škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

İzmir - 2021 Superb ile selamlar

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Leondede

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar.

İzmir"den yazıyorum.  46 yaşındayım.

2021 Superb Elite ile ilk kez Skoda marka araç sahibi oldum.

Superb öncesi son 4 yılda aktif kullandığım araçlarım Subaru Outback ve Forester XT ile yaklaşık 300.000 KM yolumuz var.

CVT ye kıyasla daha başarılı bulunan DSG şanzımanı ben de başarılı buldum.

1.5 TSI motorda hangi yağ ( 0w-20 vs 5w-30  ) tercih edilmeli konusunu forumda araştırmaktayım. Aklıma 5W-30 yatsa da kararsız kaldım.
15.000 km bakım aralığını beklemeden her 7500 KM de yağ değişimi düşünmekteyim .İşim gereği kullanım şeklim %90 şehirlerarası olacak.

Bilgi , öneri ve tecrübe paylaşacak forum üyelerine şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Hayırlı olsun! Çok uzun süredir TSI araçlarımda hep 5-30 kullandım. 15 bin km veya 1 yıl dolmadan şart değil, artık motorlar eskisi gibi değil (rodaj, çapak vs. derdi yok) ama tercih sizin.

Çevrimdışı mersan51

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun. Skoda ailesine hoşgeldiniz. 1.5 TSİ araçlarda Skoda, düşük emisyon için öncelikle 0w-20, alternatif olarak 5w-30 yağın kullanılmasını öneriyor. Bu konuda servisler firma onaylı olduğu için her iki yağı da kullanabiliyor. Kendi aracımda ilk bakımdan itibaren Shell helix ultra pro av-l 0w-30 yağ kullanılıyor. İki yağ arasındaki fiyat farkı sizin için önemli değilse, ilk çalıştırma esnasındaki kolaylık ve bir miktar düşük yakıt tüketimi için düşük vizkositeli yağı tercih edebilirsiniz.

Çevrimdışı Yalçın KOÇ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun güle güle kullanın. Dün aracıma bakım yaptırdım Vosmer skoda alsancak'ta Shell helix ultra prof 0w-30 yağ koydular.

Çevrimdışı Leondede

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yağ konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler..

Çevrimdışı mturker

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Subaru grubundan Skoda'ya geçmek farklı bir his olsa gerek  :)

Keyifli sürüşler, iyi forumlar.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlısı olsun, kazasız belasız kullanın.
Motor yağ olarak İzmir şartları için 5-30 daha iyi viskozite bakımından. Ben de İzmir'de 1,4 tsi için 5-40 kullanıyorum.
Normalde 5-30 30 bin km veya 24 ay kullanılabilir özellikte o yüzde bahsettiğiniz km lerde ancak 10-40 yağlar değişim yapılıyor, zaten uzun yol kullanılacak ise 20 bin km rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yağ olarak Petronas tavsiye ederim.

Çevrimdışı Leondede

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Subaru grubundan Skoda'ya geçmek farklı bir his olsa gerek  :)

Keyifli sürüşler, iyi forumlar.

teşekkürler..evet farklı bir hissiyat..daha düşük yakıt tüketimi mutluluğu var  :) lakin arada hatrı sayılacak derecede farklar da var.. ???