škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hararet göstergesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Burakbey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Herkese hayırlı ve kazasız belasız bir bayram diliyorum.
Bugün aracımla yaylaya geldim sonuç olarak yollar çok kalabalıktı yayla yolu standart olarak düz, viraj ve rampalı yollardan ibaret aracı s modunda kullanarak biraz sıkıştırdım sollamalar vs. Klimada açıktı sonra rampa yukarı çıkarken aracımın hararet göstergesinin 90 ı 1,5 kademe geçtiğini gördüm hemen klimayı kapatıp camları açtım anlık yağ socaklığına baktığımda 123-125 derece arasında gösteriyordu(hava sıcaklığı 35-37 derece) hemen s modundan çıkartıp d ye aldım biraz öyle devam ettim ve 90 a tekrar düştü işerde sağa çekip 5 dakika çalışır vaziyette fanın kapanmasını bekledim sonra aracı söndürüp 10 dk oyalandım tekrar yola koyulduğumda rampa yukarı sıkıştırdığımda 90 ı geçer gibi oldu ve tekrar düzeldi sizce sorun mu var yoksa sıkıştırdığımdan mı kaynaklanıyor doğrusu bu durum korkutuyor beni

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Herkese hayırlı ve kazasız belasız bir bayram diliyorum.
Bugün aracımla yaylaya geldim sonuç olarak yollar çok kalabalıktı yayla yolu standart olarak düz, viraj ve rampalı yollardan ibaret aracı s modunda kullanarak biraz sıkıştırdım sollamalar vs. Klimada açıktı sonra rampa yukarı çıkarken aracımın hararet göstergesinin 90 ı 1,5 kademe geçtiğini gördüm hemen klimayı kapatıp camları açtım anlık yağ socaklığına baktığımda 123-125 derece arasında gösteriyordu(hava sıcaklığı 35-37 derece) hemen s modundan çıkartıp d ye aldım biraz öyle devam ettim ve 90 a tekrar düştü işerde sağa çekip 5 dakika çalışır vaziyette fanın kapanmasını bekledim sonra aracı söndürüp 10 dk oyalandım tekrar yola koyulduğumda rampa yukarı sıkıştırdığımda 90 ı geçer gibi oldu ve tekrar düzeldi sizce sorun mu var yoksa sıkıştırdığımdan mı kaynaklanıyor doğrusu bu durum korkutuyor beni

Bahsettigin degerler gayet normal. S modda kullanmasaydinda trafik yokuş ve virajın oldugu yerde heleki sicak havalarda hararet verdigin degerlere yine de yaklasirdi, S mod belki biraz daha az yukseltmis olabilir ama cok degil. Yag sicakligi 120 ye cikabilir, 125 ve uzerinde uzun sure kullanmayin dinlendirin,  130u aşmasına izin vermeyin hemen kenara cekip sogutma moduna alin.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eğer yayla yüksek irtifadaysa, oksijen azaldığı için radyatör suyunun soğuması zorlaşabilir.
Yayladan inince benzer sorunlar yaşarsanız takibe almanızda fayda var. Dış ısının 31-32 derece olduğu zamanlarda bende S mod ile 110 dereceleri gördüm dün. Ancak D ye alınca yine 100 derecelere düşüyor ısı.

Çevrimdışı idereli45

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Gayet normal diyorum. Bu gün benim başıma da geldi. Korkuteli rampasını 150 ile çıkıyordum birden hararet göstergesi gözüme çarptı ibrenin 90 derecenin biraz üzerine çıktığını farkettim yağ sıcaklığı 128 di. Klima açık araç yüklü ve hava 34 derecelerde. 100 km. ile biraz kullandım hararet 90 da yağ sıcaklığı 105 kere indi. Ben normal karşıladım ama endişelenmedim desem yalan olur...

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yağ 130 dereceyi, motor 90 dereceyi aşmadıkça sorun olmaz. Uzun süreli kullanımda yağınız çabuk eskiyecektir. Gerisini düşünmeyin. Rampada her araçta yağ sıcaklığı artar.

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı durum geçen hafta bende de oldu. Sıcaklık 45 derecede, klima açık, Yayla yolunu tırmanırken bir baktım hararet göstergesi 1-2 tık 90'ı geçmişti, hemen ayağımı gazdan çektim, klimayı kapattım 90'a hızlıca geri düştü. Sağa çektim, motor suyunda ve yağda bir eksilme yoktu. Ankara ya gelince durumu takip ettim. Aynı şekilde burada da rampalarda klima açıkken, hararet 1 tık artışa geçiyor. Klimayı kapatınca tekrar 90'a geri düşüyor. Rampalarda artık klima açamayacak mıyız anlamdım ki. Önceden böyle yapsa kesin fark ederdim. Servise göstermeyi düşünüyorum. Çare bulursam burada paylaşırım.
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2021, 12:55:43 Gönderen: kolgezer »

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar, Bu hafta aracı servise gösterdim teste çıkıldı, araç zorlandığında 120 dereceye kadar hararetin çıkmasının normal olduğunu söylediler. Ancak, motor suyu seviyesinde bir azalma olduğu durumlarda hararetin çıkmasının ciddiye alınması gerektiğini belirttiler. Bilgilerinize.