škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

yeni jant

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı medcezir03

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar değerli forum üyeleri aklımda bir düşünce var sizinle de paylaşmak istiyorum...
aracımın üzerinde 215/55/r17 jant lastik kombinasyonu mevcut
bunu 235/35/r19 jant lastik kombinasyonu ile değiştirirsem;
1) yakıtta ne gibi farklılık olur?
2) aracımın performansında bir değişiklik olur mu?
3) göstergede gözüken hız ile gerçek hız arasında ne kadar fark olur?
4) konforda ne gibi bir fark olur?
5) kasko veya garanti açısından bir sorunla karşılaşır mıyım?
6) yol tutuş ve viraj performansında ne gibi bir fark olur?
diğer önerileriniz ve tavsiyeleriniz nelerdir.
sonuçta fabrikadan opsiyon olarak 19 jant alabiliyoruz ben bunu aracı alırken yapmadım ancak şuan lastiklerim de eskidiği için böyle bir değişime gitmeyi düşünüyorum. Fikirleriniz nelerdir?

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Görüntü dışında belirgin bir eksi ve artınız olmaz.
1. Lastik çapı değişmediği için yakıt çok etkilenmez, jant büyüdüğü için biraz jant lastik toplamının ağırlığı artabilir ama yakıtı etkileyecek düzeyde olmaz.
2. Dış çevre değişmediği için performans etkilenmez. lastik çevresini düşürürseniz performansınız artar ama son hızınız düşer.
3. Dış çevre değişmediği için değişmez.
4. Biraz konfor kaybınız olur ama kullandığınız güzergahta yollar iyi ise çok farketmezsiniz, yollar bozuksa can sıkar.
5. Kasko çok sorun çıkarmaz. Orjinal dışında ürün alırsanız, yürüyen aksam parçalarında sorun ve serviste garanti problemi yaşayabilirsiniz.
6. Taban genişlediği için tutuşunuz biraz artar ama birim alan başına düşen ağırlık düştüğü için siz bunu bariz şekilde farkedemezsiniz. Lastik yanağındaki %25'lik azalma nedeniyle oluşacak olan virajdaki yana yatmalar biraz azalır fakat rijit bir şasi ve sert bir yaya sahip olmayan ve gemi gibi salınan Superb'te bu durumu hissetmeniz zor olacaktır.
Son olarak; lastik masrafınız ortalama 1.5-2 katına çıkar.

Çevrimdışı medcezir03

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bilgilendirme için teşekkürler. Orijinal 19 jant bulmak pek mümkün değil. Türkiye'de üretilmiş olan kaliteli jantlardan almayı düşünüyordum ancak biraz araştırdıktan sonra öğrendim ki orta göbek uyumlu olmadığı için jant ile aktarma organı arasına bilezik adı verilen plastik aksam takılıyormuş, bu da ilerleyen dönemlerde direksiyonda titreme vb. sorunlar yaratıyormuş. Bu sebepten ötürü sanırım bu değişiklikten vaz geçeceğim. Güvenlik, dış görünüşten ve zevklerimden daha önemli.... Aşağıya da düşündüğüm jantı linkini bırakıyorum

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-jant-lastik-19-inc-5x112-audi-a4-a5-a6-passat-scoda-uyumlu-sifir-jant-takimi-898063348/detay/