škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia A5 FL Gündüz farı & viraj asist farı

lrfan · 126 · 151819

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: y.tekin;96322
Arkadaşlar merhaba,
Teknik bir konuda düşünce ve fikirlerinize başvurmak istedim.

Bende skoda nın elegance modeli var.
Sis farının içerisinde normal sisler yanar iken kenarda kalan bir lamba daha mevcut. Büyük bir ihtimal ile viraj lambası. Bunu aktif hale getirmek için ne yapılması gerekir.?

verilen videodan da görülebileceği üzere; virajlarda yananlar sis farlarıdır, onların yanıdakiler ise gündüz farları
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2010, 20:47:56 Gönderen: isikayhan »
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı y.tekin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: isikayhan;96340
verilen videodan da görülebileceği üzere; virajlarda yananlar sis farlarıdır, onların yanıdakiler ise gündüz farları

Peki nasıl aktif duruma getirebilirim ?

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: y.tekin;96413
Peki nasıl aktif duruma getirebilirim ?

cihaz bağlatıp özellikleri açttırtmak gerekiyor
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı y.tekin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Bugün servise Ankara'daki Skoda servisine gittim. Bu farlar için;
Elektrik ustası "abi lamba varmış ama tesisatı çekilmemiş, çekilmesi gerekli" dedi. Şaşırdım kaldım. Sonra başka bir arkadaş "bunlar sinyali açınca yanıyor dedi, açtı yanmadı :)"

Arkadaşlar bu yeni A5 2010 model araçlardan tam anlamı ile anlayan veya eğitim alan teknik servis arkadaşları sanırım pek az.

Herneyse aracı cihaza bağlatıp, bir takım özellikleri açtık. Teknik serviste adam deneme yanılma yoluyla bulmaya kalktı. Sanırım En. si yok pek fazla.  Biraz yardım ederek özelliği en sonunda açtırdım.

Aracın Lamba yakma düğmesi 0 konumunda iken kontak da açık ise gündüz farı diye bahsedilen lambalar (sis farının dış kısmında kalan)sürekli yanıyor artık.

Aracın Light bölümü ayarları içerisinden bu lambayı açıp kapatma şansınız oluyor artık.

Bugün yaşadığım basit olayı ve teknik detayı sizlerle paylaşmak istedim.

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: y.tekin;96962
Merhaba,

Elektrik ustası "abi lamba varmış ama tesisatı çekilmemiş, çekilmesi gerekli" dedi. Şaşırdım kaldım. Sonra başka bir arkadaş "bunlar sinyali açınca yanıyor dedi, açtı yanmadı :)"

Arkadaşlar bu yeni A5 2010 model araçlardan tam anlamı ile anlayan veya eğitim alan teknik servis arkadaşları sanırım pek az.

Herneyse aracı cihaza bağlatıp, bir takım özellikleri açtık. Teknik serviste adam deneme yanılma yoluyla bulmaya kalktı. Sanırım En. si yok pek fazla. Biraz yardım ederek özelliği en sonunda açtırdım.

Aracın Lamba yakma düğmesi 0 konumunda iken kontak da açık ise gündüz farı diye bahsedilen lambalar (sis farının dış kısmında kalan)sürekli yanıyor artık.

Aracın Light bölümü ayarları içerisinden bu lambayı açıp kapatma şansınız oluyor artık.

benim octavia 2009 model
mayısta yıllık bakıma gittiğimde açmalarını isteyeceğim
bakalım ne olacak

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı emre2509

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bendeki 2010 elegance dada yanmıyo bi servise goturelim bakalım! tesekkur ediyorum bilgilendiren arkadaslara...

Çevrimdışı orhan unsal

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: y.tekin;96962
Merhaba,

Herneyse aracı cihaza bağlatıp, bir takım özellikleri açtık. Teknik serviste adam deneme yanılma yoluyla bulmaya kalktı. Sanırım En. si yok pek fazla.  Biraz yardım ederek özelliği en sonunda açtırdım.

Yasin bey kardeşim, hangi serviste yaptırdın bu işi.
extra ücret istiyorlarmı bu işler için, yada ne kadar istiyorlar??
OCTAVİA AMBİANTE 1,6 TDI

Çevrimdışı qicik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar ücret alamazlar neden derseniz bu özellik zaten octavia elegance modelinin kendi kataloğunda var.ben servise gittim söyledim onlar da yaptı.arabayı bilgisayara takıp özelliği aktif ediyorlar.yalnız viraj asist olayı olmadı.çünkü çok mühim bir özellik değil ustanın da canını sıkmak istemedim üstüne gidip gündüz farını yaptı teşekkür ettik gittik :)

Çevrimdışı s.alkan

• Servis Müdürü
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.sahkanotomotiv.com
bu özelliklere istanbul'a geldiğinizde servisimize uğrayın 5 dk içinde kavuşun.
---------------1.4 TSI 180 HP-------------------------

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: s.alkan;130154
bu özelliklere istanbul'a geldiğinizde servisimize uğrayın 5 dk içinde kavuşun.

gündüz farlarını yetkili servise açtırdım ama viraj dönüş özelliğini açamadılar

size gelsem kesin açılır ve maliyeti ne olur :)

aracım 2009 model 1.6 A5FL

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı y.tekin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
And otoda gündüz farını açtırmıştım. Hiçbir ücret ödemeden.

Daha sonra bu Ankara şaşmaz otoda bulunan skoda servisine gittim. Bu araçda bir sürü özellik var açılır denildi. Randevu aldım gittim birgün. Usta dedi 4-5 saat sürer. Yuh dedim. Neyse bekledik bakalım başında. Servis 5 saat deneme yanılma çalışmasının sonrasında abi bu araçda istediğin özellikler açılmıyor dedi. :) güldüm ya geçen zamanıma mı yanayım? bu arabayı aldığıma pişmanlık mı duyayım anlayamadım. Artık istediğim özellikler olmadan biniyorum.

İstanbula da gideceğim sırf bu olay üzerine.
İstemiş olduğum özelliklerde;
-Geri vitese takıldığında sağ aynanın yatması, yokmuş
-Sislerde corner,yokmuş
-Geri sislerde çiftin yanması,yokmuş(kablo bile çekemedi servis

birkaç tanedaha vardı şimdilik hatırladıklarım bunlar.

Arkadaşlar kısacası Ankara'da bu aracdan anlayan yok diyebilirim. Bence aracın elektronik aksamıyla da fazla oynamamak gerek.

Serviste bir süperB gördüm. 2011 model, adam sislere beyaz ampul takmış tesisat komple yanmış. :(

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: y.tekin;130952

-Geri vitese takıldığında sağ aynanın yatması, yokmuş

olması için hafızalı koltuklara sahip olmak gerekiyormuş :(

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ne alaka yahu hafızalı koltukla :)

benim pert golfte vardı geriye takınca yatıyordu sağ ayna bırak hafızalı koltuğu dandik goal koltuklarıydı :)

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;131049
ne alaka yahu hafızalı koltukla :)

benim pert golfte vardı geriye takınca yatıyordu sağ ayna bırak hafızalı koltuğu dandik goal koltuklarıydı :)

çok alakalı :favo1:
herhalde senin golf 2007'den öncesine aitti, o zaman mümkünmüş

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4935733-Mirror-Down-Function-on-reverse-gear-for-Golf-VI-With-Vcds

The change happened in 2007 already, back in the day the positions were only stored in the seat memory controllers but at some point VW finally enabled the function in the door control modules - so since then (except if you had seat memory) the passenger door control module stored the positions.
To enable the function you need a door control module that actually supports this, as usual VW doesn't equip all vehicles with modules supporting all functions. To same money they only get what is needed. In addition to the actual module which stores the data you also need a mirror motor that gives feedback on the positions.

bu da vcds (vag-com) ekranı:

kaynak:
http://www.golfmk5.com/forums/showthread.php?t=37724

M.Niyazi Saral