škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yanlış Akaryakıt Dolumu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı smyomekatronik

• OCTAVIA 1.6 FSI
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba;

Aracım 2006 fsi o.v.

Annem ile babamı almak için Altınoluka giderken. Gebze İzmir otoyolu, İzmir istikametinde BP istasyonundan bir depo benzin aldım. Fişte akaryakıt cinsi benzin yazıyor. Yolda hiçbir şekilde tekleme vs yapmadan Edremit Akçaya kadar geldim. Işıklarda araç tekleme yapmaya başladı ve motor arıza ışığı yaktı, ben gene bobin patladı diye yavaş yavaş Altınoluka kadar geldim, evin önüne park ederken komşular arabadan yanık kokusu geldiğini söylediler. Kaputu açınca nereden geldiğini bulamadık. Sabah usta geldi, ateşleme bobininin yandığı gördük. Aracı tamirhaneye çektik, usta bujilerin durumuna bakmak için söktüğünde mazot kokusu gelmiş, depoya bakınca mazot olduğunu görmüş. Şimdi ben BP yi aradım fakat araçtan gelip numune almadılar, istasyondaki pompadan alacaklarını söylediler. Eğer bir problem varsa beni mağdur etmeyeceklerini söylüyorlar. Bununla alakalı nasıl bir yol izlemeliyim?.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Senin araçtan numune almadan nasıl çözecekler ki? Doğru pompadan konmuş olup yer altı tankında mı mazot var diye bakacaklar?

Araca yanlış akaryakıt dolumu sonucu oluşacak zarar Tüketici Kanunu tarafından düzenlenmiş olup benzin istasyonunun sorumluluğuna aittir. Yanlış yakıt dolumu yapılan araç sahibi mahkemeye başvurabilir. Teknik incelemeler sonucu kusur ispatlanır ve firmanın ihmali ortaya çıkarsa zarar karşılanır. Yanlış yüklenen yakıt konusu benzinli araçlarda da hasara sebep olur. Aslında benzinli araçların yakıt girişleri farklı olduğu için dizel yakıt yüklemek zordur. Ancak böyle bir durum yaşanırsa araç performans kaybeder, egzozdan siyah dumanlar yükselir.

• OCTAVIA 1.6 FSI
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
BP sadece istasyondan numune alırız diyor. Benim anladığım işi yokuşa sürecekler.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2 senaryo var. 1'incisi karşı tarafın inisiyatifine kalmak. Adamlar merhametliyse amenna yok değilse ne olacak.
Belli depolar karışmış benzin veriyor gözüküyor. Senin gibi kaç benzinli araca dizel koyulmustur o pompadan bir duşunun. Hata pompa istasyonuna aitse istasyon batırır. Tr de adalet mi varki.
Karşıya hakkını bırakmamak için kasko varsa hemen başvur ve tespit yaptır. Kendin yapmaya kalksan nereye nasıl numune goturup aldıracaksın. Kaskodan tespit yaptır. Karşıya da rücü olur hasarsızlığın da düşmez. Ama km tespiti ve baska urun alma bir an evvel. Yakıt fışlerini muhakkak sakla.

• OCTAVIA 1.6 FSI
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Kasko için geç kaldım, bobin için normal tamirciye götürdüm orada yanlış akaryakıt koyulduğu anlaşıldı.