škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Klima açıkken performans kaybı

Ziyaretçi · 42 · 19600

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

IceMaN70

• Ziyaretçi
2004 1.4 16v 101 special fabia sahibiyim.Araç klima açıkken kalkerken stop etcek gibi oluyor ve performansı çok düşüyor.Akü'ye daha hiç ellenmemiş sanırsam ben alalı 2 sene olcak.Baktırdım gerek yok akü iyi demişlerdi.Acaba bu aküden mi yoksa başka bişeyden mi oluyor tam olarakta anlamış değilim.Yardımcı olursanız sevinirim.Akü üzerindeki göz yeşil renkte.1.4 motor olmasındanda olabilir diye geçiyor aklımdan :)
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2010, 14:36:42 Gönderen: IceMaN70 »

Çevrimdışı mihalgazi

• Site Güvenliği
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
fatih kardeş güç azalmasının 1.4 olmasından kaynaklanacağını sanmıyorum. benim aracım 1.2, benimkinde herhangi bir sorun yok.

SKODATURKEY ailesi bir AYRICALIKTIR

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Başka herhangi bir sorun olmadığını kimse garanti edemez.

Ama 1.4 litrelik atmosferik makinede, hele o uzun 1. vites oranı ile gayet doğal bir durum olduğunu düşünüyorum. Bizim 1.4 TDI'da da aynı durum söz konusu. Normalde 750 devirde gaza debriyaja dokunmadan gezdirdiğimiz araç klima nedeniyle ister istemez daha fazla gaz talep ediyor. Hatta klimayı çok sık kullanmadığımızdan stop ettirdiğimiz bile oluyor.

Tekrar belirtmek isterim; kimse başka bir etkenin olmadığını garanti edemez. Ama 1.4 litrelik üst devir makinesinde gayet normal olduğunu düşünüyorum.
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

fabialife

• Ziyaretçi
motorun genel karekteri nedeni ile max. torkunu yüksek devirlerde verdiği için klima açıkken rahat kalkmak için biraz daha fazla gaz vermek zorundasınız.
klima kapalı iken kullanım alışkanlıklarınızla klima açıkken kullanırsanız çoğunlukla ya stop eder ya da silkeler.
biraz daha fazla gaz vererek kalkmanız lazım. konunun akü ya da başka bir şey ile ilgisi yok, benim sıfır araba da aynı şeyi yapıyordu. özellikle araba yüklü iken daha çok belli eder.
bir de 1.4 lerde hatırı sayılır bir klima var ve açar açmaz buz gibi yapıyor. biraz daha küçük bir klima komp. koyulsa belki bu kadar etkilemezdi.
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2010, 17:30:19 Gönderen: fabialife »

IceMaN70

• Ziyaretçi
Stop ettirmedim hiç ama dediğim gibi performans kaybı oluyor nedenini öğrenmek istemiştim öğrendim teşekkür ediyorum hepinize.Demekki bize bi 1.6 dizel araç şart oldu zaten en mantıklısıda dizel çok düşük devirlerde maks tork verdiği için çok ideal hemde yakıtta çok cimri :)

Çevrimdışı C@GL@R

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bendede 101 lik var bendede bu şekilde 1.viteste il kalkışta devir düşüklüğü yaşansada çabuk topluyor. ayarlamayı iyi yapın gazı fazla verin stop etmez.

ARIZA TESPİT CİHAZI TEMİN EDİLİR.....

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;118371
Başka herhangi bir sorun olmadığını kimse garanti edemez.

Ama 1.4 litrelik atmosferik makinede, hele o uzun 1. vites oranı ile gayet doğal bir durum olduğunu düşünüyorum. Bizim 1.4 TDI'da da aynı durum söz konusu. Normalde 750 devirde gaza debriyaja dokunmadan gezdirdiğimiz araç klima nedeniyle ister istemez daha fazla gaz talep ediyor. Hatta klimayı çok sık kullanmadığımızdan stop ettirdiğimiz bile oluyor.

Tekrar belirtmek isterim; kimse başka bir etkenin olmadığını garanti edemez. Ama 1.4 litrelik üst devir makinesinde gayet normal olduğunu düşünüyorum.
+1985
benim emektar 1800 cc toledo bile kalkışlarda daha fazla gaz istiyor klima açıkken.

bu arada klima motordan yaklaşık 10 15 bg kadar güç kaybına neden olabilir ihtiyaç duyduğu enerji yüzünden.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim 1.2 70 beygir roomster ile öyle hiç zorlandığımı bilmem..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
7 kişi+klima ile rampada 1.viteste çekmediği çok oldu bizim octinin klimayı kapattıktan sonra sorunsuz çıkıyor sağlam güz çkeiyor bana görede :ok:

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bizim araçta klima açıkken motorun sesi bile değişiyor araç hafiften zorlanıyor tabi kalkışlarda  2000 deviri geçti mi  klima açık veya kapalı farketmiyor.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;118559
Klima var mı onda yahu!:kiki:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;118633
Klima var mı onda yahu!:kiki:

yok! :hhh: 4 teker bir motor birde 2 cam otomatik :bnn:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

06lkn66

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;118646
yok! :hhh: 4 teker bir motor birde 2 cam otomatik :bnn:

aslında öyle olmalı en azından donanım azaldıkça elektirk aksamdan çıkan sorunlarda azalıyo:D

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;118559

:+1:... 1.4 TDI Roomster...

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yani,
klima acıkken motor daha fazla zorlanıyorsa,
arac ilk calıstırmada hemen klimayı acmak dogru olmayacaktır, motor ısınmadan zorlamıs oluyoruz, sanırım,