škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeti Yakıt Tüketim Değerleri-Ana Konu

fcakir28 · 567 · 265970

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
[MENTION=17398]Asilguzelkoylu[/MENTION]

Maksi dot ekranın Ayarlar bölümünde, Serbest Sürüşü etkinleştirme seçeneği var ise, bu özellik aracın işletim sistemine dahil edilmiş demektir. Yazılımla ilgili olarak ilave birşey yapmadan etkinleştirebilirsiniz.

Bazı kullanıcılar kullanım alışkanlıklarından ötürü, bu özellik hakkında olumsuz yorum yapmış olabilirler, bilemiyorum.

Sistemin işleyişi, gaz pedalından ayak çekildiğinde, vitesin otomatik olarak boşa alınması ve yeniden gaza veya frene basıldığında, aracın otomatik olarak boştan vitese alınmasından ibaret.

Hem yakıt tüketiminin azaltılmasına, hem de şanzumanın dinlendirilmesine katkı sağlıyor.

Yakıt tüketimi konusundaki faydası, ufak hesap nitelemesinin biraz daha ötesine geçiyor, kendi tecrübeme göre.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

İzmir içinde benim tüketim bu şekilde ama ş.içi o tüketimler normal son iki yakıt sırf kısa mesafe ve gidilen km seninle aynı bu durumda senin araçta sıkıntı yok.
[MENTION=13655]miyop[/MENTION]

S.S.Modu makyajlı kasalarda mevcut ve Active donanımda olduğunu sanmıyorum. Bende yok ama aynı durumu ben N alarak uyguluyorum ve çok hafif meyilli yolda boşta gitmek aracın kendi ağırlığı ile çok daha uzun mesafeye gidiyor viteste olsa o kadar gitmez bu yüzden ben aracın tüketiminden memnunum.

Çevrimdışı Asilguzelkoylu

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13655]miyop[/MENTION] araç active donanım olduğu için [MENTION=8414]mşah[/MENTION] 'ın dediği gibi araçta malesef öyle bir özellik yok :) açıkçası active de pek bir özellikde yok.
ama yakıt ortalamasında belirttiklerinize istinaden anormal bir durum yokmuş evet. bende bir program ile yakıt ortalamasını takip ediyim. Birazda gaz pedalı altında yumurta varmış gibi gidersek bu iş çözülür:)

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=17398]Asilguzelkoylu[/MENTION] 1.2tsi 105 hp eu5 şehir içi fabrika verisi: 7.6lt. Kullanımınıza göre benzininde 7 lira olduğunu düşünürsek zaten 50-55 kuruş normal şehir içinde.

ben kendi şehir içi 6.7lt fabrika verisi olan aracımla kısa mesafede, rampalı bölgelerde, birde trafiğe girersem 9-10lt tüketim görebilirken, normal şehir için kullanımda 6-7, gece trafiksiz şehir içinde 5-6 uzun yolda ise 4,5-5 lt'ye kadar düşebiliyorum.

Ortalama hız, yük, arabanın bakım/motor/lastik durumu, trafik, klima açık/kapalı durumu, sürücünün agresifliği gibi etkenler tsi motorlarda ciddi fark yaratabiliyor.
5lt yakan araba 10lt oluveriyor :)

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;643171

İzmir içinde benim tüketim bu şekilde ama ş.içi o tüketimler normal son iki yakıt sırf kısa mesafe ve gidilen km seninle aynı bu durumda senin araçta sıkıntı yok.

[MENTION=13655]miyop[/MENTION]

S.S.Modu makyajlı kasalarda mevcut ve Active donanımda olduğunu sanmıyorum. Bende yok ama aynı durumu ben N alarak uyguluyorum ve çok hafif meyilli yolda boşta gitmek aracın kendi ağırlığı ile çok daha uzun mesafeye gidiyor viteste olsa o kadar gitmez bu yüzden ben aracın tüketiminden memnunum.

serbest sürüş modu makyajlı kasada olamaz çünkü makyajlı kasada 1.2 tsi otomatik araç yok. 1.2 tsi sadece manuel var otomatik ise benzinde 1.4 ambition dizelde ambition/elegance olarak geldi.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=16667]Batistuta[/MENTION]

Benim araç eski kasa ve Elegance donanım olmasına rağmen bu özellik yok. Makyajlı kasada geldi çünkü DSG ve ECU değişti D200 yerine D250 ile DSG revize edildi ve yazılımsal olarak da farklar var o yüzden yenilerde bu sistem mevcut.

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;643190

Benim araç eski kasa ve Elegance donanım olmasına rağmen bu özellik yok. Makyajlı kasada geldi çünkü DSG ve ECU değişti D200 yerine D250 ile DSG revize edildi ve yazılımsal olarak da farklar var o yüzden yenilerde bu sistem mevcut.

Makyajlı 1.4 tsi dsg'de serbest sürüş modu olması doğal, ben active donanım için makyajlı 1.2 tsi da zaten otomatik seçeneği olmadığından dolayı yoktur demek istedim.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Batistuta;643191
Makyajlı 1.4 tsi dsg'de serbest sürüş modu olması doğal, ben active donanım için makyajlı 1.2 tsi da zaten otomatik seçeneği olmadığından dolayı yoktur demek istedim.

:ok: farklı anlamışız.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Başlığı izleyenler için bir düzeltme:

DQ250, DQ200 ün revizesi değil, bilakis, daha önce çıkmış olan, 6 ileri yağlı kavrama modelidir.

DQ200 ile ilgili geliştirmelerde, (en azından şimdiye kadar) model numarası aynı kalmıştır.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: miyop;643203
Başlığı izleyenler için bir düzeltme:

DQ250, DQ200 ün revizesi değil, bilakis, daha önce çıkmış olan, 6 ileri yağlı kavrama modelidir.

DQ200 ile ilgili geliştirmelerde, (en azından şimdiye kadar) model numarası aynı kalmıştır.

2013 ten sonra geliştirildiğini okumuştum ve aklımda kalan DQ 250 diye hatırlıyorum demek ki orayı sallamışım :D.

Çevrimdışı kalender

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
merhaba arkadaşlar
Ben 1.4 tsi  dsg düşünüyorum yaıkt olarak fikirleriniz nedir ortalama ne kadar yakar şimdiden teşekkür ederim.
\'\'Ben\'\' Yaradan\'dan Ötürü Yaradılanı Sevdim... Yaralayanı\'\' Değil..!

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
merhaba [MENTION=49]kalender[/MENTION].

TSI motorlara aşina olduğunuzu düşünerek, konunun fazla detayına girmeden, yakıt tüketiminin kullanım tarzına ve yerine bağlı olarak değiştiğini belirtebilirim.

Kendi aracımda, Temmuz 2016 - Ekim 2018 arasında (yaklaşık 800 günlük süre boyunca), 905 saat motor çalıştırıp,  19,400 km yol yaptıktan sonra, 1640 lt yakıt tüketimim oldu.

Km sayacının sıfırdan 19400 e gelmesine kadar olan kullanımımda, ortalama 21 km/sa hız, 8.58 lt/100km yakıt tüketimi, günlük ortalama 67 dakika ve 24 km kullanım hesapladım.

Toplam mesafenin, yaklaşık, %70’ i şehir içinde kullanımla yapıldı, diyebilirim.

Genellikle, benzin ışığı yanınca depoyu fulleyerek yakıt alıyor ve her alım sonrasında çıkan sarfiyat miktarını depo başına ayrı ayrı hesaplıyorum (yazılım marifeti ile)

Şehir içi tüketimde, 8 lt/100 km ve şehir içi menzilde de, bir depo ile 600 km üzerine çıkmak, ulaşılması mümkün tüketim hedefleri olabilirler, sabırlı kullanabilmek koşuluyla..

Çevrimdışı kalender

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: miyop;646754
merhaba [MENTION=49]kalender[/MENTION].

TSI motorlara aşina olduğunuzu düşünerek, konunun fazla detayına girmeden, yakıt tüketiminin kullanım tarzına ve yerine bağlı olarak değiştiğini belirtebilirim.

Kendi aracımda, Temmuz 2016 - Ekim 2018 arasında (yaklaşık 800 günlük süre boyunca), 905 saat motor çalıştırıp,  19,400 km yol yaptıktan sonra, 1640 lt yakıt tüketimim oldu.

Km sayacının sıfırdan 19400 e gelmesine kadar olan kullanımımda, ortalama 21 km/sa hız, 8.58 lt/100km yakıt tüketimi, günlük ortalama 67 dakika ve 24 km kullanım hesapladım.

Toplam mesafenin, yaklaşık, %70’ i şehir içinde kullanımla yapıldı, diyebilirim.

Genellikle, benzin ışığı yanınca depoyu fulleyerek yakıt alıyor ve her alım sonrasında çıkan sarfiyat miktarını depo başına ayrı ayrı hesaplıyorum (yazılım marifeti ile)

Şehir içi tüketimde, 8 lt/100 km ve şehir içi menzilde de, bir depo ile 600 km üzerine çıkmak, ulaşılması mümkün tüketim hedefleri olabilirler, sabırlı kullanabilmek koşuluyla..
Teşekkür ederim
Manisa'da biraz daha fark edecektir o zaman

TA-1012 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
\'\'Ben\'\' Yaradan\'dan Ötürü Yaradılanı Sevdim... Yaralayanı\'\' Değil..!

Çevrimdışı Batistuta

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
2015 Skoda Yeti Active 1.2 Tsi 110hp Eu6
2 Yetişkin, 1 çocuk, Bagaj tam dolu. Klima Kapalı.
Fabrika verisi şehir dışı 4.8l/100km

Güzergah: Çeşme Çiftlikköy - Bornova Çevreyolu Otoban.
Mesafe: 117Km
Ortalama Hız: 78km (Yol boyunca 90-100 aralığında gidildi)
Süre: 1saat 31dakika
Ortalama Tüketim: 4.7l/100km

Giderken tam not almadım ama bornovadan çeşmeye giderken klima full açık ve ortalama hız biraz daha yüksek olacak şekilde gittik. 1saat 21 dakika sürmüştü ve tüketim 5.7 idi. Klima kapalı ve biraz daha kasarak tatil dönüşü 1lt düşürmeyi başardım.

Hız size sıkıcı gelmesin oğlumuz öğle uykusunu hem giderken hem dönerken arabada uyuduğu için sakin ve güvenli gitmek önceliğimizdi. Bende bu fırsatla özellikle dönüşte tüketim kastım.

Aracımda çok fonksiyonlu gösterge olmadığından tüketim için çok sayıda fotoğraf eklemek zorunda kaldım kusura bakmayın.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Kendi tecrübeme göre, 90-100 (ve hatta, 80) km/sa hız aralığında gitmek, etrafı izleyerek seyahat edebilmek için ideal. Bu şekilde seyir yaptığım zamanlar, yolculuk ne kadar uzun sürerse sürsün, yorgunluk hissi oluşmuyor bende.. Yeti ' nin genel sessizliği de, yorgunluk konusunda etkili bir faktör.

4.7 lt, çok iyi bir değer.

Yakıt tüketiminin hesabı yönünden ise, ölçüm sabit iki nokta arasındayken, gidiş-dönüş ölçümlerinin ortalamasını almak, daha sağlıklı olur.