škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Çalışmama sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Burakbey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bugün 200 km yakın bir yoldan geldim. Aracımı söndürdükten sonra tekrar çalıştırmayı denediğimde marş basıyor fakat bazen çalışmıyor bazende zorlanır gibi yapıp çalışıyor. Aracım 22.000 de 2018 1.6 tdı superb böyle sorunla karşılaşan arkadaşımız oldu mu?

Çevrimdışı fatihatilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.youtube.com/otodunyam
[MENTION=18030]Burakbey[/MENTION] bu hafta yıllık izin için Antalya tarafındayım orada sabahları saat 9gibi çıkacağım da marş zor aldı 2-3 saniye de çalıştırdı 4 gün aynı şeyi yaptı şimdi sorun yok fakat aküden şüpheleniyorum ben model 2016

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Rakım ve hava değişiminden etkilenerek aracın ilk marşta zor çalıştığı yönünde forumda yazılar okumuştum Yanılmıyorsam servis bu şekilde söylemiş normal demiş. Ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Çevrimdışı metin_yesil

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
5 ay önce 2016 model 1.6 tdi dsg aracı aldığımda geç marş sorunu vardı start stop da çalışmıyordu çok üzerine düşmedim. 2 ay önce ankaraya giderken boluda yemek molası verdik tekrar binip aracı çalıştırırken bir hayli zorlandım. [MENTION=14922]Rifle44[/MENTION] ün söylediği  rakım-hava sıcaklık değişimi hususuna katılıyorum. Velhasıl 1 ay önce bir akşam araca bindim ve marş hiç basmadı.Ustam Akünün ömrünün bittiği söyledi ve 1200 tlye 70 amper varta Agm akü taktırdım. Start stop da çalışmaya başladı ve şimdi marşa bastığım an araç çalışıyor. Eğer sizde de start stop çalışmıyorsa akünüze bir baktırın derim.

Çevrimdışı Mesut61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Üzerinde moll marka akü varsa o akülerin bazılarında problem oliyormus servis garantiden değişim yapıyor eğer garantiniz varsa, aynı olay bendede vardı değişim oldu

Çevrimdışı muratulas40

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bende de aynı durum oldu. Bütün servisler moll marka aküyü değiştiriyor. Sıfırını takıyor. Garantiniz varsa bitmeye yakın gidin daha artısı olur.

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Ramsey06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
2016 model 1.4 tsi aracımın aküsünü And Skoda bayiinde orjinal akü ile değiştirdim.750 lira verdim.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: metin_yesil;653957
5 ay önce 2016 model 1.6 tdi dsg aracı aldığımda geç marş sorunu vardı start stop da çalışmıyordu çok üzerine düşmedim. 2 ay önce ankaraya giderken boluda yemek molası verdik tekrar binip aracı çalıştırırken bir hayli zorlandım. @Rifle44 ün söylediği  rakım-hava sıcaklık değişimi hususuna katılıyorum. Velhasıl 1 ay önce bir akşam araca bindim ve marş hiç basmadı.Ustam Akünün ömrünün bittiği söyledi ve 1200 tlye 70 amper varta Agm akü taktırdım. Start stop da çalışmaya başladı ve şimdi marşa bastığım an araç çalışıyor. Eğer sizde de start stop çalışmıyorsa akünüze bir baktırın derim.
Üstünden çıkan orjinal akü neydi peki?

Araç ile az kilometre yapıyorsanız veya günlük çok kısa mesafeler yapıyorsanız, akünüzü ayda bir kesinlikle şarjlayın. Yeni aldığınız akü de çabuk ölecektir.

Çevrimdışı Celalsn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Akü ile alakalı problemler doğru benimde tam garanti bitimime denk geldi akümü kendim değiştirdim. Fakat çalışmamasının bence akü ile alakası yok benimde şimdiye kadar 5-6 kere geç çalışma olayı başıma geldi aküm yeniyken bile

Çevrimdışı metin_yesil

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8231]Levcho[/MENTION] hocam üzerinde orijinal varta akü vardı. Bu konularda çok teknik bilgim yoktur. güvendiğim bir usta var onu çağırdığımda bana zaten bu araçların aküsünün ömrünün 3 sene olduğunu söyledi. Eskisini de ona bırakıp yenisini taktırıp devam ettim.
Kısa mesafe konusuna gelince ben her sabah aracımla evden 300-400mt mesafede tramvay durağına gidiyorum ve akşam dönüşte de ordan aracı alıp aynı mesafeyi tekrar geri geliyorum !
Sabah vr akşam 6-7 dakika kullanıyorum aracı. Bu konuda biraz daha kapsamlı bilgi alabilir miyim sakıncaları konusunda yani :)bir de ayda bir şarj ettirmek derken uzun süre aracın çalışır vaziyette olmasını sağlayarak mı şarjlayabiliriz aküyü?

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: metin_yesil;653996
[MENTION=8231]Levcho[/MENTION] hocam üzerinde orijinal varta akü vardı. Bu konularda çok teknik bilgim yoktur. güvendiğim bir usta var onu çağırdığımda bana zaten bu araçların aküsünün ömrünün 3 sene olduğunu söyledi. Eskisini de ona bırakıp yenisini taktırıp devam ettim.
Kısa mesafe konusuna gelince ben her sabah aracımla evden 300-400mt mesafede tramvay durağına gidiyorum ve akşam dönüşte de ordan aracı alıp aynı mesafeyi tekrar geri geliyorum !
Sabah vr akşam 6-7 dakika kullanıyorum aracı. Bu konuda biraz daha kapsamlı bilgi alabilir miyim sakıncaları konusunda yani :)bir de ayda bir şarj ettirmek derken uzun süre aracın çalışır vaziyette olmasını sağlayarak mı şarjlayabiliriz aküyü?

Haahahah. sen şimdi birde bahçelievlerde oturuyorumde de acaba ikizmiyiz diye düşüneyim. Üstune birde kesin start stopun açıktır. senin aküler garanti süresi sonunda pert olur. Bu arada akü ömrü 3 sene diyen ustanın da ağzina tüküreyim. Akü 2 senede de pert olur 12 senede dayanır, nasıl kullanıldıgına bağlı.

Aradığın bütün bilgiler bu konu başlığı altında.
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=41429

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
...
..

[MENTION=18466]metin_yesil[/MENTION],
Bırak aküyü, senin motora adadaki atlardan daha çok eziyet ediyorsun. O mesafe için değmez!

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
@Levcho hocam üzerinde orijinal varta akü vardı. Bu konularda çok teknik bilgim yoktur. güvendiğim bir usta var onu çağırdığımda bana zaten bu araçların aküsünün ömrünün 3 sene olduğunu söyledi. Eskisini de ona bırakıp yenisini taktırıp devam ettim.
Standart sulu akülerin normal şartlarda kullanım ömrü kesinlikle 4yıl ve üstüdür.
AGM tipi akülerin normal şartlarda ömrü 8 yılı bulabiliyor. Örnek benim aracın orjinal aküsü (varta agm) 7 yıl dayandı ve hala sağlamdı, ancak daha az şarj tutuyordu, hızlı tükenmeye başlamıştı, yolda kalmamak için değiştirdim.

Bu kadar kısa mesafelerde, aracınız günlük iki marş için akımı dolduramaz, siz kesinlikle ayda bir ful şarj yaptırınız. Yeni akünüz de çok defa derin deşarja girecektir ve çabuk ölecektir. Aküyü şarj etmek için arabayı sürmek çok maliyetli olacak+anlamı yok.

Eğer şartlarınız varsa (emniyetli otopark veya kapalı garaj+garajda priz) şarj cihazı alın ve kendiniz ayda bir ful veya 2 haftada bir 3-4 saat şarj ediniz. Kesinlikle akünüz çok uzun ömürlü olur bu durumda.

Eğer daha detaylı bilgi isterseniz, aşağıdaki konuyu okuyun. Çok deneyim yaptık bu konuda. Tavsiye isterseniz akü şarj cihazı tavisyeleri de alırsınız bu konu içinde. Çok pratik akü şarj cihazları var, hiç kaputu açmadan doğrudan çakmak yuvasından şarj yapan modeller var, eliniz tozlanmıyor dahil.

http://skodaturkey.com/showthread.php?t=41429
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2019, 15:04:35 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı metin_yesil

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
[MENTION=17715]mkoray79[/MENTION] vallahi bravo bahçelievler çalışlarda oturuyorum tramvay durağını da söylememe gerek yoktur :D
Usta muhtemelen akü satmak için ölmüş dedi. Gerçi sen bu ustayı da kesin tanıyorsundur hocam nasıl biridir? :)

Çevrimdışı metin_yesil

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8231]Levcho[/MENTION] hocam detaylı anlatım ve tavsiyeler için teşekkür ederim. Açıkçası kısa mesafe sürüşler araç için pek sağlıklı değildir diye yüzeysel bilgim vardı ancak şimdi daha da merak ettim [MENTION=12462]rsimsek[/MENTION] de bu durumun motora eziyet olduğunu yazmış. Kısa mesafe sürüşlerin genel anlamda araca zararını mutlaka araştırıcam.
Kapalı garajım yok peki dediğiniz ayda bir veya 2 haftada bir aküyü şarj etmek için başka yöntem var mıdır?