škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sarı yay ışığı (kızdırma bujisi) maf sensör arızası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ibrahmpeker

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.6 tdi cayt motor aracımda sarı yay ışığı hareket halindeyken yanıp sönüyor. Aracın kontağını kapatıp acınca sönüyor tekrar yanması fazla sürmüyor.
Çekiş kaybı veya güçten düşme olmuyor fakat bir seferinde korumaya aldı ve 2 bin deviri geçmeme izin vermedi. Aracı yetkili servise gördüm, bana maf (hava kütle ölçer) sensörünün arızalı olduğunu söylediler değişim fiyat aldım fakat değiştirmedim. Özel serviste maf sensörünü temizletip taktırdım 2 gün sonra tekrar ışık yaktı. İnternetten uygun bir maf sensörü sipariş edip kendim değiştirdim fakat yine ışık yaktı arıza kodu p0101. Aracımda daha öncede bu ışık yaktığında egr iptali yapmıştım. Bu soruna çözüm aramaktayım. Teşekkürler.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
EGR temizlendi mi yakında, MAF voltajı uygun aralıkta mı? Hava filtresi temiz ve boruları sağlam mı? Aldığınız MAF orijinal ürün mü? Akü sağlam mı, voltajına bakıldı mı? Katalizör temiz mi?

gibi sorular aklıma geldi
« Son Düzenleme: 29 Mart 2022, 19:39:47 Gönderen: lrfan »

Çevrimdışı ibrahmpeker

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Egr 2 yıldır iptal herhangi bir işlem yapılmadı. Maf sensörünün okumalarına baktım rölantide 11-12 g/s hava akışı var hafif dalgalı volt okuması yapmadım.
Hava filtresi yeni, kutusu sağlam, maf'tan turboya giden şnorkel boruda kaçak yok turbodan sonrasını bilmiyorum. Akü yeni takıldı. Katalitik konvertörden bende şüpheleniyorum çünkü egzoz kokusu çok fazla var kirli olabilir ama arıza ışığımın kaynağı omudur bilmiyorum.   

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Katalitik konvertörden bende şüpheleniyorum çünkü egzoz kokusu çok fazla var kirli olabilir ama arıza ışığımın kaynağı omudur bilmiyorum.

Diğerleri elendiğine göre bu kuvvetli ihtimal gibi, dışarı rahat atamıyorsa gazı öncesinde bir yerde sıkıntı yapabiliyor. Egzoz muayenesinden geçti mi yakında?

Çevrimdışı ibrahmpeker

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
7 ay önce egzoz yaptırmıştım sorunsuzdu ama koku çok fazla var şuan yakında katalizörü temizletmeye gideceğim. Arıza giderilirse bilgilendirme geçerim.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
7 ay önce egzoz yaptırmıştım sorunsuzdu ama koku çok fazla var şuan yakında katalizörü temizletmeye gideceğim. Arıza giderilirse bilgilendirme geçerim.

Rölanti devri 1000 e çıkıyor mu. Start stop devrede mi? Motorun çalışması gerek uyarısı veriyor mu?
Bunlar varsa kesin DPF.
DSG ise araç  2000 devir üstü 4. 5. Vites aralığında kullanmalı. Kızdırma bujisini yaktıysa epey kurum birikmiştir. Sayet bu sekildeyse. Epey bu sekilde kullanmalı. Kısa mesfe yapılmamalı.

Çevrimdışı ibrahmpeker

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracım 2012 model ve manuel, Dpf için devirli kullanım kurumu yakar ama kurumun boşaltılmasıda lazım  önerilerinizi dikkate alacağım teşekkür ederim.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracım 2012 model ve manuel, Dpf için devirli kullanım kurumu yakar ama kurumun boşaltılmasıda lazım  önerilerinizi dikkate alacağım teşekkür ederim.

Yakabilirsen dışarı egzoz gazıyla atılır zaten. Çok fazla kurum birikmişse kendi imkanlarıyla araç yakamaz, o zaman aracı bilgisayara bağlayip özel olarak sadece yakma komutu veriliyor.

Çevrimdışı ibrahmpeker

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamlar, aracımı özel bir servise götürmek zorunda kaldım çünkü kurcalarken başka arıza ışıklarıda yandı (asr) hata kodlarını silemediler elektriksel bir kısa devre olmuş sigorta kutularını açıp kontrol yaptılar eksik bir sigorta bulundu (eksik bir sigorta çıkması şaşırtıcı)10a sigorta takıldı arızalar silindi ve bu gün kullanımım boyunca(40km) ışık yanmadı umarım sorun çözülmüştür. Teşekkürler.