škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabiama ilginç bir haller oluyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı harpoc

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhaba dostlar, dsg'de ve skoda'da ve güzel forumunuzda yeniyim. bazı sıkıntılarım var, servise ya da ustaya göstereceğim lakin araç konusunda bilgisiz olduğumdan dolayı fabiacılar olarak sizlerin değerli fikirlerini almak istiyorum.
2016 tsi 1.2 dsg fabiam var.  80bin km.

1:  1-2-3 vites geçişlerinde sarsma oluyor, hafif.
2: aşırı sert kalkışları vardı, trafik ışıklarında duruyorum, kalkarken öne doğru zönkkk diye zıplaya hoplaya kalkıyordu; yayalar korkar oldu, zaman zaman manuel kullanmaya başladım aracı, bu durum baya azaldı, yavaş kalkmaya başladı istediğim gibi. fakat kafama takılıyor.
3: çok hafif yokuşta kalkışta vitesi d'ye alıyorum, frenden ayağımı çekmemle geri geri gitmeye başlıyor. ??!?! üzüyor.
4: vitesi d'ye alınca dümdüz zeminde kendi kendine ileri bir gram bile gitmiyor, ille de gaza basmam gerekiyor.
ayrıca gaz pedalına hafif basınca gaz yemiyor, kararsız kalıp zıplayıp duruyor, illa gaza yüklenmem gerek. azar azar yanaşmak, ufak ufak ilerlemek hayal gibi bir şey. (ağlamaklı smiley)

5: bakın burası çok dramatik:   :'( yoğun trafikte sürekli dur-kalk dur-kalk, yavaşla-hızlan-yavaşla-hızlan yaptım, arabam kafayı yedi, gaz göstergesi 10-20 arası kendi kendine gidip gelmeye başlıyor, kendi kendine gaz veriyor gibi, bağırıyor araba vınnn vınnn vınnn, frene tam basıp duruyorum düzeliyor, sonra yine başlıyoruz... arkadakiler bol bol küfür ediyor tabi. yoğun trafikte kullanmak eziyet oldu stresten geberdim, hoplaya zıplaya bir hal oldu araba.

trafiksiz yolda herhangi bir sıkıntı yok, kalkışların sertliği de normalleşti ara sıra manuel kullanmamla, hızlanmasında, vites geçişlerinde bir sıkıntı olmuyor. fakat trafik? hele yokuşta yukarı doğru giderken trafikte durmak strese sokuyor, yokuş kalkış desteği çalışıyor, fakat kalkış esnasında gaza hafifçe basmamla yine öne doğru zıplıyoruz, frenle hop duruyorum, sonra yine gaz, vallahi ter döktüm yav.

şimdi diyeceksiniz, kardeş buraya yazacağına git ustaya göster. hahaha. zamanım yok gidemedim. fakat gideceğim.

okuduğunuz için teşekkür ederim. genel olarak sıkıntı nerden kaynaklanır, ne yapmak gerekir, benzer deneyimler var mı merak ettim, yetkili servise daha geçen yaz görünmüş araç, bir sıkıntı görmemişler.

saygılarımla dostlar.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
DSG de veya diğer hill holder destekli düz veya otomatik vitesli arabalarda yokuşta geri kayma olayı frene iyice basmamaktan kaynaklanır.

Kalkışlarda düz viteslerdeki gibi acele etmeden kavramanın devreye girmesine 1-2 saniye zaman verip ondan sonra hafiften gaz vererek kalkış yapmaya çalışın.

Anlatılanlardan baski balata sorunu olabileceğini düşünüyorum. Servis olmasa bile sanayide DSG uzmanı bir usta bulup kontrol ettirmenizi öneririm.

Çevrimdışı umut Sykl

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dsg resetlemeyi denedin mi hocam, bendede 1-2 de kararsızlık yaşıyordu dsg resetledim, şuan sorun yok.Kaydirma ve düz yolda hareket etmeme olayına gelirsek baskı da sorun olabilir.Ustaya göstermeden önce dsg resetlemeyi denemekte fayda var düzelme olmaz ise ustaya gösterirsin.

Çevrimdışı harpoc

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dsg resetlemeyi denedin mi hocam, bendede 1-2 de kararsızlık yaşıyordu dsg resetledim, şuan sorun yok.Kaydirma ve düz yolda hareket etmeme olayına gelirsek baskı da sorun olabilir.Ustaya göstermeden önce dsg resetlemeyi denemekte fayda var düzelme olmaz ise ustaya gösterirsin.

teşekkürler arkadaşlar, baskı balata aklımda. ben dsg resetlemeyi duydum fakat uygulamamıştım, bugün dsg'yi resetledim.
fark edilir derecede bazı düzelmeler oldu, mesela r'ye alınca gocurtt diye ses geliyordu ve bekleyip, ardından geri gitmeye başlıyordu. bu tamamen yok oldu, r'ye alır almaz araç yumuşakça geri gitmeye başladı çok şaşırdım. resetleme r'yi düzeltti sanırım fakat vitesi d'ye aldığımda durumu yalnızca %30 iyileştirdi diyebilirim. tavsiyen için çok sağol.

Çevrimdışı harpoc

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
DSG de veya diğer hill holder destekli düz veya otomatik vitesli arabalarda yokuşta geri kayma olayı frene iyice basmamaktan kaynaklanır.

Kalkışlarda düz viteslerdeki gibi acele etmeden kavramanın devreye girmesine 1-2 saniye zaman verip ondan sonra hafiften gaz vererek kalkış yapmaya çalışın.

Anlatılanlardan baski balata sorunu olabileceğini düşünüyorum. Servis olmasa bile sanayide DSG uzmanı bir usta bulup kontrol ettirmenizi öneririm.

bir dsg ustası var gidebilirim, genel bir servise mi yoksa dsg ustasına mı gitmeli karar veremedim. baskı balata dediniz, bu şanzıman ile ilgili mi? yani dsg ustası baskı balataya bakar mı?  :D bilmiyorum mazur görün.

ben frenden gaza geçişte zaman vermeye çalışıyorum fakat arkamdakiler bekleyemiyor.  ;D teşekkür ederim tavsiyeler için.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Baskı balata ya da kavrama DSG'li araçlarda DSG ustasının işi.
Maalesef insanımız sabırsız! Ben ışıklarda genelde boşa alırım, alışkanlık oldu. Yeşil yandıktan sonra D ye alınca 1-2 saniye kadar daha geç kalkış yapıyor. Ama tam yeşil yanmafan D ye alınca kavrama hazır olduğunda hemen kalkış yapıyor. Tabi vitesteyken durduğunuzda frene hafiften değilde biraz iyi basılı tutmak lazım.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bir dsg ustası var gidebilirim, genel bir servise mi yoksa dsg ustasına mı gitmeli karar veremedim. baskı balata dediniz, bu şanzıman ile ilgili mi? yani dsg ustası baskı balataya bakar mı?  :D bilmiyorum mazur görün.

ben frenden gaza geçişte zaman vermeye çalışıyorum fakat arkamdakiler bekleyemiyor.  ;D teşekkür ederim tavsiyeler için.

Büyük bir ihtimal DSG Mekatronik basınç tüpü gevşek ve adaptasyon istiyor. Bunları yaptırınca tüm sorunlar çözülür.

Çevrimdışı harpoc

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dostlarım cevap yazmam biraz geç oldu.
Arabamı istanbulda özel bir dsg servisine götürdüm, gümüş ok dsg adında maslak oto sanayide bir yer.

Abartmıyorum 10 dakikada laptopu araca bağlayıp bütün sorunları çözdü. Yani insana çile çektiren onca dsg sorununu 10 dakikada cözülebilmesi de cok ilginç oldu gerçekten. Şaşırdım. Ayrıca bu bir reklam değildir.  ;D