škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Arka fren

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Merhaba Arkadaşlar. Arka frenden tak sesi gelmeye basladi.Arada oluyor frene basinca...Bu durumla karşılaşan varmı?

Çevrimdışı Burakbey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Servise götürmekte fayda var. Benim aracımda yokuş aşağı inerken uğulutu sesi geliyordu 30.000 bakımına götürdüğümde arka balatalarımın çatladığını ve diske zarar verdiğini söylediler bereket garantisi devam ediyordu balatalar bitmemesi durumunda çatladığı için garanti kapsamında disk ve balatalarımı değiştirdiler. Niye böyle oldu diye sorduğumda elektronik el freni çok güçlü sıkarmış diskleri velhasıl aracı yıkamak için durdurduğunuzda el frenini devre dışı bırakın dediler ama her aracı söndürdüğümde kendisi otomatik çekiyordu sanırım auto-hold sisteminden her neyse yıkama esnasında balatalar diske yapışıyormuş ayrılması zorlaşıyormuş bla bla zamanla çatlama yapıyormuş saçma geldi ama yapacak bir şey yok

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Alıntı yapılan: Burakbey;659137
Servise götürmekte fayda var. Benim aracımda yokuş aşağı inerken uğulutu sesi geliyordu 30.000 bakımına götürdüğümde arka balatalarımın çatladığını ve diske zarar verdiğini söylediler bereket garantisi devam ediyordu balatalar bitmemesi durumunda çatladığı için garanti kapsamında disk ve balatalarımı değiştirdiler. Niye böyle oldu diye sorduğumda elektronik el freni çok güçlü sıkarmış diskleri velhasıl aracı yıkamak için durdurduğunuzda el frenini devre dışı bırakın dediler ama her aracı söndürdüğümde kendisi otomatik çekiyordu sanırım auto-hold sisteminden her neyse yıkama esnasında balatalar diske yapışıyormuş ayrılması zorlaşıyormuş bla bla zamanla çatlama yapıyormuş saçma geldi ama yapacak bir şey yok

Araç yıkayıp sabıt kaldığında gerçekten de ilk harekette küt sesi geliyor,bundan böyle dikkat etmem gerekiyor.Cevap için tşk.

Çevrimdışı onurrr

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yalnız yıkamadan sonra oluşan bu ses devamlı olmuyor bildiğim kadarıyla. Birkaç frenlemeden sonra hala takırtı tukurtu veya uğultu geliyorsa ihmal etmemek gerekir diye düşünüyorum.
İyi günler.

Çevrimdışı melihcelik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İki gün evvel aracım yıkandı. Araç kapalı konumda 1 saati aşkın bekledi yani yeterince soğuktu ve sonrasında yıkattım. Disk zarar görmesin diye çok dikkat ederim. Normalde her yıkama sonrası ya da soğukta garajda bekledikten sonra  çalıştırmam sonrası disklerde sürtünme sesi gelirdi ama iki gün evvelki durum çok farklıydı. Yıkama bitti, hareket etmeye başladım ve her turda arka tekerden sürtme sesi geldi periyodik olarak. Muhtemelen diskim yamuk , tabii belirli süre sonra normal olarak ses kesildi.

Bunların dışında eş freni çekiliyken ki auto hold hep kullanıyorum, araç uzun süre durduktan sonra soğukken, hareket ettirirken ciddi “tak” benzeri ses geliyor freni bırakırken .

Yarın servise götürüyorum ilk bakımım, hepsini aktarıp aksiyon aldırmam gerekecek kanımca. Açıkçası çok hoşuma gitmeyen sorunlar ki en büyük sorun bence autohold sistemi.

Pasatla hemen hemen herşeyi aynı araçlarımızın, o forumlara da bakmak lazım aslında. Ben bu araçta mekanik konularda ileride daha fazla sıkıntılar yaşayacağımızı düşünüyorum.

Çevrimdışı melihcelik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar birönceki belirttiğim sorunuma dair sağ arka disk ve balata garantiden değişti. Şimdi diğer diskler ve balatalarım için tekrar götüreceğim göstereceğim. Bu araçlarda anlaşılan o ki autohold özelliği çok canımızı yakacak. 15.000 de olan bir araçta böyle bir şeyi ilk kez bu markada görüyorum...

Çevrimdışı colcom

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
yazılanları okuyunca kafamda bazı şeyler aydınlandı, aracı ilk defa yıkattıktan sonra 2 hafta geçti.frene basıp çektiğimde tak tak tak çok fazla duyulmayacak şekilde bir ses duydum bugün 2 defa. Bunun nedeni ne olabilir arkadaşlar.