škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastik Basınç Sensörü Uyarı vermemesi ve Motor yağ önerisi.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tahozkn26

• Yeni Üye
  • *
  • Scala 1.0 Elite
    • Profili Görüntüle
Herkese iyi forumlar. 2021 Ağustos itibariyle VW ailesinden ayrılarak Skoda ailesine girmiş bulunmaktayım.Sizlere  2 sorum olucak..
  a) Scala 1.0 Elite paket aracımda multimedya üstünden lastik basınç  kurulumu yaptığım halde basınç değişimlerinde herhangi bir uyarı alamıyorum.
  b) Aracım 3500 km'de ve motor yağı yarı yarıya azaldı. Yağ eklemek istiyorum motor üstünde 0w-20 koyulması gerektiği yazıyor. Castrol Edge veya magnetec/start-stop düşünüyorum. önerilerinizi rica ediyorum.(her gittiğim Usta 5w-30  yağ koymam şeklinde  beni tembihliyor ama pek kulak asmıyorum)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
TSI motorun yağı 5-30'dur, 4. TSI aracım, başka yağ konmadı. 3500'de yarı yarıya yağ yakması ciddi sorun gibi geldi bana.

Basınç farkı çok büyük olmadıkça uyarı gelmiyor zira özel bir basınç sensörü yok, ABS sensöründen veri alıyor. genelde 32 basıyorum lastiklere, biri 29'a inse uyarı vermiyor.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Basınç uyari sistemi genelde 3 psi ve üstünde fark olursa uyarı veriyor. Gerekli basıncı basın ve sistemi reset leyin.

Yağ tipi kitapçıkta yazar. Bu kadar çok yağ yakması ileride büyük soruna yol açabilir. Takibe almakta fayda var.

Çevrimdışı Tahozkn26

• Yeni Üye
  • *
  • Scala 1.0 Elite
    • Profili Görüntüle
Cevaplar için teşekkür  ederim. 
Motor  bölümünde  0w-20 yazan bir ibare var bu kafamı karıştırdı. Ayrıca  Yağ çubuğunun fotoğrafını yükleyemedim fakat tırtıklı alanın ortasının bir tık altına yağ görüyorum. 
10 gün önce Skoda servisine götürdüm henüz yağı olduğunu biraz daha eksilirse gelmemi söylediyse de kafamı meşgul etmeye başladı. Bu sebeple size sormak istedim.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tırtıklı alandaysa makul sayılır, ama 0-20 yağ LongLife serisi olabilir, bizde yok o bakım aralığı. Sanırım çok soğuk iklimler için

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cevaplar için teşekkür  ederim. 
Motor  bölümünde  0w-20 yazan bir ibare var bu kafamı karıştırdı. Ayrıca  Yağ çubuğunun fotoğrafını yükleyemedim fakat tırtıklı alanın ortasının bir tık altına yağ görüyorum. 
10 gün önce Skoda servisine götürdüm henüz yağı olduğunu biraz daha eksilirse gelmemi söylediyse de kafamı meşgul etmeye başladı. Bu sebeple size sormak istedim.

0-20 bizim iklim koşulları için pek uygun değil ve genelde uzun bakım aralığı için önerilen bir viskozite değeri fakat bizim trafik ve çevresel etkilerden dolayı genelde 10 bin km de yağ değişimi yaptığımız için 5-40 en uygun viskozite değeri.

Çevrimdışı Tahozkn26

• Yeni Üye
  • *
  • Scala 1.0 Elite
    • Profili Görüntüle
Skoda bayileri bile bu yağ değişim işini stabil hale getirememiş.. İstanbul  Ümraniye Skoda 5-30 petrol ofisi yağı koyuyoruz diyor. Eskişehir Skoda Shell 0-20 yağ koyuyoruz diyor. Teşekkür ederim fikirleriniz için.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yetkili servisler Castrol Edge Professional Longlife III 5W-30 kullanıyor diye biliyorum. Yıllardır bu yağ kondu TSI araçlarıma

Çevrimdışı Tahozkn26

• Yeni Üye
  • *
  • Scala 1.0 Elite
    • Profili Görüntüle
Eskişehir  Banaz skoda sizin aracınız yağ bakım paketinde 0-20 diye belirtiyor bu sebeple 0-20 ve shelle çalışıyoruz dedi.

2021 araçlarında başlayan bir uygulama sanırım çoğu yağ satıcısının 0-20den haberi bile yok distirbitörünü aradılar, böyle bir yağ mı var diye...