škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda Yeti 2012 Direksiyon Air Bag Zembereği (Sargısı)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Umut Yeti

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba,
Aracımın direksiyonunda 2 gündür tam tur direksyonu çevirdiğimde sona yakın tıkırdamalar gıcırdamalar baş göstermişti. Dün akşam airbag arızası verdi. Korna da çalışmıyor. Bugun tamircime danıştım zemberek arızalanmış dedi. Hayatımda ilk kez duyduğum bu parçanın onarılamayacağını airbagçiye gidip değiştirilmesi gerektiğini söyledi ve maliyetli bir uygulama olacağını söyledi.Aracımı az evvel teslim ettim. Başına gelebilecek arkadaşlar için ön bilgi olması açısından gelişmeleri bildireceğim. Tavsiye ve önerisi olan varsa tecrübelerinizden faydalanmayı bende çok isterim.

Güncelleme: Aradılar yetkili serviste 2800 tl imiş bu sevimsiz parça. VW grubu araçlarda zaman zaman bu arıza olabiliyormuş. Tamiri yapılabiliyor ama en fazla 3 ay ömür veriyorum yine bozulur dediler. Temiz çıkma bulabilirlerse çıkma ayarlayacaklar. Yanlız araç bugün kalacakmış. Şu günlerde durduk yere böyle birşey çıkması hiç hoş olmadı..

2.Güncelleme: 2adet bulmuşlar. Birisi çıkma 1800 tl, diğeri orjinal sıfır 2000 tl. 300 tl de takma parası işçilik istedi. ben orjinal ve sıfır olduğuna inanarak arada da çok fark olmamasını göz önünde bulundurarak 2000 tl olanın takılmasını istedim. Arac bugun kalacakmış.
Araba güzel şey evet. birde keşke durduk yere bunun gibi saçma sapan şeyler çıkartmasa..

Güncelleme 3: Adamlar aradılar bu akşam teslim ediyorlar arabayı. Umarım bir sıkıntı çıkmaz birdaha ne benim ne de hiçbirimizin arabalarında.

Yani süreç bu şekilde başladı ve bitti arkadaşlar. Bilginiz olsun. .
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2020, 17:11:31 Gönderen: Umut Yeti »

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
[MENTION=17282]Umut Yeti[/MENTION]

Geçmiş olsun.

Bir sene önce, araç 24bin km de iken, aynı semptomlar ve arıza ile, benimkisi de değişti.

Yetkili servise, iyi niyet garanti indirimli olarak, 1049 TL ye değişim yaptırdım.

Tamir ettirmeme konusundaki tesbitine de katılıyorum. Doğru bir tercih yapmışsın. Ben de, bu yüzden, komple değişimi tercih ettim.

Havayastık halkası, güvenlikle ilgili hassas bir parça.. Direksiyon açı sensörü, vb. önemli kısımların çalışmasını da ilgilendiriyor. Aracın serviste tutulma nedeni de bununla ilgili; yapmaları gereken kalibrasyonlar oluyor.

Arızaya, korna yayının sertliğinin sebep olduğunu düşünüyorum. Teşekkür kornası çalmak için, direksiyona osmanlı tokadı atmak gerekiyor. Tokat yiye yiye, akıllanacağına, arızalanıyor :)

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Megane 2 araçta aynı arizayla çok uğraştım. İki kere kendim tamir ettim. O ara saglamken sattım gitti. Airbek sargı arızası her marka ve model için kolay arıza çıkabilen bir parça.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Alıntı yapılan: mdindas;656528
Megane 2 araçta aynı arizayla çok uğraştım. İki kere kendim tamir ettim. O ara saglamken sattım gitti. Airbek sargı arızası her marka ve model için kolay arıza çıkabilen bir parça.

Megan 2 özellikle meşhur.
Parça ismi ile arama yapınca, sonuçların çoğunda megane çıkıyor.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arızanın asıl sebebi zemberegi çeviren dislinin et kalınlığının ince olması. Tur yaparken diğer dişli ile sıkışma yapıyor ve cevirmiyor. Çevirmeyince zemberek içindeki Flex film kablo bağlantı yerinden kopuyor.