škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kodiaq 1.5 TSI Şanzıman Yağı Değişimi Sonrası Sorunlar

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Az önce sahibinden de satış yapan biriyle görüştüm. Aracımın yılını sordu. 2019 dedim. 2017 model bir araçta satışını yaptığım kablo okumadı dedi. Sizin araçta SSD koruması varsa benim sattığım kablo üniteleri okuyamaz dedi. Biraz araştırdım ama benim araçta ssd koruması var mı yok mu bunu öğrenebileceğim bir web sitesi vs bulamadım. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Az önce sahibinden de satış yapan biriyle görüştüm. Aracımın yılını sordu. 2019 dedim. 2017 model bir araçta satışını yaptığım kablo okumadı dedi. Sizin araçta SSD koruması varsa benim sattığım kablo üniteleri okuyamaz dedi. Biraz araştırdım ama benim araçta ssd koruması var mı yok mu bunu öğrenebileceğim bir web sitesi vs bulamadım. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

Halen geçerli mi bilmiyorum ama kablo tipi araç yılı ile aynı veya daha büyük olmalı. 2018 aracım için 18.xx kablo almıştım, sıkıntı yaşamadım.

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-teknik-elektronik-test-olcum-cihazi-vagcom-vcds-vag-com-22.3.1-guncellen-kapo-1039874894/detay

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Yol adaptasyonu yapmayı deneyin
Manuel olarak 4 viteste 2500 devirde 10 dk kullanın, aynı devirde ve sürede aynı işlemi 5 viteste yapın.

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yol adaptasyonu yapmayı deneyin
Manuel olarak 4 viteste 2500 devirde 10 dk kullanın, aynı devirde ve sürede aynı işlemi 5 viteste yapın.

Peki bu işlemi yapmadan önce bilgisayara bağlayıp herhangi bir temel ayar yapmaya gerek olur mu?

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Konuyu güncellemek istedim. Şanzıman Yağı’nı ve Şanzıman yağ filtresi’ni 2-3 gün önce yetkili serviste orjinal yağ ve filtre ile değişimini yaptırdım. Fakat konu boyunca bahsettiğim o titreme maalesef bu değişim sonrasında halâ devam ediyor.  Servisteki usta’ya sorduğumda ise volan’dan ve ya şanzıman kulağından yapma ihtimali var dedi. Fakat zamanım çok kısıtlı olduğu için o an arıza tespiti yaptıramadım. Titreme’nin kaynağı’nı henüz bulamadım. Ama Usta’nın dedikleri bana çok da mantıklı gelmedi açıkçası. Volan ve ya Şanzıman kulağı’nda bir sorun olsaydı eminim bu titreme,sarsıntı sorununu araç rölantide kırmızı ışıkta beklerken vites D konumunda ve ayağım frene tam basıyorken bir anlığına ayağımı frenden kaldırıp aracı yarım metre- 1 metre civarı ileri yürüttükten sonra o titreme geçmezdi. Fakat bu anlattığımı yaptığımda o titreme kayboluyor. Ve ya Vitesi N konumuna aldığımda yine kayboluyor o titreme. Velhasıl henüz nokta atışı bşr çözüm bulunabilmiş değil. Araştırmaya devam ediyorum. Farklı çözüm yolu fikirlerine açığım.
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2023, 00:51:31 Gönderen: Alibey »

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Debriyaj tam olarak ayırmıyor olabilir mi acaba?
Ayarında ufak bir sorun olup çok az da olsa baskıyı bırakamıyor mu?

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Dediğiniz gibi de olabilir. Olmayabilir de! Şanzımanı bu titreme sorunu için söktürmek, açtırmak da istemiyorum açıkçası. O kadar büyük işlere kalkışıp sorunun bambaşka bir yerden kaynaklı olduğunu tespit edersem hem maddi hem manevi olarak yıpranırım. Sonuç olarak araştırmaya devam ediyor olacağım.

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Video için Teşekkür Ederim. Videodaki araç % 90 ihtimalle dq200 kodlu kuru kavrama bir dsg. Dq200 lerin 1.7 litre civarında şanzıman yağı aldığını biliyorum. Ayrıca bu videoda sadece şanzıman yağı değişimi yapıldı muhtemelen. Bir de şanzımanın mekatronik kısmı için yeşil renkte farklı bir spesifikasyona sahip yağı var. O kısmın yağı değişmedi videoda. Değiştiyse de videoda yok. Benim şanzıman ise dq381 kodlu ıslak kavrama ve yaklaşık 6-6.5 litre şanzıman yağı alıyor ve dışarıdan ulaşılan şanzıman yağ filtresine de sahip. Videodaki bu araç da gördüğüm kadarıyla dışarıdan değiştirilen şanzıman yağ filtresi yok. Olsaydı Arslan usta mutlaka değiştirirdi ki zaten dq200lerde şanzıman içinde minik bir filtre var ve mekatronik kısım açılmadan da filtre değiştiremiyor bildiğim kadarıyla.
   Umarım benim aracın şanzımanı özel serviste değişimini yaptırdığım febi marka (49700) kodlu şanzıman yağı ile yapılan ilk yağ değişiminden dolayı bir hasara yol açmaz. Yetkili serviste orjinal şanzıman yağı ve filtresi değişimine kadar yaklaşık 5-6 bin km kullanmıştım aracımı. Eğer bir hasar oluştuysa da yakın zamanda belli eder kendini diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Video için Teşekkür Ederim. Videodaki araç % 90 ihtimalle dq200 kodlu kuru kavrama bir dsg. Dq200 lerin 1.7 litre civarında şanzıman yağı aldığını biliyorum. Ayrıca bu videoda sadece şanzıman yağı değişimi yapıldı muhtemelen. Bir de şanzımanın mekatronik kısmı için yeşil renkte farklı bir spesifikasyona sahip yağı var. O kısmın yağı değişmedi videoda. Değiştiyse de videoda yok. Benim şanzıman ise dq381 kodlu ıslak kavrama ve yaklaşık 6-6.5 litre şanzıman yağı alıyor ve dışarıdan ulaşılan şanzıman yağ filtresine de sahip. Videodaki bu araç da gördüğüm kadarıyla dışarıdan değiştirilen şanzıman yağ filtresi yok. Olsaydı Arslan usta mutlaka değiştirirdi ki zaten dq200lerde şanzıman içinde minik bir filtre var ve mekatronik kısım açılmadan da filtre değiştiremiyor bildiğim kadarıyla.
   Umarım benim aracın şanzımanı özel serviste değişimini yaptırdığım febi marka (49700) kodlu şanzıman yağı ile yapılan ilk yağ değişiminden dolayı bir hasara yol açmaz. Yetkili serviste orjinal şanzıman yağı ve filtresi değişimine kadar yaklaşık 5-6 bin km kullanmıştım aracımı. Eğer bir hasar oluştuysa da yakın zamanda belli eder kendini diye düşünüyorum.
Gönderdiğim ileti kafa karıştırıcı olduysa affola. Konuya dair arşiv olması için gönderdim, zira sizin yaşadığınız ve konu başlığındaki ibareler ortak. ( Yağ değişti bozuldu demeyin )

Sizin yaşadığınız teknik soruna gelince ; Eskiden olduğu gibi hazimli ve çözümcül insanlar yok artık malesef. Tüm sektörler güya insanlara hizmet ve hayatı kolalaylaştırmak için var (sağlık sektörü dahil) ancak ne yazık her şey tam tersine, insanları umursamayıp, hep daha fazla para kazanmak yatıyor işin arka planında.
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2023, 09:36:30 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Gönderdiğim ileti kafa karıştırıcı olduysa affola. Konuya dair arşiv olması için gönderdim, zira sizin yaşadığınız ve konu başlığındaki ibareler ortak. ( Yağ değişti bozuldu demeyin )

Sizin yaşadığınız teknik soruna gelince ; Eskiden olduğu gibi hazimli ve çözümcül insanlar yok artık malesef. Tüm sektörler güya insanlara hizmet ve hayatı kolalaylaştırmak için var (sağlık sektörü dahil) ancak ne yazık her şey tam tersine, insanları umursamayıp, hep daha fazla para kazanmak yatıyor işin arka planında.

Estağfurullah Hocam. Öncelikle
İyi niyetiniz için Teşekkür ederm. Maalesef haklısınız hocam. Yıl olmuş 2023 son teknolojiye sahip bilgisayarlar, yazılım destekli özel arıza tespit cihazları vs vs bir ton alet edevat olmasına rağmen benim olduğum gibi mağduriyetler silsilesi hep devam ediyor ve edecektir de. Sebebi de tam olarak bahsettiğiniz gibi iş bilmeyen,çözümcül yaklaşım yerine yarım yamalak iş yapayım da bir daha gelsin bir daha gelsin düşüncesindeki insanlar ve kurumlar. Pek ümidim yok ama umarım bir gün bu sistem düzelir diyelim.