škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia III Yakıt Değerleri Paylaşımı-Ana Konu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halilpdr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fermat;609445
ortalama hız 91km ise sen basmışsın hocam muhtemelen 110-130 gidip geldin.E haliyle 5.6 ortalama normal.Malesef bizim araçlarda 90 ve uzeri pek ekonomik değil
Evet Yolun 60 km civarında 140 150 gibi bastım ama gerisi 100le falan ancak gelebildim.
Yazın aynı yolda daha düşük veriler elde etmiştim. Altta da yazın verileri var yine aynı yolun 40 kmsi.

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2017, 21:27:30 Gönderen: Halilpdr »

Çevrimdışı fermat

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
İstanbul Eyüp ile İzmit merkez arası 119 km ortalama 4.2
İzmit merkez ile İstanbul Eyüp arası dönüş yolunda 102. km de ortalama 4.0
araç fabia 1.2 tsi dsg
sakin sürüş
hız 85-90 km arası
iki yetişkin giderken boş dönerken çeyrek dolu bagaj
resimler mevcut ama küçültüp atamadım

Çevrimdışı ByNoKTa

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
[MENTION=14361]Halilpdr[/MENTION]
dostum bızde 375 yazarken senden nasıl 700 yazıyor anlamadım ...

Çevrimdışı Halilpdr

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ByNoKTa;610208
[MENTION=14361]Halilpdr[/MENTION]
dostum bızde 375 yazarken senden nasıl 700 yazıyor anlamadım ...
Ortalama yakıt miktarından hareketle depodaki yakıtla kaç km gidilebileceğini yazıyor orda. Bir depoyla 375 km gidiyorsanız arabanız yakıtı içiyor demektir. Bir depo Uzun yolda 900 kmyi bulur yaz aylarinda yazlik lastikle ortalama 90la ve çok sakin kullanımda.

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Corvette.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bu ay yakıt tüketimimi paylaşayım, depo tam boşken 270 TL 51 litre aldım + 50 TL 9 litre aldım. 320 TL'ye tam ş.içi 700 km yol yaptım. Şuan ışık yanıyor menzil 10 km gösteriyor. Km'ye vurunca 0.45 yakmış. Yol bilgisayarında ort. 8,7 lt gösteriyor. Bolero ekranda kullanım esnasında 6 litreyi görüyordum genelde. Ancak çoğunlukla kısa mesafe olduğundan ortalamayı arttırdı :)

Çevrimdışı fermat

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Corvette.;610738
Arkadaşlar bu ay yakıt tüketimimi paylaşayım, depo tam boşken 270 TL 51 litre aldım + 50 TL 9 litre aldım. 320 TL'ye tam ş.içi 700 km yol yaptım. Şuan ışık yanıyor menzil 10 km gösteriyor. Km'ye vurunca 0.45 yakmış. Yol bilgisayarında ort. 8,7 lt gösteriyor. Bolero ekranda kullanım esnasında 6 litreyi görüyordum genelde. Ancak çoğunlukla kısa mesafe olduğundan ortalamayı arttırdı :)

hocam şehir neresi? Değerler normal duruyor.Biraz daha dikkatle 40 krş civarına belki iner ama sıkışık trafikte zor.Ben İstanbulda kullanıyorum ve aşağı yukarı aynı değerlere ulaşıyorum.Sıkıntı aracın çok yakmasından ziyade litre fiyatının yüksek oluşu

Çevrimdışı hknardru

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benzinin litre fiyatında indirim bekleniyor

Petrol İşverenler Sendikası (PUİS) tarafından yapılan açıklamaya göre, benzin grubunda 9 kuruş indirim bekleniyor 14 Mart 2017 Salı, 10:03 Güncelleme: 14 Mart 2017 Salı, 10:03

Son dönemde Petrol  fiyatlarında yaşanan düşüşler içeride de akaryakıt fiyatlarına yansımaya başladı. Benzinin pompa fiyatında bu geceden itibaren 9 kuruşluk indirim bekleniyor.

Petrol  İşverenler Sendikası tarafından yapılan açıklamada, "Rafineri çıkış fiyatlarında değişiklik beklendiği için, benzin grubunda 15 Mart 2017 tarihinden geçerli olmak üzere pompa fiyatlarında 9 kuruş indirim beklenmektedir. Motorin grubunda ise 14-15 Mart 2017 tarihlerinde fiyat değişikliği beklenmemektedir" denildi.

İstanbul'da benzin fiyatları bugün itibariyle ortalama 5.24 TL seviyesinde bulunuyor. İndirimin ardından fiyatlar 5.15 TL seviyesine gerileyecek.

Benzin fiyatları şehirden şehire ve dağıtıcıdan dağıtıcıya değişiklik gösterebiliyor.

Çevrimdışı hknardru

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bana da öyle olacak gibi geliyor, bu indirimin üstüne daha fazla zam gelir vakit geçmeden..

Çevrimdışı Corvette.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fermat;610742
hocam şehir neresi? Değerler normal duruyor.Biraz daha dikkatle 40 krş civarına belki iner ama sıkışık trafikte zor.Ben İstanbulda kullanıyorum ve aşağı yukarı aynı değerlere ulaşıyorum.Sıkıntı aracın çok yakmasından ziyade litre fiyatının yüksek oluşu

Şehir İstanbul, Birazda hırçın kullanıyorum. Akaryakıt fiyatları bu haldeyken şehir içi 0,25-0,30 kuruş yakan benzinli araba yok zaten :)

Çevrimdışı Hacibumbada

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Başka bir konu altına yazmıştım. Yakıtla ilgili oldugu için buraya da kopyalıyorum.

Yakıt konusu için bir iki şey söylemek istiyorum.
şu kadar litre yakıyor diyemem ama örnek veriyorum 5.0 yakıyorum yazsa biri düşününce evet bende okadar yakıyorum da diyebilirim 9.5lt yakıyor diyen biri olsa düşününce evet ben bende okadar yakıyorumda diyebilirim :)

Ev ofis mesafem çok kısa 3-4 dk sürüyor sabah gelirken yolum düz 9.5lt civarı görüyorum 3-4dk lık yolda akşam dönerken farklı yoldan geliyorum bayır çıkıyorum 23.5lt bile gördüm otoparka bıraktıgımda.
Demek istediğim başlangıçtan itibaren degilde bir depo için konuşsak bence fabia düşünenler için daha düzgün bir bilgi olur.
Aracım 4300km de ve son 1000km de degerler biraz daha oturdu. 100 tl shell nitro+ kullanıyorum. 100 tl ile 260-310 km arası yapıyorum.Şuan mesela 232km olmuş 130 gösteriyor ekran ki bana göre 60 daha giderim. orda ister 4.4lt yazsın ister 15.5lt yazsın  100tl benzin aldıgımda eğer sürekli kısa mesafe kullanıyorsam 260, kadıköy Tuzla gidip geliyorsam 290-300e kadar yolum oldugunu biliyorum.
Şehir içi trafikte 30 la gidilse bile fazla farketmiyor ama dur kalk dur kalk rampa bayır 8lt lere kadar görüyorum onun harici bir rakam söyle derseniz 5.4-6.6lt arası oluyor şehiriçi iyi mi kötü mü fazla mı agresif kullanıyorum bilmiyorum. yakıt değerlerine arabadan inmeden bakarım sürekli ama kullanırken de yakıtı dert etmem düşünmem az yaksın çok yaksın aldıgım zevke bakarım.Günlük yaptıgımda ortalama 35-40 km yoldur.
Bir örnek daha vereyim Maltepe Narcity var bilen arkadaşlar yolunu bilir E5 den baglandıktan sonra 3.5 kmlik güzel bir yol. Onun dönüşü full rampa inilir.E5 e baglanana kadar 3.5km yolda ekrana göre 1.8lt gösteriyor resimlerini çekip 1.8lt yaktım demekte saçma olur :) Total mesafeyi söylersek sanki daha mantıklı olur.
Bu arada uzun mesafe 6.6lt gösteriyor ekran 4300km için.

Edit: Tam araç km'si 4378.

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracim 4500km oldu, ilk defa uzun yol yaptim. Deneyimi paylasayim. Ekran resimlerinden de goreceginiz gibi 533kmlik Istanbul-Canakkale-Istanbul yolculugumun ve son 2500kmlik genel ortalama yakit degerlerimi paylasiyorum. Bu uzun yol deneyimimin ayrintilari;
Arac: 4500km toplam km, Eylul 2016 cikisli Fabia III TSI Manual Vites Style Paket
Hiz: D100 ve D200 yollarda hiz limitoru ile 110km hiz, Otobanda ise limitorle 120km hiz ile yolculuk yaptim. Mecburi olmadikca hic yavaslamadim. Toplamda 2 sefer 150km hizi denedim. Ortalamamin 80km hiza dusmesinin sebebi ise yaklasik 15-20 dakikalik 2 yonlu dur kalkli feribot sirasi ve Istanbuldan cikistaki Mahmut bey giseleri trafigidir.
Lastik: 3 aylik Nokian WR D4 185/15/65 Kis lastigi.
Doluluk: Full depo yakit (pompa attiginda cektirdim fazlasini doldurtmadim), toplamda 2 kisi, 2 kucuk valiz.
Hava sicakligi: Giderken ortalama 6-7 derece, dönüste 15-16 derece.

2500kmlik genel yakit ortalamamda kis ayinda istanbulda kislik lastikle %80-%85 gunluk 4km ofise git gel ile yapilmistir. Son yolculugumdan once hic uzun yol yapmadim hep Istanbul sehir ici.

Deneyimim: Benzer TSI motorlara göre fazla motor sesi cikariyor, uzun yolda koltuk yuksekligi bana göre sorun cikariyor. Daha fazla alcatmak mumkun olmali diye dusunuyorum. Bacagimi biraz yordu. Surucu tarafina Koltuk gözü koyma fikri bence yanlis. Style pakette kesinlikle hiz sabitleme olmaliydi buyuk eksiklik. Aracin hizlanmasi basarili, 90bg yeterli geliyor, kis lastigi ile soguk denecek bir havada bence 5.6 hizli bir suruse gore kabul edilebilir. Ama bence ayni araliga 6 vites cok daha basarili olabilirdi. 120km de 2900 deviri göruyor. Fena degil. Ön ruzgarlarda cok sorun cikarmiyor ruzgar sesi ve yol sesi yalitimi basarili diyebilirim ama yanal ruzgarlarda fecaat. Yuksekliginin ve geometrisinin dezavantajini kesinlikle yanal ruzgarlarda hissediyorsunuz 100kmde yanal ruzgarda arac bildigin savruluyor hic guven vermiyor. Hizli suruste Direksiyon sertlesmesi bence basarisiz ya da yok. Genel olarak aracimin uzun yol performansini begendim ama Koltuk yuksekligi 1.75 boyunda 73kilo olan ben icin biraz dezavantaj olusturuyor. Aracimin 2500kmden sonra benzin sarfiyati bariz bir sekilde 1lt dustu, kis olmasina ve kislik lastige gecmis olmama ragmen ilk baslarda 8lt olan ortalam bu uzun yolculugum oncesinde ayni surus tarzinda 7.0lt ye dusmustu, bu yolcukla birlikte ise 6.7lt oldu.

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar, aracımla ilk kez 5 Litre altında bir değer yakaladım ve paylaşmak istedim.
35 Dakikalık bir çevre yolu yolculuğunda 48KM yol yaptım. 100-105 arası hızım vardı ve 100 ün altına çok nadir düştüm. Genelde hep 100 e sabitleyerek bir test yaptım.

Hava sıcaklığı 5-10 derece arasındaydı ve camlar kapalıydı. Kalorifer 1 de açıktı. Klima kapalıydı. Tek kişi çeyrek depo yakıt vardı. Araç 1.0 olup hep 5. vitesdeydi hiç 4-3 e çekmedim yokuşlara 3000+ devirli girip aynı hızda çıktım. yani herşeyi kitapçığına göre test ettim.

Sonuç olarakda 4.9l/100km görerek amacıma ulaştım. ortalama hızımda 84km çıkmış evden çıkarkanki yavaş gidişimden dolayı sanırım oda. Araç 15.000 bakımını yeni tamamladı ve tüm filitreleri ve yağı yeni ve en kaliteli en pahalı yağdan var araçta(Castrol 5w-30 Magnetec Titanium)

Dönüş yolunda aynı yolda 1-2 araç ile yarıştık ve sonuç 6.7 litre oldu Max hızda 185-190 aralığında sürdüm bi 10dk kadar :D Demekki gaz pedalına yumuşak davranınca 5 litre altı çok rahat görüyor araç.

not : Çevre yolunda yokuş aşağı-Yokuş yukarı birçok bölüm bulunuyordu ama ben hep 5. vitesde seyrettim yokuş aşağıda çok basmadım yokuş çıkarkende 3000 devirin altına düşürmedim aracı ve araç hiç bayılmadı.

Çevrimdışı A.L.P.E.R

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle