škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Süspansiyon

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kudycan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Superb 2020 araçlarda bağımsız süspansiyon mu var yoksa torsiyon mu diyorlar torsiyon çubuk mu var

Çevrimdışı Ayhan5348

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Superb, passat aynı platformu kullanıyor ve makyajdan önce olduğu gibi önde ve arkada sınıf standartlarını karşılayan sistemlere sahip.
Önde tam bağımsız süspansiyonun en ilkel versiyonu Macpherson, arkada çift salıncaklı tam bağımsız süspansiyonun çakması çok yönlü aks var ama burulma çubuğu eklenerek yarı bağımsız hale getirilmiş.
Bu kombinasyon bir aile aracı için yeterli ama daha güçlü bir motorla sınıfta kalır.
En verimli sistem önde ve arkada F1 araçlarındaki gibi çitf salıncaklı tam bağımsız süspansiyondur. Ancak çok fazla parça içerir, maliyetlidir ve çok yer kaplar. Önde motoru yerleştirmek zorlaşır. Arkada bagaja, stepneye yer kalmaz. Bu yüzden şimdi kullanılan sistem standart bir araç için en mantıklı olanıdır.

Çevrimdışı kudycan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Çok teşekkür ederim cevaplarınız icin

Çevrimdışı Sertacerdo

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,
Henüz 1 aylık superb kullanıcısıyım ama sanki mazgallardan kasislerden geçerken fazla ses çıkarıyor gibi araç?
Bu bahsettiğiniz süspansiyon sistemleri nedeniyle mi oluyor acaba?

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sertacerdo;657645
Merhaba,
Henüz 1 aylık superb kullanıcısıyım ama sanki mazgallardan kasislerden geçerken fazla ses çıkarıyor gibi araç?

Sesin kaynağı süspansiyon sistemi değil. Önde bağımsız arkada yarı bağımsız sistem sınıfına göre çok iyi bir kombinasyon. Aslında arkadaki sistemde tam bağımsız ama aracın virajda yana yatmasını sınırlandırmak için yayları sertleştirmek yerine torsiyon çubuğu eklenmiş, bu sayede düz yolda gemi gibi salınarak giden, virajda da fazla yatmayan bir araç elde edilmiş.

VAG grubunun tüm araçlarında benzer ses var ve sınıfındaki diğer araçlara göre amortisörlerin sesli çalışmasından kaynaklanıyor.

Çevrimdışı kudycan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sertacerdo;657645
Merhaba,

Ben de 1 aylık superb kullanicisiyim aynı konudan benim de sikayetim var

Lastiklerden mı acaba? Pirelli cinturato gelmiş bana

Çevrimdışı Sertacerdo

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Teşekkür ederim.
Ses takıntısı olan insanı arabadan soğutur gerçekten:)

Bende de pirelli lastikler var.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kudycan;657688
Ben de 1 aylık superb kullanicisiyim aynı konudan benim de sikayetim var

Lastiklerden mı acaba? Pirelli cinturato gelmiş bana

Sorun lastikte değil. Benim 2016'da aldığım superb michelin ile geldi. 2019 da yeni aldığımda Pirelli var. Daha önce 6 yıl passatı Conti lastik ile kullandım. Gençlik yıllarımda polo kullandım. hanımda ve babamda leon var. Hepsinde klasik VW karakteri ve aynı sesli çalışan amortisörler mevcut. VW grubu Ford veya Opel gibi tok bir yapıya sahip değil.

Bu konularda takıntılıyımdır biraz. Dikkat ettim ve VAG grubunun tüm araçlarında çok erken zaman içinde sağ arka amortisör patlak gibi ses yapmaya başlıyor. Polo ve passatı 20bin km de iken ikinci el aldım. Sonrasında iki tane sıfır superb, bir tane seat leon aldım. 10-15K sonra hepsinde sağ arkada lap lap eden sinir bozucu ses vardı. Passatta amortisörleri, lastikleri değiştirmek gibi herşeyi denedim sonuç alamadım. Artık çevremdeki VAG grubu kullanıcıları böyle bir sese dikkat etmediklerini söyleselerde benim açımdan bu kabullendiğim kronik bir sorun.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Süspansiyon sesi lastik yanak kalınlığlada alakalı.örneğin 16 jant 215 60 16 yanak ile 18 jant 235 45 18 yanak ile kasıslerden geçerken farklı ses çıkıyor,yanak az olunca vuruntu daha sert,yanak kalın olunca vuruntuyu lastik ızole ediyor..Aynı segment araçlarda superb amatisörler 1 numara.Eski impala araçlarda olduğu gibi gemi misali salınıyor canavar..:)