škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2019 Kodiaq 1.5 TSI 102.000 km’de Devirdaim Kaçağı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. Aracımın kaputunu arada bir açıp kontrol ederim genellikle. Yine Bundan 10-15 gün önce kaput altını kontrol ettiğimde motor suyu’nun (antifiriz)  çok az da olsa azaldığını fark ettim. Bugün de rutin yağ bakımını yaptırırken ustamla birlikte antifiriz kaçağını kontrol ettik araç liftte iken. Ve azıcık da olsa devirdaim’den akıntı olmuş ve kırmızı lekeleri gözlemledik. Bundan dolayı da kısa süre içerisinde devirdaim değişmesi gerektiğini söyledi ustam.  Tabiki ufak çaplı bir araştırma sonrasında öğrendim ki benim araç motor koduna (DPC Motor kodlu) sahip 1.5 tsi , 1.0 tsi gibi… araçlarda devirdaim komple satılıyormuş. Yani termostatı,motor’u, herşeyi içinde bir devirdaim. Yetkili servis 8.500 tl gibi bir fiyat çekti. Piyasa’da yan sanayisi henüz yokmuş. 1-2 parçacı da gezdim. Ama onlar da aynı şeyi söylediler. Yan sanayisi ve ya farklı bir üreticisi yok. İstersen orjinal VW AG damgalı devirdaim var dediler. Ve parçacıların bana verdiği fiyatlar yetkili servisin verdiği fiyat’tan daha pahalıydı. Şimdi burda sizlere danışmak istediğim 2 konu var. Birincisi; Yetkili servisle bugün yaptığım görüşmede servis danışmanı arkadaş’a aracımın devirdaim kaçağı olduğunu ve bu parça nın değişmesi gerektiğini söyledim. Danışman arkadaş şok oldu nerdeyse. “1.5 tsi araçlarda çok çok nadiren böyle birşey olur. Siz emin misiniz devirdaim’in kaçırdığından, ek su pompası olmasın o ! “ Dedi. Bu araçlarda 3 tane su pompası bulunduğunu, tam olarak görmeden birşey diyemeceklerini belirtti. Ben Yetkili servis olmayan bir şehirde yaşıyorum. Dolayısıyla bu parça’yı servisten satın alıp kendi şehrimdeki güvendiğim ustama taktırmayı düşünüyorum. Ayrıca antifriz kaçağı tam olarak motorun arka kısmında ve silindir kapağının arkasındaydı. Motorun bu kısmında devirdaim in bulunduğunu ve kaçağın da tam olarak devirdaim pompasından olduğunu söylüyor kendi ustam. Daha önce bu motora sahip araç sahibi böyle bir sıkıntı yaşadı mı acaba? Antifiriz kaçağını nasıl çözdü? Devirdaim mi, Ek su Pompası denen parça mı değişti? Bu konuda beni aydınlatmanızı rica ediyorum. İkinci ve Son sorum da; bu devirdaim’i diğer parçalarından arındırılmış tek devirdaim olarak bulup ta alamaz mıyız? Uzun oldu biraz. Kusura bakmayın. Herkese iyi forumlar.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Devridaim kaçağı kronik arıza oldu denebilir VAG grubunda, 1.4 TSI Ateca için geçen sene 3000 TL ödedi arkadaşım özel serviste.

1.5 TSI için istisnai durumu bilmiyorum ama gittiğimiz servisin iletişim bilgisi için link bıraktım, arayıp sorabilirsiniz. km'si gelmişken triger seti de değişirse güzel olur o kadar sökülmüşken...

https://www.seckinotomotiv.com/iletisim/
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2023, 12:33:12 Gönderen: lrfan »

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
İrfan hocam bu arızanın Dızellerde kronık biliyordum,demekki benzinlilerde varmış…Superbi komple set olarak değiştirmiştim,sıra Karokta…Şuan için sorun yok

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Teşekkür ederim İrfan bey. İstanbul’da ikamet etmiyorum. Ankara’daki Yetkili servisle bugün görüşmemize istinaden şöyle bir karar verdik. Önümüzdeki günlerde servise uğrayıp tespit yapılmasının daha sağlıklı olacağını söylediler. Ellerinde hali hazırda 1.5 tsi için devirdaim olmadığını, sipariş üzerine getirttiklerini belirttiler. Ayrıca 1.5 Tsi Kodiaq özelinde yıllardan beri sadece 1 kez devirdaim değiştirdiklerini ve onun da parça’nın üretim hatası olduğundan dolayı değiştiklerini söylediler. Yetkili servis ustası devirdaim olabileceği gibi ek su pompasından da kaçak olabileceğini, dolayısıyla ezbere parça siparişi vermektense kendi gözümüzle görüp ona göre hangi parça arızalı ise o parça’nın siparişini geçelim dediler. O şekilde bana da mantıklı geldi. Bakalım neler olacak serviste. Gelişmeleri aktarırım.

Çevrimdışı gnyl

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba son durum hakkında bilgilendirme yapabilirmisiniz 2019 model aracımda akü alt kısmında hafif bir ıslaklık mevcut ve soğutma suyunda 1 parmak kadar eksilme oldu.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Merhaba son durum hakkında bilgilendirme yapabilirmisiniz 2019 model aracımda akü alt kısmında hafif bir ıslaklık mevcut ve soğutma suyunda 1 parmak kadar eksilme oldu.

Devri daim kaçağından şüphe ederim ilk başta, servise götürün gösterin derim, çevremde 10 VAG grubundan 8'inde aynı derdi gördüm, benim araçta da kaçak yapmış ama kesilmiş, aktığı yeri gördüm, beyazımsı leke bırakıyor, ama eksilme yok şimdilik.

km 30 binde olmasına rağmen yaştan ötürü triger değişecek, o arada inceleme şansımız olacak benim araçtaki durumu

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba, son durum hakkında güncelleme yapıyorum. Aracımda devirdaim (Ana su pompası) kaçağı tespit edildi.  Devirdaim pompası 1.5 ve 1.0 TSI motorlarda 2-3 parça(devirdaim,termostat ve kontrol ünitesi) hepsi yekpare bir bütünden oluşuyor. Yekpare bir halde olduğu için de henüz orjinal dışında farklı bir marka alma şansım olmadı. Geçen ay değişimini yaptırdım. Yetkili servise Parça ve ufak bir kayışı ile birlikte 8.800 tl ödedim. Antifiriz kaçak problemini giderdim.
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2023, 01:02:20 Gönderen: Alibey »