škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeti Yakıt Tüketim Değerleri-Ana Konu

fcakir28 · 567 · 266861

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Umut Yeti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ya arkadaşlar belki güleceksiniz de, şu km de kaç lira yakmışız nasıl hesaplanıyor?

Çevrimdışı SuperBahadır

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Umut Yeti;639807
Ya arkadaşlar belki güleceksiniz de, şu km de kaç lira yakmışız nasıl hesaplanıyor?

Alınan yakıt bölü gidilen km. Örneğin arabanın yakıt ışığı yandığı anda fullemişsinizdir tekrar yandığı anda kaç km yaptığınıza bakarsınız. Depoyu 250ye doldurdunuz ışık tekrar yandığında 700 km yapmışsınız araç 35 kuruş yakmış.

Veya uzun süreli tüketime bakarsak yapılan km 2500 ortalama tüketim 6,3 Lt diyelim. 1 litre benzin 6,20 . Yani bu 2500 km boyunca 1 km de ortalama 39 kuruş yakmış.

Çevrimdışı Umut Yeti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Anladım çok teşekkür ederim. Ben depoyu fulluyorum sonra mesela istanbul antalya yaptım çeyrek depo kalırsa hmm iyi gittim diyorum :D  şimdi bende tam hesap yapacağım.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şu sıralar fiyat sabit olsa da başkaları ile kıyaslamak açısında yol bilgisayarından 100 km deki litre tüketimine bakın. Ya da tam doldurduktan sonra yaptığınız bir kaç yüz km sonrası tekrar tam doldurduğunuzda aldığınız litreyi yakıtı yüzle çarpıp katedilen km ye bölünce çıkan değer.
Örn: gidilen km 345, alınan yakıt 18,5 => 100 x 18,5lt / 345km = 5,36 lt/100 km eder.

Çevrimdışı Erkki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bilgilere göre bende ufak bir hesap yapayım dedim :)

47LT yakıt 270 TL uyarı ışığı yanana kadar gidilen mesafe 980 Km
 ilk hesaplamaya göre 270/980=0,27 yani 27 kuruş yakmış oldu :)
 ikinci hesaplamaya göre 100x47/980=4,80lt  100km'de :)

Yeti'ye göre bu değerler çok iyi görünüyor :)

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Şehir içi ağırlıklı, yumuşak kullanımda, bir depo (yaklaşık 47lt) ile, 600 km ye ancak yaklaşabiliyorum.
 [MENTION=15038]Erkki[/MENTION] TDI tüketim değerleri çok güzel. Her iki depoda, benim TSI motora bir tur bindiriyorsun :)

Çevrimdışı Erkki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: miyop;640124
Şehir içi ağırlıklı, yumuşak kullanımda, bir depo (yaklaşık 47lt) ile, 600 km ye ancak yaklaşabiliyorum.
@Erkki TDI tüketim değerleri çok güzel. Her iki depoda, benim TSI motora bir tur bindiriyorsun :)
@miyop üstat belki daha az yaktıran olmuştur ama ben Yeti ile ancak bu kadar yapabildim :)

bence bu değerler Yeti için başarıdır zira 215/60/16 lastikler 1400Kg ağırlık, arka bağımsız süspansiyon ve çokta aerodinamik olmayan yapıyla bu kadar oluyor :)

Rekorum Leon TDI manuel ile 1280Km olmuştu o parkurda da depoyu tamamen bitirmiştim ve çok sıkıcı bir etaptı :D

TSI motor içinde iyi değerler çok yol yapmasam gözüm kapalı kullanırdım :)

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
klimanın yakıt tüketimini ciddi anlamda etkilediğini fark ettim. Bu kadar fark beklemiyordum ama 1.2 tsi 110 euro 6 manuel aracımla 6,5 yaktığım yerde 8 yaktığım oluyor.7-7,5 yaktığım yerde 10a çıkıyor. Uzun yolda ise 90 sabit gittiğim yerlerde rahat 5-5,3 görürken aynı noktada 5,9-6,3 gibi tüketim görüyorum. yani tahminimde uzun yolda 1 şehir içi trafikte 2lt fark ettiğini düşünüyorum.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=16667]Batistuta[/MENTION]

Manuel klima sistemi (otomatiğe nazaran), Küçük hacimli şarjlı motor (büyük hacimli atmosferiğe nazaran), bizdeki ilave faktörler.

Bunlara, ayrıca, cam tavan, dur kalk trafik, aşırı nemli ve sıcak dış ortam gibi, münferit faktörler de eklenebiliyor.

Kendi gözlemim, 0.5 lt/100 km civarında genel bir etki olduğu yönünde.

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
izmir'de bu hafta o kadar sıcakki, otomatik klimanın arabayı istenilen sıcaklığa çabucak getirip termostatın kompresörü devreden çıkarma şansı yok. Manuel klimanın tüketime etkisi ile otomatik klimanın tüketime olan etkisi benim kullanımım açısından farklı olmayacaktır. Uzun yol yaparken evet, içeride ayarlanan sıcaklığa geldikten sonra klimanın devreden çıkıp sıcaklık arttıkça ara ara devreye girmesi tüketim açısından avantajlı olabilir. Klima ile Pazar günü yaptığım 77km ve 1 saat 4 dakikalık yolculukta tahminimce 1 lt fark oluştu. Tahminimce dememden kasıt bir önceki ağırlığım, araç kullanma sitilim ve sıcaklık şartlarının getirdiği farklılıkları tam olarak hesaplayamamam.
 Şehir içindeki durumda ben arabayı çalıştırdıktan 20 sn kadar sonra klimayı açıyorum. gittiğim yere kadar hep açık kalıyor. Şehir içindeki tahminimce 2ltye kadar çıkabilen farklar özellikle rampa ve kalkışlarda aracın performans kaybını çok hissetmememle birlikte 1.2 turbo motorun bu koşulu sağlaması için hava yakıt karışım miktarını buna bağlı biraz arttırması yada benim fark etmeden arabanın peformansının düşmemesi için eski araçlarımdan kalma alışkanlıkla gaza biraz daha basmamla ilgilide olabilir.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hafta başından beri, 10 km lik bir şehir içi güzergahı, günde iki kez klima açık olarak katediyorum. Tatil nedeniyle, istanbul da trafik açık. Rutubet fazla. Günlük seyahatim, yaklaşık, (10x4) 40 km.  Ortalama hız ve tüketimim, sırasıyla, 30 km/sa ve 6.8-6.9 lt/100 km oluyor.

Az önce, deneme amaçlı, son seferimi klima kapalı olarak yaptım. Camlar, seyahatin bir kısmında, kısmen açıktı. Ortalama hız değerim değişmezken, tüketimim 6.4 lt/100km çıktı.

[MENTION=16667]Batistuta[/MENTION]

Özellikle izmir gibi klimalar için ekstrem şartları barındıran yerlerde, klima ile seyahat ederken, seyahat sonlanmadan bir süre önce klimayı kapatın. Böylelikle, havalandırma sisteminin parçalarının aniden ısınmasını önlemiş olursunuz. Aksi durumda, iç ve dış mekan arasındaki sıcaklık farkı, havalandırma sistemi içerisinde yoğuşmaya yol açacaktır. Ortaya çıkan nemli ortam, bakteri ve mantarların üremesi için elverişli ortam olurşturur.

Çevrimdışı Umut Yeti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Geçtiğimiz hafta 515 tl toplam motorin (tamamı opet) yakıt ile 1720 km yol yaptım. Bu yolun yaklaşık 800 km si araçta 3 yetişkin ve 1 tane 13 yaşında çocuk ayrıca 2 büyük full dolu bavul ile gerçekleşti. Yine bu yolun takribi 400-500 km sinde klima açıktı. Geri kalan mesafede camlar hava alacak şekilde (1-2 parmak) aralıktı. Şimdi size iş düşüyor arkadaşlar ben bunun hesabını yapamıyorum. Nekadar yakmışım iyimidir kötümüdür ortalamamıdır yorumlarınızı rica eder, saygılar ve esenlikler dilerim.
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2018, 15:38:36 Gönderen: Umut Yeti »

Çevrimdışı Poseidoneptune

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Umut Yeti;640275
Geçtiğimiz hafta 515 tl toplam motorin (tamamı opet) yakıt ile 1720 km yol yaptım. Bu yolun yaklaşık 800 km si araçta 3 yetişkin ve 1 tane 13 yaşında çocuk ayrıca 2 büyük full dolu bavul ile gerçekleşti. Yine bu yolun takribi 400-500 km sinde klima açıktı. Geri kalan mesafede camlar hava alacak şekilde (1-2 parmak) aralıktı. Şimdi size iş düşüyor arkadaşlar ben bunun hesabını yapamıyorum. Nekadar yakmışım iyimidir kötümüdür ortalamamıdır yorumlarınızı rica eder, saygılar ve esenlikler dilerim.

30 kuruş ✌️

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Umut Yeti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Çok teşekkürler arkadaşlar. Giderken radarlar dışında pek dikkat etmedim ama çokta aşırı sürat yapmadım 110-130 civarı gibi ama dönüşte 90-100 devamlı. Çekincem aracın fazla yakması veya yakıt tüketimini minimize etmek değildi. Tamamiyle her köşebaşında karşıma çıkan şu sinir bozucu radarlara yakalanmamak içindi. Umarım cezalar peş peşe gelmez 2 radardan şüphem var :) Devlet şu radarlara bir çare bulmalı diye düşünüyorum.Mevcutta çok saçma bir denetleme sistemi kurulmuş durumda. Şehirler arası çift şerit bölünmüş yolda 50km/h tamamen saçma sapan bir sınır. 82 yazıyor peşinden 110, 50metre sonra 90 sonra 70 sonra 50 pat radar.. Araç bu metrelerde 82 den zaten 110 a çıkamıyor bile.

Yeti rahatıyla seyir halinde radar stresi yaşamak berbat birşey...