škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2021 Fabia EPC ve Start stop hatası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Snapeseverus

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba, benzer konular gördüm ama bir çözüm bulamadım, aracım henüz 6 aylık bugün aniden EPC ışığı yandı ve ilk çalıştırmada "Hata: Start-Stop" uyarısı geliyor. Araç aktif kullanılıyor. Yakın zamanda uzun yol da yaptı yani akünün deşarj olduğunu düşünmüyorum. Servis benzer sorunları başka araçlarda da gördüklerini çözümü henüz olmadığını söyledi. Benzer sorunu olanlar var mı?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Arıza okudular mı yazılımla? Anlık bir aksaklık olabilir. Devam ederse donanımda arıza aramak lazım gelebilir.

Çevrimdışı Snapeseverus

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arıza okudular mı yazılımla? Anlık bir aksaklık olabilir. Devam ederse donanımda arıza aramak lazım gelebilir.

Servis henüz arıza okumadı, şehir dışına çıkmam gerekiyor bulunduğum ilde Skoda servisi yok. Fakat görüştüğüm yetkili 2020-2021 modellerinde 4-5 aracın daha geldiğini ve nedenini henüz bulamadıklarını söyledi. Ben de acaba başkalarında var mı böyle bir durum merak ediyorum.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Servis henüz arıza okumadı, şehir dışına çıkmam gerekiyor bulunduğum ilde Skoda servisi yok. Fakat görüştüğüm yetkili 2020-2021 modellerinde 4-5 aracın daha geldiğini ve nedenini henüz bulamadıklarını söyledi. Ben de acaba başkalarında var mı böyle bir durum merak ediyorum.

Araç taşınırken aktif olan Transport modunda kalmış olma durumunu okudum Briskoda forumunda

Çevrimdışı Snapeseverus

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Araç taşınırken aktif olan Transport modunda kalmış olma durumunu okudum Briskoda forumunda

Transport modunda kalmış olsa ilk alındığı andan itibaren pasif durumda olmaz mıydı? Ben 6 aydır kullanıyorum, 1 defa daha trafikte devre dışı kaldı fakat hemen ardından düzeldi. Bu defa EPC ışığı ile birlikte kalıcı olarak devre dışı kaldı. Üretim kaynaklı bir hata olabileceğini düşünüyorum.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şarj dinamosunun çalışmaması söz konusu olabilir mi? Aküyü ölçün. Akü kaynaklı da olabilir.

Çevrimdışı Snapeseverus

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Şarj dinamosunun çalışmaması söz konusu olabilir mi? Aküyü ölçün. Akü kaynaklı da olabilir.

Bir kaç dostumla görüştüm, Volkswagen, seat marka araçları var, aynı grupta olduğu için bir danışmak istedim. 2016'da polo marka aracı olan bir dostum aracı aldıktan 2 ay sonra aynı sorunu yaşadığını ve arızanın star stop aküsünden kaynaklandığını ve değiştiğini söyledi. Sanırım bu araç grubunda kronik görülen bir sıkıntı.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sıfır araçların üzerinde gelen akülerde problem olabilir. Bayide habire şarj edilen aküler görüyorum. Fabrikadan yeni geleni söküp, showroom'da sergileneninkiyle değiştirip, ona takmadıklarını kim bilebilir :) Türkiye iş ahlakı yaygın olmadığı için en kurumsal yerden en pislik şeyi beklerim.

Çevrimdışı Snapeseverus

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sıfır araçların üzerinde gelen akülerde problem olabilir. Bayide habire şarj edilen aküler görüyorum. Fabrikadan yeni geleni söküp, showroom'da sergileneninkiyle değiştirip, ona takmadıklarını kim bilebilir :) Türkiye iş ahlakı yaygın olmadığı için en kurumsal yerden en pislik şeyi beklerim.

Belki de.. 3 günün sonunda Arıza kendiliğinden silindi bu arada. Aracı kullanırken EPC uyarısı söndü, ardından kırmızıda start stop çalıştı. Neden kaynaklı anlamadım ama servise gidince kayıttan okurlar muhtemelen yazarım nedenini buraya.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Belki de.. 3 günün sonunda Arıza kendiliğinden silindi bu arada. Aracı kullanırken EPC uyarısı söndü, ardından kırmızıda start stop çalıştı. Neden kaynaklı anlamadım ama servise gidince kayıttan okurlar muhtemelen yazarım nedenini buraya.
İmkanınız varsa akünün voltajını ölçebilir misiniz?
Kapılar açık ve tavan lambası açık vaziyette, çakmaklıktan ölçüm - gerilim 12.1 volt ve altındaysa, akü sorunu yaşamanız olasıdır.
veya....
Kapılar kapalı ve doğrudan aküden olçüm yaptığınızda, gerilim 12.3 volt ve altındaysa, akü sorunu yaşamanız olasıdır.
Yukarıdaki ölçümlerden çok daha düşük rakamlar görüyorsanız, kesin akünüz sorunlu.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba, benzer konular gördüm ama bir çözüm bulamadım, aracım henüz 6 aylık bugün aniden EPC ışığı yandı ve ilk çalıştırmada "Hata: Start-Stop" uyarısı geliyor. Araç aktif kullanılıyor. Yakın zamanda uzun yol da yaptı yani akünün deşarj olduğunu düşünmüyorum. Servis benzer sorunları başka araçlarda da gördüklerini çözümü henüz olmadığını söyledi. Benzer sorunu olanlar var mı?

Uzerinde moll marka akü varsa aku kaynaklıdır. Garantiden Varta ile değiştirsinler. Takipçisi olun.

Çevrimdışı Snapeseverus

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Uzerinde moll marka akü varsa aku kaynaklıdır. Garantiden Varta ile değiştirsinler. Takipçisi olun.

Mutlaka takipçisi olacağım. Bugün EPC ışığı yeniden yandı. Start stop hatası da geri geldi. Bu kadar sık olmadı çok hayra alamet değil. En yakın zamanda servise gideceğim. Öneriniz için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mutlaka takipçisi olacağım. Bugün EPC ışığı yeniden yandı. Start stop hatası da geri geldi. Bu kadar sık olmadı çok hayra alamet değil. En yakın zamanda servise gideceğim. Öneriniz için çok teşekkür ederim.

Benzer durumu ben de yasadim ve akuyle alakali epeyce tartistik.

Guzel bilgiler var.

Bu konu basligini vakit buldukca okursan senin icin faydali olur.

https://www.skodaturkey.com/index.php?topic=41429.0

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Start stop arizasiyla beraber gelen bir epc uyarisi varsa aku kaynakli olması cok muhtemel. Ama sadece epc uyarisi cikarsa pek cok sebep olabilirde. Gaz kekebeginden turun abs ye kadar...

Bu arada aracin setup menusunde cekis kontrolu acik degil mi. Bu mod kapatilmadi... Bazen cocuklar oynayabiliyor. Otomatik cekis kontrolü aracin patenaj yapmasını engeller ve karli, buzlu ve yagmurlu hava da bosa denk gelen tekerlegin gucunu ayni oranda oburkune iletir, kalkışta da ani kalkista patenaj yapmadan kalkis yapnasini saglar.
Spor kullanicilar bu modu kapatir. Cocuklarda kapatir :)
Menuden de kontrol edin epc kapalimi degilmi diye.

Çevrimdışı Snapeseverus

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bilgilendirme: Aracı servise götürdüm ve bilgisayara bağlandı. Üretim kaynaklı bir hata olduğunu ve yazılım beklendiğini ilettiler. Bilgisayardan aracın şase numarasını gösterip "Yazılım bekleniyor. Hata uyarısını silin ve işlem yapmayın." Yazısını gösterdiler. Yazılımın ne zaman geleceği bilinmiyor. Servisteki arkadaş superb modelinde bazı araçlarda kalkışta stop sorunu olduğunu ve 2 yıldır yazılım beklendiğini söyledi. Nedir detayı bilemiyorum. Şu an için çözüm yok.