škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid hb 7. Vites sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kamiloz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar

Bende bir skoda kullanıcısı oldum fakat ilk haftadan üzücü sorunla karşılaştım
Skoda rapid hb 1.6 tdi  otomatik 2015 aracımda aşağıdaki sorunu yaşıyorum

İlk kalkışta aracın zorlandığını hissetim araştırdığımda bunun normal olduğunu okudum kısa sürede 2. Vitese geçiyor araç

10-15 dakikalık bir ilerlemeden sonra aracım 5dk önce geçmiş olduğu 7. Vitese geçmemeye ve 6.vitesle beraber anahtar işareti yanıp sönmeye başladı yavaşlamaya başladığımda direk 4. Vitese düşüyor
Yani sanki 1.3.5 ve 7. Viteslerde sorun varmış hissi oluşturuyor

Sonrasında park edip tekrar çalıştırıyorum ve sorunsuz şekilde 40-50 km daha yapıyorum.

Bu senaryo üst üste 3 Gün tekrarlandı sizce sebebi ne olabilir (hafta sonu ustayada götüreceğim tabiki)

- Dsg resetleme yaptım yine aynı sorunu yaşadım
-kavrama testi için aracı eğimli bir yolda test ettik kendi kendine sorunsuz bir şekilde 1. Vitesle ilerledi

Bu konuyla ilgili fikri ve tecrübesi bulunan arkadaşlardan destek rica ederim.
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2023, 11:34:09 Gönderen: Kamiloz »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Mekatronik arızası gibi canlandı gözümde
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2023, 21:10:12 Gönderen: lrfan »

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mekatronik arızası gibi canandı gözümde

Ayrıca satıcı bu durumu belirtmediyse kusurlu mal satışı yapmıştır!

Çevrimdışı Kamiloz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arıza Maliyet aralığı nedir bilginiz var mı?

Aracı 10.11.23 cuma günü teslim aldım, satan kişiye dün bu arızandan bahsettiğimde aracın böyle bir sorunu olmadığı tekrar dile getirildi bende şaşırmış durumdayım açıkçası ne yapacağımı bilmiyorum 😳

Ekspertizde bu arızanın gözükmesi gerekmez mi ?
Ekspertizde böyle bir sorun olduğu belirtilmedi
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2023, 13:15:58 Gönderen: Kamiloz »

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Belki farkında değil. Sonuçta belli bir süre içinde oluşan hatalar kusurlu mal satışı kapsamındadır.

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun. Büyük ihtimal mekatronik. Güncel fiyatları bilemiyorum ama maliyeti dışarda 20-30k üzeri tutabilir. Serviste 50k üzerindedir.
Bence aracı iade edin yada satıcı ile anlaşıp maliyeti fiyattan düşün.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun. Bu durumun bir sürü sebebi var.
Mekatronik yağ seviyesi düşük olabilir, Vites pozisyon okuyucu mıknatıslar çapaklanma yaptı ise o yüzden olabilir, çatal bilyası kırıldı ise vitese geçmiyor olabilir, basınç tüpü gevşedi ise olabilir v.b.
Tüp gevşek kontrolü yapmak mümkün mekatroiğin çalışma süresinden. Diğerleri için mekatroniği sökmek gerekiyor.

Çevrimdışı Kamiloz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bilgi ve fikirler için teşekkürler
Önümüzdeki hafta sonuçları paylaşıcam inşallah hafif atlatırız

Bu arada ağır bakımlarıda yapılacak aracın onlarda yapılmamış  bugüne kadar belki onlarında etkisi olur araç 120 binde

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ağır bakımları yapılmadığı için anlattığınız sorunlar oluşmaz. Muhtemelen aracınızdaki şanzıman dq200 tipi kuru kavrama dsg. Bu Dsg şanzıman 2 adet manuel şanzımanın birleştirilmiş ve bir kontrol ünitesi ile yönetildiği şanzıman türü gibi düşünebilirsiniz. Manuel şanzımanlardan biri 1,3,5, ve 7. Viteslerle ilgilenir. Diğer manuel şanzıman ise R,2,4 ve 6. Viteslerle ilgilenir. Muhtemelen 1,3,5 ve 7 ile ilgilenen kavrama’da sorun vardır. Genellikle de bu kavramada sorun oluşur zaten. Sebebi de ilk ivme 1. Vitesle başlar ve aracın yükünü bu kısım yüklenir.  Doğal olarak da  en büyük aşınmalar bu tarafta olur.
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2023, 01:07:44 Gönderen: Alibey »

Çevrimdışı Kamiloz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bursada bu konuda yardımcı olabilecek usta veya firma tavsiyesi olan var mıdır ?