škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastik Konusundaki Kafa Karışıklığı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Maskulava

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamlar..

Öncelikle aranıza yeni katıldım, ev almak için üst segment aracımı satıp genişliği ve sağlamlığı sebebiyle Romi sahibi oldum. aracım 1.6 Benzinli Motor ve bugün artık 13 yaşında... Önceki sahibi arcı biraz değil baya hor kullanmış, o nedenle adam etmeye toplamay çalılıyorum. 5 aydır bende yeni yeni kendine geliyor Romicik :)

Dediğim gibi önceki sahibi hiç bir şeye dükkat etmemiş öyle ki araçtaki lastik ebadı bile hata doluydu.. 3 Lastik 195/60/15 iken biri 185/65/15 ebatındaydı..

Neyse zaten lastikler bitik olduğundan yenileri aldım. Kış geldiği için malum aralıkta Lassa Snoways 4 taktım. Yalnız ebat konusunda bir jayli yanıldım daha doğrusu yanıltıldım.. 185/65/15 kışlık taktık araca..

Konfor anlamında tatmin edici ancak 100-110 km hıza çıkınca  araç yolda tutunamıyordu, esp olmadığından virajlardaki en ufak hata ciddi sonuçlar doğurabilirdi.. Sonra akıl edip depo kapağına baktım ve tataatttammm :ok: Orjinal lastik ebatlarına ulaştım... 195/55/15...

Başladım araştırmaya, tüm lastikçiler 195/60/15 ya da 185/60/15 takmam gerektiğini çok fark olmayacağını söyledi... Ancak benim amacım tabanı genişletmekti. Çünkü araç zaten yerden yüksek, uzun yolda yüksek hız çıktığımda biraz güven duymak istedim.

Yanak genişliği konusu tabi ki aklımı şok kurcaladı. Ara ebat olduğu için 195/55 biraz zor bulundu ama bütçe de kısıtlı olduğundan sıkı pazarlık ve iyi bir araştırma ile bugün araca Falken Ziex 310 ve 195/55/15 4 lastik aldım.

Sizi temin ederim, aracı liftten alırken farkı hissediyorsunuz.

Zaten çok seçeneğim yoktu orjinal ebatta, Petlas, Milestone, Dunlop ya da Falken.. 185/60'da Hankook, Lassa, Pirelli, Bridstone gibi seçenekleriniz de oluyor ama dediğim gibi ben hem orjinal ebat hem de tabanı geniş tutmak istedim. 195/60'da fark %3'ün olduğundan hiç yanaşmadm.

Falken'in ekitet değerleri Islak zemin A Yakıt sarfiyatı C Ses 67 DB.. Oldukça sessiz bir lastik.

Henüz rodajını tamamlamadı ama sessizlik anlamında çok çok başarılı.. Aracın yol tutuşu ciddi anlamda iyileşti.. En çok korktuğum konfor konusuydu ama o konuda da çok sıkıntı yaşamadım, yani beni hiç rahatsız etmedi 55 yanak.. Aksine hoş bir görüntü oldu :)

Yağmurlu havada da deneme şansım oldu; su tahliyesi yeterli, zaten çok hız yapmak çok akıllıca değil yağışlı havada, ıslak zemin yol tutuşu ise çok başarılı.. Umarım km yaptıkça memnuniyet ölçüm değişmez. Sizlerl tecrübemi paylaşmak istedim. Kalın sağlıcakla