škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

lastik ebat değişikliği

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MUZKENTLİ

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
merhabalar...
2017 model aracımda orjinal 215/55/17 pirelli marka lastikler çatlamaya başladı. yeni lastik almayı düşünüyorum. lastik ebatını 225/55/17 olarak değiştirsem herhangi bi problem olur mu?
bu şekilde bir değişiklik yapan var mı?
tavsiye edermisiniz?
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
merhabalar...
2017 model aracımda orjinal 215/55/17 pirelli marka lastikler çatlamaya başladı. yeni lastik almayı düşünüyorum. lastik ebatını 225/55/17 olarak değiştirsem herhangi bi problem olur mu?
bu şekilde bir değişiklik yapan var mı?
tavsiye edermisiniz?
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Aynısını bu sene başında yaptım, izin verilen limitler dahilinde yeni ölçü, zaten jant genişliği de destekliyor. GoodYear Efficient Grip almıştım, çok memnunum

Çevrimdışı fb19077

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
215 55 r17 ile 225 55 r17 arasında 1.61 Değişim Yüzdesi veriyor normalde en fazla %3 lük değişim olması gerekir sizinki % 1.61 olduğu için sorun çıkarmaz.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Hafta sonu İstanbul dışı uzun yolculuğa çıkmıştım,köprü çıkışında ekranda lastık basınç düşüklüğü lambası yandı

ilk petrole girerek lastik kontrolu yaptığımda çivi battığını gördüm

Sol arka tekerde

Oralarda lastık tamircisi olmadığından Izmıte kadar götürecek şekilde hava bastım ve yola çıktım

Yaklaşık 25 km kadar gidiş istikametinde ilerlerken sol arka teker aniden gümüledi

Aracı hemen emniyet şeridine çekerek, lastiğin iç tarafında el girecek kadar lastiğin yarıldığını gördüm

Hiç başıma gelmemişti lastik yarılması

lastik Brıdgestone Turanza,yaklaşık 35 bin km oldu bilemiyorum çivıylemi alakalı veya lastıkte mi sorun vardı çözemedim

Başına gelen oldumu? Sebebi ne olabilir ?

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hafta sonu İstanbul dışı uzun yolculuğa çıkmıştım,köprü çıkışında ekranda lastık basınç düşüklüğü lambası yandı

ilk petrole girerek lastik kontrolu yaptığımda çivi battığını gördüm

Sol arka tekerde

Oralarda lastık tamircisi olmadığından Izmıte kadar götürecek şekilde hava bastım ve yola çıktım

Yaklaşık 25 km kadar gidiş istikametinde ilerlerken sol arka teker aniden gümüledi

Aracı hemen emniyet şeridine çekerek, lastiğin iç tarafında el girecek kadar lastiğin yarıldığını gördüm

Hiç başıma gelmemişti lastik yarılması

lastik Brıdgestone Turanza,yaklaşık 35 bin km oldu bilemiyorum çivıylemi alakalı veya lastıkte mi sorun vardı çözemedim

Başına gelen oldumu? Sebebi ne olabilir ?

Geçmiş olsun. Tahminimce lastik indiğinde bir miktar inik yol aldınız, bu sebeple lastik yanakları ezildi ve telleri yamulup zayıfladı. Hava basıp devam ettiğinizde de basınç ile zedelenen yerden yarılma yaptı. Normal bir durum gibi.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Geçmiş olsun. Tahminimce lastik indiğinde bir miktar inik yol aldınız, bu sebeple lastik yanakları ezildi ve telleri yamulup zayıfladı. Hava basıp devam ettiğinizde de basınç ile zedelenen yerden yarılma yaptı. Normal bir durum gibi.

Muhtemel

Golf aracımın lastiğini patlak bulmuştum park ettiğim yerde, çok dik yokuş idi, değişim mümkün değildi, 150 m aşağıya kadar yavaşça sürdüm. Yedeği takıp lastikçiye gittim ki o 150 m üzerinde gittiğim lastik ölmüş yanaklar ezilince  :(

Tam şişik değilken son derece zayıf oluyor lastikler

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
En çok beni etkileyen araçta 4 kişi bagaj dolu

120 km hızla giderken lastiğin gümülemesi sonucu aracın kontrolden

çıkmadan,sağa sola kaymadan emniyetli bir şekilde durması..

Çünkü olayın meydana geldiği yer  çok yoğun trafiğin olduğu İzmit istikametinde

Dilovası iniş rampası

Sonra yedek lastiği 5 yıldır ilk defa taktığımdan lastik yanak ölçüsü 205 55 16 olduğunu unuttum

Belli bir kilometre gidince ekranda lastık basınç uyarısı verdi

ilk petrolde durarak lastik basıncını normal seviyeye gelene kadar hava bastım

Ekrandan onayladım sembol gıttı,1 km gitmeden tekrar yandı

Sebebini hemen çözdüm,takılan yedek lastik yanağı çap olarak orjınalden 5 mm daha küçük olması,çünkü araç dengede değil

Bundan dolayı beyın algılayarak ekranda uyarı verdi,lastik değişimi yapana kadar uyarı gıtmedi