škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Aranıza katıldım - Hararet uyarısı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emretopcuzm

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba forum üyeleri,

Oldum olası bu tarz forumları çok sevmişimdir. 2 gün önce 2007 model 1.2 htp roomster ile aranıza katıldı.

Isparta'da Ziraat Fakültesi'nde Araştırma görevlisiyim. Hem geniş bagaj ilgimi çekti, hemde konforu..

Dün akşam LPG almak için evden çıktım. Depoyu doldurdum biraz ilerledim, kırmızı hareret ışığı yanıp sönmeye başladı. Korktum tabi ki. Sonra forumda okudum ki su seviyesi uyarısı için yapıyormuş. Onun için sensörü olduğunu bilmiyordum. Şaşırdım.

Baktım ki su seviyesi min'in altına düşmüş. Antifriz ekledim. Exper de LPG borularında su kaçağı var yazıyordu. Beklediğimden daha ciddi sanırım.

Onun haricinde farklı konularda gezerek yeni bilgiler edineceğim bir ortam bulduğum için de mutluyum.

Herkese iyi günler dilerim.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı emretopcuzm

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun, ben de 6 sene kullandım Roomster

Teşekkür ederim. Beklediğimden daha eğlenceli bir araç çıktı roomster. Şu an keyifle kullanıyorum.

Çevrimdışı emretopcuzm

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Güncelleme:

Sayın arkadaşlar,

Aracın LPG bağlantıları ve motoru kontrol edildi. Müdahaleler yapıldı. Fakat araç su eksiltmeye devam etti. En son genleşme kabından şüphelenip onu da değiştirdik. Akabinde acil bir durum için 450 KM şehirler arası yolculuk yaptım. Ve gittiğim şehirden dönüş günü aynı gün içinde 2 kere su uyarısı verince iş ciddileşti. Yağ çubuğunu bir çektim ki tahin pekmez gibi olmuş. Bütün su motor yağına karışmış  :(

Motor indi. Açıldı. Ve blokta silindir saplamalarının orada çatlak...

Bir kaç gün boyunca temiz bir çıkma motor arandı. Bulundu. Şu an yeni motoru üzerinde.

Üzücü bir süreç oldu. Bu olanlar aracı aldıktan 1 ay sonra başıma geldi.

Çatlak olayını var mıydı bende mi oldu bilmiyorum çünkü acil olarak şehirler arası gidişim yaklaşık 4 bin devirde 130-140 km hız ile olmuştu. Şehir içinde de bir kaç kez sinirlenip ani hızlanma yapmıştım. Dolayısıyla çatlak bende mi oldu bilmiyorum.

Durum bu.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Geçmiş olsun, şehir içinde 1-2 kez ani hızlanmalarla olacak bir durum değil.

Ya önceden vardı ya da gerçekten bu zamana denk geldi

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aldığınızdan beri su eksiltiyorsa o şekilde almışsınız. Aldığınız kişiye su eksiltip eksiltmediğini sorun. Yoktu deyip itiraz ederse ayıplı mal satışından dava açabilirsiniz. Masrafa talep edin.

Çevrimdışı emretopcuzm

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracın hikayesi biraz karışık. Aracı 20 bin KM'den 170 bin KM'ye kadar tek bir kişi kullanıyor. Ve onunla irtibat halindeyim. 2018'de ilk defa LPG takılıyor. Ve ondan öncede var olan şey şu, yılda bir kez su uyarısı verir tamamlardım dedi. Aslında araca çok iyi bakmış. Bütün bakımları tam. Hafif ve ağır bakımları zamanında yapılmış. Bu su eksiltme olayı için ustalara gösterilmiş bir sorun bulamamışlar. Sonrasında sıfır araç almak için satıyor. Alan kişi bir kaç ay kullanıyor ve sonra bir galerici satın alıyor. Bende galeriden satın aldım.

Galeri ile durumu konuştum. Kısmet diyor tabi ki. Avukat ve bilen kişilerle konuştum. Bu davalar belirsiz. Aynı durumu yaşayıp 2 yıl dava ile uğraşan ve sonunda hiç bir şey elde edemeyenler var. Bende motoru yaptırdım, herkesi Allah'a havale ettim. Kullanıyorum.

Öğrendiklerim kar oldu. En önemlisi: antifriz suyunu 2-3 yılda tamamen boşaltıp yenisini koymak lazım. Özellikle alüminyum bloklarda eskiyen antifriz bloğu yıpratıyor.

Yeni motor ile yaklaşık 2 bin KM geçti. Fakat ilk 1500 KM'de motor yağının 2 litre azaldığını farkettim. Motor uzun süre yattığı için ilk 5 bin KM'de bakım yapmamı istemişlerdi. Bu süreçte yağ azalması olabilir dendi. Yağı tamamladım. 700 km'de yarım litre daha azaldı. 2000 km daha kullanıp yağ, filtre komple değiştireceğim. Eğer hala yağ eksilmesi devam ederse motorun yapıldığı yere aracı bırakacağım. 6 ay garantisi var.

Bakalım hayırlısı.