škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Cam gıcırtısı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı einsteinn

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
2013 rapidim var. Arka sol cam kapalı iken kasislerden geçerken bariz bir kasılma gıcırtısı geliyor. Başına gelen arkadaşlar ne çözüm önerirler?

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Menteşeler ve kilit mekanızmalarını temizleyip WD40 sıkıp birkaçkere kapıyı acıp kapatıp arta kalan akan kalıntıları yeniden temizleyin.
Kapı ve cam fitilleriniin hepsini kapı altıda dahil nemli bir bezle iyice temizledikten sonra guzelce kurulayınız. Biraz bekleyip iyice kuruduktan sonra vazelin surup pamuk yardımıyla iyice yedirip fazlalıkları temizleyin. Epey bir sure götürür.
Vazelini deri ayakkabi, mont, saat kayışı, beslenmesi gereken ve güneş ısıgına ve suya maruz kalan plastik lastik tum eşyalarınıza kullanabilirsiniz. Besler ve çatlamasına mani olur. Hatta çatlayan ayak, dudak el gibi vucut bölgelerine de uygulanabilir, özellikle deterjan vs. ile ugraşan bayanlar çok kullanır.
İyi bir vazelin, katkısız olanlarından alın. Zaten ucuz bir şey.

Bu arada kapının darbe almadıgını, azda olsa eğilip bukulmediğini ve metal metal kasma olmadıgını varsayıyorum.
Birde sesin trim sesi olmadıgını. Şayet trim sesiyse o iş zor. Serviste ya ugraşmıyor yada kesemiyor.
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2020, 20:00:07 Gönderen: mkoray79 »

Çevrimdışı einsteinn

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Çok teşekkür ederim. Herhangi bir darbe yok. Silikon sprey tavsiye edenler var ancak bu ses camı hafif açınca kesiliyor. Cam fitillerine vazelin nasıl sürmeliyim. Camlarda iz bırakmazmı

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben Kapılar için bahsetmiştim. Kapı menteşe ve fitillerinden. Yanlış odaklanmışım sanırım.

Cam fitillerinden olduğuna eminsen: Üst cam fitilini deterjanlı ılık su ve bez ile güzelce temizle.
Bulaşık deterjanı kullanabilirsin kurumuş yağ kalıntıları varsa temizler.
Alt fitilleri iyi sıkılmış nemli bezle temizle kara lekeleri çıkana kadar sil. Bez kesinlikle sulu olmasın iyi sıkılmış nemli olsun, çok kez sil.

Bu işlem işe yarayacaktır. Hala devam ederse. Fitillerin tamamıyla kup kuru oldugundan emin olduğunda kuru katı sabun sür aralarına. Katı sabun kuruyken leke yapmaz. Islanınca da temizler ki zaten yine leke bırakmaz bezle silersin geçer.