škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeti Yakıt Tüketim Değerleri-Ana Konu

fcakir28 · 567 · 265953

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Tamamı şehir içi kullanımla, bir depo ile 600 km üzerini görmek de bu gözlere nasip oldu.

Bir önceki benzin alışımda, 47 litre ile fullediğim deponun ışığını tekrar yakmamak için verdiğim mücadele, 624. km de sona erdi :)

Tatil tenhalığı ve herzamankinden daha uzun güzergahlarda kullanmanın etkisi de oldu şüphesiz.

Daha iyileri, tüm Yeticilerin başına gelsin.. :gaz:

İlgimi çeken bir noktayı da dip not olarak paylaşayım: ışık yandığında, eskiden çoğunlukla 80 km civarında menzil gösteren yol bilgisayarı, bu kez 120 km menzil göstermekteydi. Bu farktan hareketle, benzin uyarısının kalan menzile göre değil, kalan benzine göre hesaplandığını düşünmekteyim.
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2018, 22:26:21 Gönderen: miyop »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13655]miyop[/MENTION]

Yukarıdaki lt ve km hesabına göre ortalama 7,5 lt yakmış. Yol bil. menzil hesabını ortalama yakıt tüketimine göre yapıyor. Ort. tüketim yüksek ise menzil düşüyor, ort. düşük ise menzil yükseliyor.
Benim uzun süreli ortalama 1000 km civarı ş.dışı gerisi karışık. Ortalama hıza göre fena bir tüketim değil.

« Son Düzenleme: 19 Temmuz 2018, 19:27:46 Gönderen: mşah »

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kendi çapımdaki haypermayling çalışmalarım devam ediyor.. :D

Tamamı şehir içi kullanımla, bir depo ile 600 km üzerine çıkma konusunda, bir önceki skorumun üzerine çıktım.

Benzin ışığı yanmak üzereyken çekilen aşağıdaki fotoğrafta görülen menzil: 666 km.

(Benzin ışığı yanana kadar bekleme imkanım olsaydı, sanırım, bir 10-15 km daha fazla olabilirdi)

Sonrasında, depoya 45.7 lt benzin girerek, fullendi.

Ortalama tüketim değeri, 6.85 lt/100 km oldu.

Keşke İstanbul hep tatil olsa :)

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Sabah klima kapalı 2 yetişkin 1 çocuk. Çoğunluk şehir içi az bir kısım çevre yolu sayılır, sakin trafik. Evden doktora kadar gittik 11km.

Maxidot ekran olmayınca tek tek çektim biraz büyük olmuş fotoğraflar kusura bakmayın, ekledikten sonra farkettim.

Çevrimdışı Abdullah602

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Skoda yeti 1.6tdi 105bg ambition aracım şehir içi yakıt tüketim ort. 12.8 şuan sıfırlayalı 400 450 km oldu. Sebebi nedir.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=17471]Abdullah602[/MENTION]

Aramıza hoşgeldin kardeşim. Şehir içinde ortalama 5-6 litre (ki, uygun trafikte 4,2'ye düştüğü bile oluyor :)) tüketim değeriyle aynı aracı kullanıyorum. 12,8'lik tüketim imkânsız! Bahsettiğin değer "anlık tüketim" değeri olsa gerek. Aracında herhangi bir arıza yoksa hiç kaygılanma; Greenline'de ortalama tüketim asla 12,8 litre olmaz. Sanırım Greenline'yi yeni aldınız ve bu nedenle azıcık acemilik çekiyorsun. Aracın kitapçığını ve forumumuzu (bahsettiğin konu defalarca tartışılmıştı) şöyle bir incelemeni öneririm :ok::gaz:

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun tatil arasından çıkan bir uzun bir yol istatistiği ile, tüketim verilerine ilave yapalım.

İstanbul Bodrum arasında, bol mola ile katedilen 649 km yolun ortalaması, 5.4 lt/100 km oldu.

Seyahatin sonunda, yol bilgisayarının gösterdiği 290 km menzil ile, teorik de olsa, toplam menzil 900 km yi aşmış oldu.

Seyir halinde, genellikle 90-100 km/sa hızla gidildi.

Bir yolcu ve 30 kg bagaj ile, yol boyunca klima açık olarak gidildi.

Rampa ve düzlüklerde hız sabitleyiciyi kullanırken, negatif eğimin (aracın hız kazanmasına yada en azından hızını korumasına yetecek ölçüde) fazla olduğu yerlerde, hız sabitleyiciyi devreden çıkartıp, serbest sürüş ile ilerledim.

https://photos.app.goo.gl/sXsqUGUbYeUBM5xt7

Dönüş yolunda ise, tamamen farklı bir tablo ortaya çıktı. İki yolcu ve 50 kg bagaj ile, tatilcilerin geriye dönüş trafiğinin içinde ilerlemeye çabaladık. Kimi yerde dur-kalk şeklinde, kimi yerde de, dur-kalk sırasında kaybedilen zamanı telafi etmek için gazlayarak gittik. Mümkün olan güzergahlarda, 120 km/sa hızın altına düşmeden, 6.7 lt/100 ortalama ile geldim.

Toplamda, yaklaşık, 1500 km kadar yol yapan araçta, yağ ve su eksiltmesi olmadı. Giderken 2000 d/dk. yı geçmemiştim. Dönüş yolunda, 2500-3000 d/dk ile uzun süre ilerlediğim ve zaman zaman 3000 d/dk yı geçtiğim yerler oldu.

Çevrimdışı Abdullah602

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Asilguzelkoylu

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba.
Yaklaşık 3 aydır 1.2 tsi dsg active paket yeti kullanıcısıyım. Malum araç 2011 model active paket olduğu için maxi dot ekran yok ve buyüzden ortalama değer okuyamıyorum.
araca elm 327 takarak telefon üzerinden(EOBD-Fecile veya İOBD2) Programlarından  anlık yada 100 km ortalamayı doğru olarak okuyabilirmiyim?

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Asilguzelkoylu;642642
Herkese merhaba.
Yaklaşık 3 aydır 1.2 tsi dsg active paket yeti kullanıcısıyım. Malum araç 2011 model active paket olduğu için maxi dot ekran yok ve buyüzden ortalama değer okuyamıyorum.
araca elm 327 takarak telefon üzerinden(EOBD-Fecile veya İOBD2) Programlarından  anlık yada 100 km ortalamayı doğru olarak okuyabilirmiyim?

Merhaba.

Tüketim değerlerini, ELM327 cihazı ile okutabilirsiniz.

"Diagnostic" sistemler, tüm donanım paketlerinde aynıdır.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Asilguzelkoylu;642642
Herkese merhaba.

Ben OBD cihazı kullanıyorum, ortalama ve anlık tüketim gösteriyor ama kapatıp açınca sıfırlıyor olabilir, daha önce hiç denemedim.

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: miyop;642643
Merhaba.

Tüketim değerlerini, ELM327 cihazı ile okutabilirsiniz.

"Diagnostic" sistemler, tüm donanım paketlerinde aynıdır.

Alıntı yapılan: mşah;642644
Ben OBD cihazı kullanıyorum, ortalama ve anlık tüketim gösteriyor ama kapatıp açınca sıfırlıyor olabilir, daha önce hiç denemedim.

Teşekkürler. Bir elm 327 ile bluetooth üzerinden değerleri okuyup daha sonra bir iki ay içerisinde aux bile yapılamayan blues teyibim yerine androit ekranlı bir double alıp bluetooth üzerinden elm ile haberleştirip değerleri ekrana yansıtmak gibi bir planım var. gerçekleştirebilirsem işlemleri paylaşırım.

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
İyi akşamlar, 1.2 tsi 7dsg active paket yeti kullanıcısıyım. Aracımı yeni aldım sayılır yaklaşık 3 bin km dir kullanıyorum.
Aracın yakıtı bana biraz fazla gibi geliyor. Diğer 1.2 tsi dsg kullanıcı arkadaşlarında ortalama hesaplarını öğrenmek istiyorum.
araç şehir içi kullanımda 100 tl benzin ile 160-170 km arası gidiyor.  benzinin litresini 6.92 ile 6.97 den alıyorum. sizin arçlarınız da 60 kuruş civarında mı yakıyor?
bir çözüm varsa yaptırıp zevk ile binmeye devam edebilirim, fakat genel olarak böyleyse malesef satıp dizel bir araç bakmak durumunda kalıcam. ortalama yılda 12-15 bin yol yaptığımdan bütçeyi aşıcak gibi duruyor.  cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Saygılar.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=17398]Asilguzelkoylu[/MENTION]

1.2 ve 1.4 TSI motorlar, tüketim değerleri yönünden, biribirine yakındır. Şehir içi ağırlıklı kullanımda, 1.2 motorun biraz daha düşük tüketimli olması beklenir.

Verdiğiniz rakamlara göre, tüketim değeriniz, 9 lt/100 km civarında seyrediyor. Şehir içi kullanımda, kullanım şarlarına da bağlı olarak, bu fazla yüksek bir değer değil.

Daha yumuşak kullanım ve serbest sürüş modunu aktifleştirmek gibi yöntemlerle, bu değerin altına inmek mümkün olabilir.

Düzenli olarak, hergün, şehir içi 3 km yolu, gidiş ve geliş olarak katediyorum. Güzergahımda, 3 adet ışıklı kavşak, inişler ve çıkışlar mevcut. Yolumdaki diğer olağan koşullar, motorun soğuk çalışması ve trafik kaynaklı dur-kalklar.. Yol bilgisayarı ortalama tüketim değerini, gidişte 7 lt/100 km, dönüşte de (kot farkından ötürü) 9 lt/100 km civarında gösteriyor. Bu değerlerin ortalaması olan 8lt değerini, depo ölçümüm ile de teyit edebiliyorum.

Vermiş olduğum değerler, sakin kullanım altında elde ediliyorlar. Biraz acelem olduğunda ise, 9-10 litrelik tüketim değerlerine rahatlıkla çıkılıyor.

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13655]miyop[/MENTION]  bilgiler için teşekkürler. O halde anormal bir durum olmadığı kanaatindeyim.  bahsetmiş olduğunuz serbest sürüş modunu bilmiyordum. araştırdım. olumlu olumsuz birçok yorum var. sanırım yazılım ile aktif edebiliyorum. Sanırım okadar ufak bir hesap için gerek yok. Daha sakin kullanımla belki biraz daha tasarruf sağlarım:)