škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

araçlarımızdan gelen tıkırtılar, gıcırtılar, takırtılar ve tukurtular

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı agasarca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İyi arabada ses daha fazla oluyor. Şaka gibi ama Daha önce kullandığım Polo yalıtımı şu anki Albeaya göre yüksek olduğundan yol sesi almıyordu ve ufak tıkırtıları fazla duyuruyordu. Şimdi Albea var yol sesi, rüzgar sesi bol tıkırtı gıcırtı hiç yok. :bnn:

Çevrimdışı mutluoztan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bende 2011 octi kullanıcısıyım aracı aldığımdan beri kulağıma gelen hiç bir ses olmadı tek sorun oda çoğunda var zaten yüksek hızda aynalardan gelen ıslık sesi gibi ama belli bir hızda onuda duymuyorsunuz zaten 120 kmde kadarda ses olmuyor bu arada pahalı markalardada emin olun aynı sorun var çok yakın bir aile dostumuz tiguan almıştı arka bagaj kapağında öyle bir tıkırtı geliyorduki inip bagaj kapanmadı diye kontrol ettiğimiz oluyordu servise gittiğindede kilitten yapıyor kronik bir sorun demişler değiştirsek bile yine olacak demişler adam 2010 model arabasını aldığı fiyatın 6 tl aşağısına sattı ve insignia aldı  bundan gayet memnun olduğunu söylüyor
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2011, 13:48:29 Gönderen: mutluoztan »

Çevrimdışı 19tumen

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Tıkırtı,çıt çıt vb. sesler zaten radio dan başınız ağrıdığında, kapattığınızda duymak istemediğiniz sesler... Bunun sanırım çaresi yok,

octaviaman

• Ziyaretçi
Şöyle bir altı ay-bir sene geçince araçlarda tıkırtılar başlaması normal.2 tane sıfır araç sahibi olmuş birisi olarak titiz olduğum halde engelleyemediğim şeylerden biri bu olmuştur.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçenlerde meganII ye binmiştim octi den ses geliyordu ön camın olduğu yerden plastiğin kokpite sürtmesinden dolayı.Ama megan'daki sesleri duyunca octi çok sessiz geldi.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bence sorun arabalarda degil, ulkemizdeki yollarda maalesef. zaten bircok ithal araba belirli standartlarda uretiliyor. avrupadaki kaymak yollarda 100 binden sonra gelecek ses bizde 50 binden sonra gelmeye basliyor. ha derseniz ki ruzgar sesi falan. e adamlar aynayi tasarlamak icin belli rakamlarda kaynak ayiriyor, formula 1 araci uretmedigini de bildigine gore, buna uygun, yedek parca olarak satilabilecek seviyelerde uretim yapiliyor. ama temel neden bence oncelikle cevresel. almanya da 150 binde opel vectra ya bindim hicbir yerinden ses gelmiyordu. turkiye de ise ses gelmeyen yeri yok gibiydi. demekki kullanim ve kullanim kosullari farkli.

Çevrimdışı mutluoztan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;273787
Geçenlerde meganII ye binmiştim octi den ses geliyordu ön camın olduğu yerden plastiğin kokpite sürtmesinden dolayı.Ama megan'daki sesleri duyunca octi çok sessiz geldi.

eski bir magena 2 kullanıcısı olarak size katılıyorum 2004 model zamanında sıfır almıştık ilk 6 ayında kapıları gıcırdamaya daha sonra cam motorlarından sesler gelmeye başlamıştık 6 sene kullandık artık kulağımız seslere o kadar alışmıştıkı sessiz bir arabaya binince yadırgıyorduk resmen bazen sesler kendi kendine kesiliyordu özellikle soğuk havalarda şüphelenip acaba bişimi oldu diye kendi kendime orasını burasını karıştırırdım arabanın:D eski bir megane 2 kullanıcısı olarak bir daha renomu tövbe dedim kendi kendime birde o servislerin ilgisizlikleri yüzünden sattım arabayı şimdilik octiden memnunuz yani zamanla orası burasıda tıkırdasa ben pek sorun etmem yeterki cebimizi çok üzmesin üstelik ülkemizde olan yollar belli her yerde bi yol kazısı bilmem ne insanlar bile zor yürürken zira bırakında metal yığını olan araçlarımızdan da ufak tefek seslerde gelsin ayrıca binlerce euro verilip alınan diğer marka araçlarıda deneme fırsatınız olursa özellikle bozuk bir asfaltta inceleyin ben arkadaşımın a4 ünü kullanmıştım yaklaşık bir ay kadar allahım o kapı kenarlarından gelen rüzgar sesi felaket arkadaşa demiştim kapı lastiklerin ses yapıyor diye kronik sorun demişti servis yılda bir üctersiz değiştirdiği halde sorun hala varmış....

Çevrimdışı 19tumen

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bu demek oluyor ki.. Arabaya dünya parası verilmez, sonuçta 60-80 Bin TL lik bir araca, -aman ses gelmesin, aman rüzgar almasın,ama konforlu olsun vs. deyip,beklentilerimiz aşırı uç olmamalı..

Ben oto ile ilgili diğer forumları da okuyorum, kullanıcı yorumlarını değerlendiriyorum.  marka/model hiç farketmiyor her aracın ortak kronik bir hastalığının olduğu aşikar, tıkırtılar,sesler ve çızırtıların çoğu üretimden kaynaklı sorunlar,geri kalanı ise yollarımız ve kullanım tarzı. Aksi halde aynı aracı kullanan 10 kişiden 5-6 sı aynı yerden ses geliyor diye forumlarda yardım taleplerinde bulunmazdı zaten..

Kim ne derse desin,Türkiyenin bürokratik gevşekliği ve denetimsiz yönetimi sebebi ile Avrupa normlarında araçlar Türkiye piyasasına sokulmuyor. Her üretim bandından çıkan araçlar karışık ülkelere gönderilmiyor, öyle olsa neden Avrupadaki arabalar donanım olarak,güvenlik olarak daha yüksekte ve daha performansta olsunlar.. demek ki ülkeye göre üretim yapıyorlar. (genellikle)

Bir belgeselde adını hatırlamadığım bir otomobil üretisinin üretim aşamasında, aracın iskeleti üretim bandına koyulduktan sonra hemen barkod yapıştırıyorlar ve o barkod da gideceği ülkenin yazdığını hatırlıyorum.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar bugü arka sağ camda kapanırkende açılırkende gıy gıy diye ses geliyordu bugün slikon sprey sıktım bir kaç defa açtım kapadım ama hepsinede sıktım gerçekten ses namına bişi kalmadı.ön konsul ile cam arasına da sıktım süper oldu.tavsiye ederim.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: 19tumen;273826
Bir belgeselde adını hatırlamadığım bir otomobil üretisinin üretim aşamasında, aracın iskeleti üretim bandına koyulduktan sonra hemen barkod yapıştırıyorlar ve o barkod da gideceği ülkenin yazdığını hatırlıyorum.

Skoda'nın üretim bandını gördüm Çekya'da, TR ile ilgili de sormuştum, TR için biz özel yay-amortisör koyduklarını söylediler, sanırım çok az daha yüksek geliyor araçlar bize yol şartlarından dolayı. VAG opsiyon decoderlerinde de TR kodu görülebiliyor bagajdaki etiketlerde

Çevrimdışı 19tumen

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;274747
arkadaşlar bugü arka sağ camda kapanırkende açılırkende gıy gıy diye ses geliyordu bugün slikon sprey sıktım bir kaç defa açtım kapadım ama hepsinede sıktım gerçekten ses namına bişi kalmadı.ön konsul ile cam arasına da sıktım süper oldu.tavsiye ederim.

Hangi tarafa sol ya da sağ tarafa mı yoksa baştan sona kadar mı?

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ailotana;270990
Benim el freninin düğmesinden ses geliyor aldığım günden beri. Ama nasıl sinir bozucu bir ses. Normal asfaltta giderken bir şey yok. Mıcırlı asfalta geçince başlıyor tıkırdamaya. Elim el freninde gitmeye başladım artık. Tutunca susuyor çünkü, ya da müziği sona dayamam gerek.

Bir sefer götürdüm servise, silikon spreylerden sıktılar, 1 ay falan ses kesildi, sonra yine başladı. Bugün 15 bin bakımı yaptırdım, söyledim onu da baktık bir şey bulamadık dediler. Daha uzun yola gitmedik bakalım nolacak, bir şey yapmadıklarına göre yine olacak gerçide.

Evet 2 haftadır oluyordu yine o ses. Taki bugüne kadar.

O yalıtım spreyini sıkan usta bakıma gittiğimde izindeydi. Bugün yine götürdüm servise. Bu sefer oradaydı. O baktı yalıtım malzemesiyle kapladı ve şimdi bir sıkıntım yok. 160km yol yaptım yarısı bozuk asfalt hiç bir ses yok. Ayrıca eskiden el frenini çekerken çok az dişli sesi çıkıyordu, şimdi baya bi dişli sesi geliyor.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 19tumen;274781
Hangi tarafa sol ya da sağ tarafa mı yoksa baştan sona kadar mı?
tüm camlara sıktım ayrıca ön camın konsulla bitiştiği yer varya arasına sıktım sağdan sola doğru,ayrıca plastik aksamların bitiştiği yerlere,aralara,gerçekten harika bişi yaw.buradaki paylaşımların hiçbirisini ustalar söylemez ve anlamazlar ve hatta durumu ustaya anlattım ses geliyor diye dedi ki;zaten bu vw gurubu araçlarda kroniktir bunlara alışmanız gerek yapılacak bişi yok demişti.Fethiye de bakıma gittiğimde oradaki ilgili elemana anlattım hemen bunu tavsiye etti.wd-40 pas sökücüyüde tavsiye etti özellikle kapılardan gelen gıcırtılara,amortisörlerin burç kısımlarına ses tamamen kesiliyor dedi.ama ben wd-40 ı motor temizleme amaçlı kullandım çok harika bişi gerçekten cam gibi.:+1:

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;274759
Skoda'nın üretim bandını gördüm Çekya'da, TR ile ilgili de sormuştum, TR için biz özel yay-amortisör koyduklarını söylediler, sanırım çok az daha yüksek geliyor araçlar bize yol şartlarından dolayı. VAG opsiyon decoderlerinde de TR kodu görülebiliyor bagajdaki etiketlerde

Arkadaşa araba bakmaya gittik geçenlerde. Renault bayisinde ki elemanda buna benzer şeyler söyledi. Türkiye'ye gelen araçlar biraz daha yüksek oluyormuş. Arada bi seri geliyor yere daha yakın oluyor falan dedi. Araçlar öyle daha bi güzel gözüküyor ama bizim yollara gitmez demişti.

Çevrimdışı 19tumen

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;274830
tüm camlara sıktım ayrıca ön camın konsulla bitiştiği yer varya arasına sıktım sağdan sola doğru,ayrıca plastik aksamların bitiştiği yerlere,aralara,gerçekten harika bişi yaw.buradaki paylaşımların hiçbirisini ustalar söylemez ve anlamazlar ve hatta durumu ustaya anlattım ses geliyor diye dedi ki;zaten bu vw gurubu araçlarda kroniktir bunlara alışmanız gerek yapılacak bişi yok demişti.Fethiye de bakıma gittiğimde oradaki ilgili elemana anlattım hemen bunu tavsiye etti.wd-40 pas sökücüyüde tavsiye etti özellikle kapılardan gelen gıcırtılara,amortisörlerin burç kısımlarına ses tamamen kesiliyor dedi.ama ben wd-40 ı motor temizleme amaçlı kullandım çok harika bişi gerçekten cam gibi.:+1:

Wd 40 mı sıktın, slikon sprey mi ikisi ayrı da :blg: