif sert olmasıydı benim için.
2. Aracın bagaj kapağının bagaj kapağının amortisörleri bitik.
3. Aracın anahtarının açma düğmesi bozuldu.
4. Arka sol kapı kilidi bazen açmıyor.
5. Farların temizlenmesi gerekiyor.
6. Park sensörü taktırmak istiyorum.
7. Sis farı doğu karadenizde olmazsa olmaz bir donanım.
8. Kolçak şart.
9. Birde kapılarda kademeli açılma olayı yok.

1- Aküyü kontrol edin, gerekirse değiştirin.Akü kapağı üzerinde bulunan 3-4 adet sigorta var, onların bağlantılarını kontrol edin, gerekirse sağlamlaştırın.Direksiyon açı sensörünü bilgisayardan sorgulatın.
2- Bagaj amortisörleri çok kolay değişir, piyasada ve internette satın alabilirsiniz.
3- Herhangi bir oto anahtarcısında katlanabilir anahtar yaptırabilirsiniz, 50-150 arasında malolur, 4 tuşlu olanını arayın (açma, kapama, bagaj açma ve kırmızı panik tuşu olan, panik tuşuna basıldığında 4lüler yanar, orjinal alarm varsa korna çalar)
4- herhangi bir kilitçinin kolayca çözebileceğini düşünüyorum.
5- Forumumuzda detaylı birçok bilgiye ulaşabilirsiniz, olmadı 100-150 gibi temizletebilirsiniz.
6- Yine forumumuzda konusu çokça geçmiştir, şu an itibarıyla deliksiz olanlarda öneririm, dışarıdan görülmez, tampon delinmez.
7- 2005 öncesi fabiaların sis farları daha ucuz, 40-100 arası hallolur, ön sis seçenekli far anahtarı da pek pahalı değil, 100 ve altında alınabilir.
8- Ben golf4-bora orjinal kopyası aldım, fabrikasyon bir görüntü ve fonksiyonel kullanım sunuyor, satış sitelerinde 40-60 arası bulabilirsiniz ama düzgün bir de usta bulmanız lazım, takılması konusunda tarif ederek yardımcı olabilirim.
9- Kapı gergi çubukları yağsız kalmış olabilir, kolay iş.
10- Güle güle kullanın, kolay gelsin.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ön farlar ne yaparsanız yapın azda olsa mutlaka o kısılmayı yapar. Elektrohidrolik direksiyon var, rölantideyken çok yük çetiğinden yapar onu, dururken hafif gaz verip deviri yükseltin o zaman kısılmadığını göreceksiniz mesela, kısaca sorun değil o ama kısılma önünüzü karartacak kadarsa o da normal değil tabi.
75-85 HP v.s'ler kıyaslamayın bile o motoru, uzun yolda hepsinden çok farklı gider o motor, size keyif verir, kupon bir araba ve kupon bir motordur o arabanın üzerindeki motor :ok:
Güle güle kullanın tekrar, hayırlı olsun :ok: