škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia FL 2012 1.6 TDI Uğultu Sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serhatkar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Abiler uğultunun yüksek olduğu aralıkta değişken bir titreme var gaza basmazken de yapıyor, boştayken de. İki jantın yamukluğu denk gelince yapıyor olabilir. Daha önce jant yüzünden uğultu şikayeti olan oldu mu?

Edit: Araç üstünde balans yaptırdım titreme gitti. Sesi saldım. Şansa bulursak buluruz artık.

https://youtube.com/shorts/gpOHNqX_D1Y?feature=share
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2022, 21:52:23 Gönderen: serhatkar »

Çevrimdışı serhatkar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar yine ben. :)

Arabanın iki jant balans makinesinde dönerken eğrilik yok azıcık var bir şey olmaz dediler. Ama lastiğe dikini bakınca lastiklerin boşluk izlerinden tekerin yalpaladığı anlaşılıyor. Sorun değil o dediler ama ses yapar gibi geliyor bana. Böyle bir deneyimi olan var mı?

Çevrimdışı serhatkar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar yılan hikayesi devam ediyor. Jantlar makinede ölçülerek kontrol edildi sorun yok. Lastiklerin 3ü aynı seri 1i farklı. O 3 tanesi felaket şekilde bozuk... Garanti formu oluşturuldu. Güncelleyeceğim.

Çevrimdışı serhatkar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
selamlar forum.

Bu uğultu dediğim ses normal olarak tanımlandı son olarak.

Uğultu eski lastiklerde dalgalanarak değişken hızlardaydı. Öyle yüksek sabit geldiği bi hız yoktu. Sesi hiç farketmediğim en eski lastiklerim ise Pirelli Cinturato’ydu. En iyi dengeli performansta ondaydı bana kalırsa.  Sonraki Michelinler tutunmada ve kuru frenlemede çok iyiydi.

Son lastiklerim genel veri olarak öncekinden 3 desibel daha sessiz. 135’lere kadar ses yine ara ara dalga dalga gelse de epey sessiz gidiyor.  138km/s de belirgin bir şekilde iki lastiğin uğultusu rezonans yapıyor. Ondan sonraki hızlarda ses dalgalanarak artıyor azalıyor.

Kısacası Continental Ultracontact almayın. Az önce arattım internette de yeni satılanlar ‘yeni desen’ olarak satılıyor. Belli ki bi sorun var.

Çevrimdışı serhatkar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,
Aklıma geldi burada paylaştığım durumu güncelleyeyim dedim.

Önceki lastikler Continental Ultracontact  idi. Birkaç uğtaştan sonra bir bayide lastiklere ölçüm yapılıp arızalı olduğu tespit edildi birebir değişim sağlanması için cevap geldi merkezden. Bayi istersem PremiumContact 7 ile değiştirebileceğini söyleyince ona geçtim.

Yol tutuşu, yağmur performansı çok daha iyi. Sadece genel ses desibeli daha yüksek.

Ancak daha önceki gönderilerde bahsettiğim  sinir bozucu uğultu kesildi. Başına gelen olursa ilk lastiklerden şüphelenebilir. 

Sevgiler.

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba,

Ben de kendi yaşadığım bir durumu paylaşmak istedim. Belki birinin işine yarar bu bilgi. 2019 yılında sıfır km olarak satın aldığım aracımın lastikleri michelin primacy 3 tü. Aracım 108.000 km’de. Primacyler artık jubilesini yaptı. Önümüzdeki baharda yeni takım yazlık alacağım. Lastiklerim 2022 mart ayında farketmiş olduğum bir uğultu yapıyordu. Ama bu 70-80 km hızları arasında duyulabilen bir uğultu. Bu hızların altında ya da üstünde iken kesinlikle en ufak bir uğultu sesi gelmiyor.  Garip bir durumdu.  Yüksek hızlarda ve ya düşük hızlarda değil ama tam ara hızlanma aralığında bu sesi yapıyor. Kışlıkları taktırdım. Uğultu falan yok tabi. Benim Michelinler bizi sal diyorlardı. Saldım gitti  :)
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2023, 00:57:59 Gönderen: Alibey »