škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

silecek suyu dondu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ysn06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2019 octavia sport tipi aracımda silecek suyu dondu, far yıkama kapakcıkları dışarıda duruyo ikiside açık şekilde,silecek kolunu öne ve arkaya ittirdiğimde   silecek suyu olmasına rağmen püskürtmüyor elimle ittirip  kapatasım var ama zarar verir diye korkuyorum düşüncelerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum not:https://gyazo.com/2398ffdc186ace144e2db7eacb3f3a6d     far yıkama kapağı bu halde ikiside
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2021, 09:54:47 Gönderen: ysn06 »

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yakında bir kapalı garaj var ise oraya götür. AVM felan yada paralı garaj.
ılık su dök sakın, kaynar su dökme sakın. Elektrik olan biyerse sackurutma makineni al orta sıcaklıkta maximum hava üflettir. bunu yapabilirsen elinle surekli kontrol er boruları yada plastiği yakma.
araçı çalışır konumda bırak motor ısınsın ve boruları ısıtacak kıvama gelsin.
sileceklerden su gelene kadar ısındıgında. Arkada silecek varsa ondanda.
suyu boşaltana kadar sık ve antrifirizli cam suyu ekle komple.
Bu haldeyken zorlama. haznen tam doluysa ve o da dolmussa hazneyi bile çatlatmıs ya da borulara zarar vermiş olabilir. Kontrol et.

kendiliğinden cözünmeli zorlama sakın. motor suyu ve silecek suyu antifirizlerini asla ihmal etmemeli.

Çevrimdışı ysn06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhabalar öncelikle yorumunuz için teşekkürler malesef sokağa cıkma yasagı gereği dediğiniz yerler kapalı oldugu için gidemiyorum ,su haznesinde 3 litreye yakın antrifiz ekledim 4-5 gün önce  ama hazne full olmasına rağmen su atmıyor,far yıkama kapakcıklarıda hala açık onlardan dolayı mı sıkmıyor acaba

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Rica ederim. Haznedeki antifiriz haznede kalır. donma olayından sonra eklediysen, yararı hazneye olur ki o antifiriz ancak boru içindeki su cozunup desarj olduktan sonra borulara ulasır halıyle.
aracı calıstırıp kaput altı ısınana kadar beklemelisin. ondan sonra bakabilirsin. araç ısındıktan bir süre sonra da silecek çıkışlarına ve far yıkamaya ılık su dök ki doktüğün su tekrar donmadan etki edebilesin.  

bu arada silecek suyu full antifirizli bile olsa sileceklerin tam çıkış ağızları donar onlar için ağzını temizledikten sonra az bi ılık su yeter (ilerisi için).
Benim asıl korkum inşallah hazne, borular, kelepçeler ve su pompası içi donmamış veya zarar gormemiştir.

Arabanın motorunda donma olsa motor blogunu bile çatlatabiliyor.

Çevrimdışı ysn06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
motorda antifiriz var ondan yana sıkıntı yok sadece cam suyu dondu

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ysn06;659133
motorda antifiriz var ondan yana sıkıntı yok sadece cam suyu dondu

Aslında anlatmak istediğim donan su motoru bile çatlatıyor silecek donanımına da zarar verebilirdi.

Neyse asıl merak ettiğim ne yaptın kardeş? bir sıkıntı var mı? tertibata zarar vermemiştir umarım donma durumu!
Nasıl çözdün mevzuyu? Kendi kendine mi eridi, işlem yaptın mı?