škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

araçlarımızdan gelen tıkırtılar, gıcırtılar, takırtılar ve tukurtular

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
çoğu zaman usta yanına gidildiğinde sorun kendiliğinden hallolur.ben ses algılayamadım ya kulaklarda bi sorun var ya da ciddi bir ses yok.servis ne dedi peki buna çözüm ürettim mi?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;293023
çoğu zaman usta yanına gidildiğinde sorun kendiliğinden hallolur.ben ses algılayamadım ya kulaklarda bi sorun var ya da ciddi bir ses yok.servis ne dedi peki buna çözüm ürettim mi?

Özellikle 12 ve 22. saniyelerde gacırtı sesi çok net duyuluyor. Bu hafta sanırım İstanbul'da bir servis toplantısı gibi birşey varmış, Yüce'ye konu sorulacak benzer şikayet var mı diye, ondan sonra gerekirse parça değişimine gidilecek. Elimde bu kayıt mevcut zaten, servise de aynı kaydı gösterdim, sesi dinlettim telefondan, sesin mevcut olduğu ve bir sorun olduğu konusunda servsis de hemfikir.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;293013
Sorunla ilgili geçen hafta servise gittim; ancak serviste yaklaşık 10 km. boyunca bu sesi yapmadı. Oturduğum sitede 3 tane hız kesici tümsek var ve sabah evden çıkarken ve akşam eve döndüğümde bunlardan geçerken kesinlikle ses yapıyor. Bu sesin havanın soğuk olmasıyla da alakalı olduğunu düşünüyorum, zira dediğim gibi gün içinde servisteyken yapmıyor ama sabah ve akşam kesin yapıyor.

İlk etapta yağlama denendi, yani ön takımlar yağlandı falan ama çözüm olmadı.. Tabla fişekleri değişti, bu da çözüm olmadı..

Daha önceki mesajlarda dediğim ses aynen buydu işte, videodaki sesler gibi benimkide. Karlı bir havada yardırıp giderken, alt taraftan çarpma sesleri gelmeye başladı. O an hissettim kar, çamur vs. karışımı bir şeylerin aralara girdiğini. 1 ay falan devam etti. Hatta yıkattım arabayı özellikle su tutturdum oralara yine geçmedi. Sonra kendiliğinden geçti. Yine başladı. Sonra yine geçti.

Çevrimdışı acapunco

• Superbaby
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar salıncak burcunun diğer adı tabla fişeği midir?Zira tabla fişekleri değişti ama gacırtı sorunu aynen devam ediyor benim araçta.

norton772

• Ziyaretçi
bende bu tarz gıcırtı tıkırtı falan yok. arabam birbuçuk yıllık ve 21500 km.de. ilk aldığım dönemde yüksek seste elektrikli süpürgeye benzeyen bir ses vardı ve kapı fitili değişince bir daha bu tarz problem yaşamadım, inşallah da yaşamam

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;293810
Arkadaşlar salıncak burcunun diğer adı tabla fişeği midir?Zira tabla fişekleri değişti ama gacırtı sorunu aynen devam ediyor benim araçta.
senin bu sorun doğrusu benim de canımı sıkmaya başladı. nasıl anlaşılamaz, nasıl sorunu bir türlü çözemiyorlar anlamıyorum.
octavia 1.6 TDI elagance 2011

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: archaeologist;301398
senin bu sorun doğrusu benim de canımı sıkmaya başladı. nasıl anlaşılamaz, nasıl sorunu bir türlü çözemiyorlar anlamıyorum.
Daha önce de bahsettiğim gibi tabla fişekleri değişmiş ancak sorun çözülmemişti...
Viraj demir çubuğu siparişi verilmişti son olarak, parça geldi, Cuma sabah servise gidiyorum parçanın değişimi için.. Umuyorum bu değişiklikten sonra ses sorunu çözülür yoksa hakikaten sinir bozucu durum.. Şu anki fiyatlarla 70.000-TL'lik bir araçtan gacır gucur yaylı döşek gibi ses geliyor..
Sorunla ilgili yurt dışı forumlarda da araştırma yaptım.. Direkt bu sorunla ilgili olarak açılmış konular mevcut.. Tabir de tamamen aynı; oradakiler de "ne zaman hız kesici tümsekten geçersek" böyle bir ses(gacırtı) oluyor demişler..

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;301567
Daha önce de bahsettiğim gibi tabla fişekleri değişmiş ancak sorun çözülmemişti...
Viraj demir çubuğu siparişi verilmişti son olarak, parça geldi, Cuma sabah servise gidiyorum parçanın değişimi için.. Umuyorum bu değişiklikten sonra ses sorunu çözülür yoksa hakikaten sinir bozucu durum.. Şu anki fiyatlarla 70.000-TL'lik bir araçtan gacır gucur yaylı döşek gibi ses geliyor..
Sorunla ilgili yurt dışı forumlarda da araştırma yaptım.. Direkt bu sorunla ilgili olarak açılmış konular mevcut.. Tabir de tamamen aynı; oradakiler de "ne zaman hız kesici tümsekten geçersek" böyle bir ses(gacırtı) oluyor demişler..
o zaman hayırlı olsun nur topu gibi kronik bir superb sorunumuz oldu.

Çevrimdışı dr_emrah

• TDİ
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
işim gereği ilçede çalıştığımdan haftada bir yada iki kezoldukça bozuk zeminde arac kullanıyorum yaklaşık olarak toplam 500 km filan.

müzik sesi olmadan devam ettiğimde sağ arka kapının oralardan bi yerlerdenmuhtemelen camdan gıcırdama sesi duyuyorum.

normal yolda herhangibi ses duymuyorum

acaba bozuk yol aracın canına mı okudu merak ettiğimden sizlere sorayım dedim.arac 9500 de

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Açıkçası Yüce Oto'nun ve hatta Skoda Global'in bu "gıcırtı" problemini kronik sorun olarak tanıyacağını zannetmiyorum.. Bu sesi özellikle soğuk havalarda yaptığından dolayı "normal" diyeceklerdir..
Özellikle dikkat ettim, yurt dışında açılan benzer konular da havaların görece daha soğuk olduğu aylarda açılmış zaten.. Yani problemin ortaya çıkışı havaların soğuması ile oluyor..
Dediğim gibi sorunun parça değişimi ile çözülmesini umuyorum. Çözülmezse sesin bariz bir biçimde algılanabildiği videoyu önce Yüce'ye sonra da Skoda Global'e göndermeyi düşünüyorum..

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dr_emrah;301573
işim gereği ilçede çalıştığımdan haftada bir yada iki kezoldukça bozuk zeminde arac kullanıyorum yaklaşık olarak toplam 500 km filan.

müzik sesi olmadan devam ettiğimde sağ arka kapının oralardan bi yerlerdenmuhtemelen camdan gıcırdama sesi duyuyorum.

normal yolda herhangibi ses duymuyorum

acaba bozuk yol aracın canına mı okudu merak ettiğimden sizlere sorayım dedim.arac 9500 de

Benim bulunduğum ilçede kanalizasyon hattını değiştirecez diye her yeri kazdılar sonra da öyle bıraktılar. Üstüne kar yağmur yağdı, yerler balçıkla sıvanmış gibi adeta. Her taraf irili ufaklı çukur dolu hatta. Mümkün olduğunca kullanmıyorum aracı ama bazen mecbur kalıyorum. Benimde aynı, sağ arka kapının oralardan bir ses geliyor. Önden de enoktakenokta arkadaşın yüklediği videodaki gibi sesler geliyor. Araç 19 bin km de. Son 2-3 bin km de başladı bu sesler. Düz yolda herhangi bir ses gelmiyor ama.
Alıntı yapılan: enoktakenokta;301601
Açıkçası Yüce Oto'nun ve hatta Skoda Global'in bu "gıcırtı" problemini kronik sorun olarak tanıyacağını zannetmiyorum.. Bu sesi özellikle soğuk havalarda yaptığından dolayı "normal" diyeceklerdir..
Özellikle dikkat ettim, yurt dışında açılan benzer konular da havaların görece daha soğuk olduğu aylarda açılmış zaten.. Yani problemin ortaya çıkışı havaların soğuması ile oluyor..
Dediğim gibi sorunun parça değişimi ile çözülmesini umuyorum. Çözülmezse sesin bariz bir biçimde algılanabildiği videoyu önce Yüce'ye sonra da Skoda Global'e göndermeyi düşünüyorum..

Bence olay havaların soğukluğu değil, sürekli yağmur, kar, çamur olmasından dolayı arabanın her yanına bunların bulaşması. Şu 2-3 gündür hava güzel sesler azaldı. Biraz daha güzel devam etse kesilecekte büyük ihtimalle.

Çevrimdışı ALi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
o seslerle yasamaya alistim allahdanki devamli degil birazda arabayi tanidikca sese alisiyor insan sürekli yapmadikca devam.

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
ben, şahin kullanırken sesten hiç rahatsız olmazdım. şimdi en ufak bir seste kulak kabartıyorum. belki de çok kaale almamak lazım.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Başlığı takip edenler bilir; Superb aracımda hız kesici tümseklerden geçerken ön taraftan gacırtı şeklinde ses geldiğini yazmıştım..
Sorunla ilgili olarak önce tabla fişekleri değiştirilmişti, Cuma günü de viraj demir çubuğu değişti.. Ancak sabah ses konusunda hiçbir düzelme olmadığını gördüm.. Kısacası sorun aynen devam ediyor..