škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hangi Skoda Octavia? 1.6TDI-1.0TSI? Optimal-Style?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı musti35

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar;

Skoda Octavia 2018 almayı düşünüyorum. Sizlerin fikrini almak istedim.
Nelere dikkat etmeliyim? Önerileriniz nelerdir?

------------------------------------------

Aşağıdaki seçeneklerin hızlanma süreleri , maksimum hızları hemen hemen aynı.

Benzinli: (Tork 200 nm)
1.0 TSI 115 PS otomatik vites - şehir içi 5,7 lt/km  (Gerçekte 7.2 lt duydum)
1.0 TSI 115 PS manuel vites - şehir içi 5,9 lt/km

Dizel : (Tork 250 nm)
1.6 TDI 115 PS otomatik vites - şehir içi 4,2 lt/km
1.6 TDI 115 PS manuel vites - şehir içi 4,6 lt/km

-1.0 benzinli motor bu kasaya zayıf kalır mı?
Araçta 5 kişi yolcu ile yokuşlarda sıkıntı yaratır mı? (12 yıl önceki 1.3 dizel Albea aracım sürünüyordu adeta, şu an 1.5 dizel Hyundai Era kullanıyorum, harika)

-Şu an benzin 20 TL , motorin 28 TL. Bu fark daha da açılır mı merak konusu.
Bu farkı da göz önünde tutarsak km başına aynı miktar ücret ödenir gibi.

Bu durumda hangisi mantıklı olur?

------------------------------------------

Piyasada genelde Optimal paket var.

-Optimal paket nasıldır?
-Style paket ile en önemli farkları nelerdir? Style paket fiyat farkına değer mi?
-Optimal paket şirket aracı diye bir yorum okudum. Filo arabalarından çıkma araçlar veya şirket araçları hangi paket oluyor?

Şimdiden çok çok teşekkür ederim
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2022, 21:54:31 Gönderen: musti35 »

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Foruma hoş geldiniz.
Oldukça zor bir soru sormuşsunuz. Özellikle yakıt fiyatını dikkate alarak karar vermeniz gerekiyorsa, yakıt maliyeti/fayda/performans değerlendirmesi yapmak oldukça güç oldu.
1.6 TDI yakıt veriler çok reel değil gibime geliyor. Bendeki araç TDI 105HP otomatik versiyonu. 4,2'ye yakın değerleri ancak şehir dışı uzun yolda, uzun süre 110 ile gidersem ve 205 taban lastik ile görebiliyorum.
Performans konusuna gelirsek;
Özellikle yüklü araçta ani hızlanma performans farkı kesinlikle var, dizel araç bu konuda candır.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2022, 16:27:39 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı musti35

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Foruma hoş geldiniz.
Oldukça zor bir soru sormuşsunuz. Özellikle yakıt fiyatını dikkate alarak karar vermeniz gerekiyorsa, yakıt maliyeti/fayda/performans değerlendirmesi yapmak oldukça güç oldu.
1.6 TDI yakıt veriler çok reel değil gibime geliyor. Bendeki araç TDI 105HP otomatik versiyonu. 4,2'ye yakın değerleri ancak şehir dışı uzun yolda, uzun süre 110 ile gidersem ve 205 taban lastik ile görebiliyorum.
Performans konusuna gelirsek;
Özellikle yüklü araçta ani hızlanma performans farkı kesinlikle var, dizel araç bu konuda candır.

Hoşbuldum hocam.

Yılda 10000 km bile yapmıyorum, haftasonu araç kullanan biriyim.
1.0 TSİ motorda tek korkum yokuşlarda 5 kişi ile iken bayılması.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hoşbuldum hocam.

Yılda 10000 km bile yapmıyorum, haftasonu araç kullanan biriyim.
1.0 TSİ motorda tek korkum yokuşlarda 5 kişi ile iken bayılması.

Bu tarz konularda objekitf olmak zor. Araç bayılması tespiti kişiden kişiye değişir. Yüklü araç rampada zorlanır, vites düşürülür ve gittiği kadar gider. Sonuçta durmaz, bir şekilde tırmanır.
Eğer uzun süre dizel (ve torklu) araç kullanmaya alıştıysanız benzinli ve düşük torklu araç size her türlü yetersiz olacaktır. "bayılma " konusunda kafayı çok takacaksanız ve yakıt fiyatları sizin için önemli değilse, dizel 1.6'ya yönelin.

Çevrimdışı musti35

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu tarz konularda objekitf olmak zor. Araç bayılması tespiti kişiden kişiye değişir. Yüklü araç rampada zorlanır, vites düşürülür ve gittiği kadar gider. Sonuçta durmaz, bir şekilde tırmanır.
Eğer uzun süre dizel (ve torklu) araç kullanmaya alıştıysanız benzinli ve düşük torklu araç size her türlü yetersiz olacaktır. "bayılma " konusunda kafayı çok takacaksanız ve yakıt fiyatları sizin için önemli değilse, dizel 1.6'ya yönelin.

Çok teşekkür ederim.
Sağolun

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar. Vw gelmiş geçmiş en iyi benzinli motoro Tsi ler bence. 10 yıl önce düşük hacim acaba çekermi gidermi herkesin aklındaydı ama artık bu sorunun düşünülmemesi lazım. 3 yıl 1,2 tsi 110 Hp Leon kullandım. Rampada ful bagaj 4 kişi çok araç solladım hız kesmeden. Herhangi bir yığılma yaşamadım. Bu sizin kullanımınıza da bağlı. Kullanım devrini yakalarsanız Tdi mtordan daha da iyi bence. Tdi motor maksimum torku 1500-3250 rpm de verirken 1,0 Tsi 2000- 5500 rpm ye kadar sağlamakta.
1,0 Tsi 0-100 km hızlanması 10 sn. 1,6 Tdi ise 10,2 sn. Buna göre çok bir farkı yok. Tsi motorlar 200 nm torka sahipken, 1,6 Tdi motor 250 nm torka sahip. Hızlanma süresini de göz önüne aırsak aradaki fark pek hissedilmiyor demekki.
Yıllık yapacağınız km, bakım masrafları, mazotun benzinden pahalı olması, dpf vb gibi ek masrafve sıkıntıları da göz önüne alırsak direkt 1,0 Tsi her türlü sizi tatmin eder.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok teşekkür ederim.
Sağolun

Karşılaştırdığınız araçların modelleri, paketleri, km değerleri ve fiyatları nelerdir? ve kusurları. Bunları da hesaba katarak değerlendirmek daha faydalı olur.

Çevrimdışı musti35

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Karşılaştırdığınız araçların modelleri, paketleri, km değerleri ve fiyatları nelerdir? ve kusurları. Bunları da hesaba katarak değerlendirmek daha faydalı olur.

2018 model arıyorum hocam, arabamı satabilirsem bütçem buna yeter.

1.0 TSI ve 1.6 TDI motorlu olanların   Style paket , 100000 km civarı  olanları  yaklaşık 600000TL

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

1.0 TSI ve 1.6 TDI motorlu olanların   Style paket , 100000 km civarı  olanları  yaklaşık 600000TL
[/quote

Her ikisi de aynı özellikteyken aynı fiyat mı? İlginç doğrusu. 1.6TDI motorun ciddi derecede 1.0 TSI motora göre fiyat farkı vardı zamanında. 2.elde o fark nasıl eriyorki. Avrupa dizelden vazgeciyor, yakın zamanda dizel yine benzinden ucuza gelecek bence. Savas nedeniyle dizel tüketimi fazla ondan dizel yakıt yuksek fiyatlı. Dizelde bariz bir tork ve cekiş ustunluğu var her ne kadar tabela aynı gibi gosterse de iki aracı da kullanınca anlıyorsunuz. Bende dizel Octavia var kayınpeder de Jetta benzinli var. Bir gün kayınpederin aracını kullanırken bunu hissettim ben de onu dizel zannediyordum basıyorum basıyorum çekmiyor halbuki tork değerleri aşağı yukarı aynı tabelada. 1.4, 250nm olandı. Şimdi 1.0 bende ? . Ama kullanmadım o motoru. Bir bayiye git ve dusundugun motoru test et suruse cık. Özellikle yokuşta devir duşur vitesi ufaltmadan devri duşur. Sonra aracı yüke ver ve toparlatmaya çalış. Araç devrindeyken hizlanması çekişi problem olmaz ama devirden düşmüş bir motor kendini rahatlıkla toparlayabiliyorsa o zaman sorun yoktur. 
Dizel az yakar. Beneki 1.6 250nm dizel. 85 90 km sabitle 3.5 lt yakıt tuketimi goruyorum 100km de. Uzunca bir süre. Ama 90 110 km arasında kullanınca takribi 4lt tüketimde uzunyolda. Şehir içi berbat benim kullanım hep kısa mesafe çok marşlı ama trafikte kalmıyorum. Ortalama 6.5lt sehir içi.

Her iki araç arasında fiyat farkı yoksa bence kesinlikle 1.6 dizel. Yok 5-10 yıllık yakıt tüketimi fiyat farkı varsa iki arac arasında ve benzinli ucuzsa benzinli düşünülebilir. Tabi birde sizin aracı ne sıklıkla değiştirmeyi düşündüğünüz kıstası da ekleyerek optimize etmeniz gerek.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Bende Superb III dızel Karog 1.0 115 benzinli var, karog alalı 5 ay oldu hem yakıt Hende performansıyla beni fazlasıyla şaşırtmaya devam edıyor .Karogla 5 ayda 9 bin km yol yaptık superble düz yolda peş peşe gıdıyoruz rampada bıraz gerı kalıyor oda gayet normal yakıt olarakta arasında düz yolda ve trafikte 1 lt farkedıyor.Almadan önce çok araştırıp videolar izledim en çokta 348 bin km deki 1.0 motorlu karog etkiledi.Bu kilometredeki arac kullanıcısının memnuniyeti almamda çok etkili oldu

Çevrimdışı musti35

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Her ikisi de aynı özellikteyken aynı fiyat mı? İlginç doğrusu. 1.6TDI motorun ciddi derecede 1.0 TSI motora göre fiyat farkı vardı zamanında. 2.elde o fark nasıl eriyorki. Avrupa dizelden vazgeciyor, yakın zamanda dizel yine benzinden ucuza gelecek bence. Savas nedeniyle dizel tüketimi fazla ondan dizel yakıt yuksek fiyatlı. Dizelde bariz bir tork ve cekiş ustunluğu var her ne kadar tabela aynı gibi gosterse de iki aracı da kullanınca anlıyorsunuz. Bende dizel Octavia var kayınpeder de Jetta benzinli var. Bir gün kayınpederin aracını kullanırken bunu hissettim ben de onu dizel zannediyordum basıyorum basıyorum çekmiyor halbuki tork değerleri aşağı yukarı aynı tabelada. 1.4, 250nm olandı. Şimdi 1.0 bende ? . Ama kullanmadım o motoru. Bir bayiye git ve dusundugun motoru test et suruse cık. Özellikle yokuşta devir duşur vitesi ufaltmadan devri duşur. Sonra aracı yüke ver ve toparlatmaya çalış. Araç devrindeyken hizlanması çekişi problem olmaz ama devirden düşmüş bir motor kendini rahatlıkla toparlayabiliyorsa o zaman sorun yoktur. 
Dizel az yakar. Beneki 1.6 250nm dizel. 85 90 km sabitle 3.5 lt yakıt tuketimi goruyorum 100km de. Uzunca bir süre. Ama 90 110 km arasında kullanınca takribi 4lt tüketimde uzunyolda. Şehir içi berbat benim kullanım hep kısa mesafe çok marşlı ama trafikte kalmıyorum. Ortalama 6.5lt sehir içi.

Her iki araç arasında fiyat farkı yoksa bence kesinlikle 1.6 dizel. Yok 5-10 yıllık yakıt tüketimi fiyat farkı varsa iki arac arasında ve benzinli ucuzsa benzinli düşünülebilir. Tabi birde sizin aracı ne sıklıkla değiştirmeyi düşündüğünüz kıstası da ekleyerek optimize etmeniz gerek.

Aracı alsam 10 seneye yakın kullanırım sanırım.

Düşük kmli dizel Style paket bulmadım hocam. Genelde 100.000 km üzeri.
Benzinli 70.000 km Style paket buldum.

Genelde 100.000 km üzeri  dizel araçlar var piyasada,  ağır bakım geldiği için mi satılıyor anlamadım.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Baktığın, gördüğün, incelediğin, sana söylenenlerle aldığın araç aynı araçsa her ikisi için de pişman olmazsın bence.
Yeterki tamı tamına bildiğin yada bildirilen aracı al.   1.0 aracı kullanmadım motoru bilmiyorum ama bunca insan yazdı bir tanesi motorun şurası da şöyle demedi, bence o da iyidir.
Hayat tamamen ekonomiye döndü. Bence seçimini ekonomi kıstasını 1 numaraya koyarak yap. Kasalar da aynı nasılsa.

Çevrimdışı musti35

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Baktığın, gördüğün, incelediğin, sana söylenenlerle aldığın araç aynı araçsa her ikisi için de pişman olmazsın bence.
Yeterki tamı tamına bildiğin yada bildirilen aracı al.   1.0 aracı kullanmadım motoru bilmiyorum ama bunca insan yazdı bir tanesi motorun şurası da şöyle demedi, bence o da iyidir.
Hayat tamamen ekonomiye döndü. Bence seçimini ekonomi kıstasını 1 numaraya koyarak yap. Kasalar da aynı nasılsa.

Haklısın hocam. Gönlümüze göre aracı buluruz inşallah.

Dizel motor ömrü daha uzun, yüksek km sorun değil diyenler var.
Dizel ve benzinli araçta kaç km'ye kadar aracı almak mantıklı olur?

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Haklısın hocam. Gönlümüze göre aracı buluruz inşallah.

Dizel motor ömrü daha uzun, yüksek km sorun değil diyenler var.
Dizel ve benzinli araçta kaç km'ye kadar aracı almak mantıklı olur?
Öyle bir kural yok. Kimi arac var 20 30 binde köydeki eşeğimi onunla değişmem, kimi araç var 300 400 binde motor İsviçre saati gibi tıkır tıkır çalışıyor.
O motorların ömrü 1 milyon km teorik olarak. Ama nasıl kullandığına bağlı işte.

Çevrimdışı musti35

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Öyle bir kural yok. Kimi arac var 20 30 binde köydeki eşeğimi onunla değişmem, kimi araç var 300 400 binde motor İsviçre saati gibi tıkır tıkır çalışıyor.
O motorların ömrü 1 milyon km teorik olarak. Ama nasıl kullandığına bağlı işte.

Çok çok sağolun bilgileriniz için. Teşekkür ederim.