škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastik marka ve ebat kararsızlığı için yardım

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı armoni

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2. El aldığım 2016 model superb aracıma marka ve ebat konusunda kararsız kaldım.
Bana yol gösterirseniz sevinirim;
Aracımın hiç kullanılmamış  yedek lastiği Conti 205 55 16,
aracımın üstündekiler Michelin 215 60 16.
Adana koşulları için bana tavsiyelerinizi bekliyorum (Hankook, Falken, Niken, Bridgstone, Lassa... vb)

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kullanım alışkanlıklarınız ve beklentilerinizi yazarsanız daha iyi yorum alırsınız.
Konfor istiyorsanız, aynı ebatta kalabilirsiniz.
Yol güvenliği istiyorsanız taban genişliğini arttırın.
Aracın görünümün daha iyi olmasını istiyorsanız 17 janta geçin.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Ebatla oynamayın derim, zira hesaplanan dinamikler bozulabiliyor. Aynı ebatta Conti, Michelin veya GoodYear önereyim. Yere lastiklerle tutunuyoruz, önce emniyet  ;)

Çevrimdışı armoni

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Benim demek istediğim, yedek lastikle ölçü ve marka  farkı var,  Bu araca lastik ebatı tek değil midir.?
Bir de aile aracı ev-iş arası kullanılıyor. Ayrıca yılda 1500 km uzun yol yapar.
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2021, 20:38:40 Gönderen: armoni »

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yanlış bilmiyorsam D segmenti araçlarda lastikler genellikle 60 yanak ölçüsü olmaktadır. 55 yanak olan yedek lastiğiniz sizin aracın olmayabilir.
Yakıt depo kapağındaki ölçülerden bir lastik ebadı tercih etmelisiniz.
Marka olarak Continental, Good year, Michelin tercihim olur.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Superbteki stepne orijinal ebatta olmayıp yer tasarruflu bir lastiktir. 205 55 16 lastik uzun süre yedek lastikle yol alabilmenizi sağlarken firmanın da maddi tasarruf yapmasını sağlar.
Çevresi aynı kalacak şekilde lastiğin ebadıyla oynayabilirsiniz fakat 16 jantta 215'ten büyük taban kullanamazsınız. tabanı genişletmek için 18 janta geçmeniz lazım. Çünkü orijinal 16 jant 6,5j yani en fazla 215 tabanla kullanabilirsiniz. 17 jant 7.0j, 18-19 jant ise 7,5j olması lazım. J'nin anlamı ise lastiğin janta oturduğu bölümdeki en iç ve dışı arasındaki mesafe yani inç olarak jantın taban genişliğidir. 6,5j 16 janta geniş tabanlı lastik takarsanız lastiğin dişleri açılır ve yol tutuş olumsuz etkilenir. Hatta 215 taban bile 16 jantta geniş kalıyor, ben 2016'da superbi aldığımda üzerindeki michelin lastikleri 7K kmde iken yol tutmadığı için değiştirdim, 17 janta geçip 215 55 17 kumho gibi ucuz bir lastikle bile çok çok iyi yol tutuş elde etmiştim.
Lastik ve jantla ilgili terimleri ve bunlardaki değişikliklerin aracınıza getireceği etkileri öğrenmeden lastikçilerin tavsiyesi ile lastik ebadında oynama yapmamanızı tavsiye ederim. Sonuçta lastikçi elinde ne varsa onu satacak.

Son yıllarda araçlarda yüksek torklu motorlar kullanıldığı için D segment araçların jant-lastikleri de görsel amaçlı büyütüldü. Aynı araçta hiç bir değişiklik yapmadan 16, 17, 18 veya 19 jant kullanılabilir duruma geldi. Donanım paketine göre herhangi birisi araçta yer alabiliyor.
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2021, 23:30:42 Gönderen: Forever »