škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bakim hangi marka filtre ve ürün

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı jodgin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar 1.2 TSİ aracım ilk defa bakıma götüreceğim, 2015 model octavia

Hangi marka yağ, filtre ve buji kullanıyorsunuz yazarsanız sevinirim. Birde 55.000 bakımda ne gibi parcaları değiştiriyorsunuz

Teşekkürler

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jodgin;655362
Merhabalar 1.2 TSİ aracım ilk defa bakıma götüreceğim, 2015 model octavia

Hangi marka yağ, filtre ve buji kullanıyorsunuz yazarsanız sevinirim. Birde 55.000 bakımda ne gibi parcaları değiştiriyorsunuz

Teşekkürler

Filtreleri MANN kullanın, bu da sizin araca uygun filtre kodları mevcut: https://catalog.mann-filter.com/EU/tur/vehicle/MANN-FILTER%20Katalog%20Europa/Ara%C3%A7lar/Otomobiller%20%2B%20Ticari%20Ara%C3%A7lar/SKODA/Octavia%20III/1.2%20TSI%20(%20(5E))%20CYVB%20(T00000000332200)

Motor yağ olarak Petronas tavsiye ederim 5-40, ilk marşta sübap sesi geliyor ise sesi keser ben 1,4 TSİ için kullanıyorum.

« Son Düzenleme: 25 Mart 2020, 14:42:06 Gönderen: mşah »

Çevrimdışı muratladikli

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben parçacıdan motor numarasına göre istiyorum markasına takılmıyorum. Bu bakımda yağ,hava,polen filtresi ve yağı değişti. Yağ markası kotil 5 lt. İşçilikle beraber 430 tl verdim. Arabam 2015 model octavia 1.6 tdi dsg

Çevrimdışı skoda11

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
4 aydır 2013 model Octavia 1.2 TSI kullanıyorum. Aracı alır almaz yağ bakımını yaptırdım, usta Shell Helix önerdi, yağ eksiltme yapmıyor, dedi. Ben daha önceki aracımda Motul'dan memnundum, yine MOTUL SPECİFİC 504 00 507 00 5W30 kullandım ama yaklaşık 5 bin km'de 1 lt yağ eksiltmiş. Gerçi kullanım kılavuzunda bu husus yazıyor ama insan yine de tırsıyor. Bir sonraki yağ bakımında ustanın dediği gibi Shell Helix'i deneyeceğim inşallah.

Filtre seti olarak MANN kullandım. Yerli marka olarak SARDES var, eski aracımda hava ve polen filtrelerinde SARDES kullanıyordum ama yağ ve yakıt filtresinde orjinal veya OEM markalardan şaşmamak gerek bence.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skoda11;656775
4 aydır 2013 model Octavia 1.2 TSI kullanıyorum. Aracı alır almaz yağ bakımını yaptırdım, usta Shell Helix önerdi, yağ eksiltme yapmıyor, dedi. Ben daha önceki aracımda Motul'dan memnundum, yine MOTUL SPECİFİC 504 00 507 00 5W30 kullandım ama yaklaşık 5 bin km'de 1 lt yağ eksiltmiş. Gerçi kullanım kılavuzunda bu husus yazıyor ama insan yine de tırsıyor. Bir sonraki yağ bakımında ustanın dediği gibi Shell Helix'i deneyeceğim inşallah.

Filtre seti olarak MANN kullandım. Yerli marka olarak SARDES var, eski aracımda hava ve polen filtrelerinde SARDES kullanıyordum ama yağ ve yakıt filtresinde orjinal veya OEM markalardan şaşmamak gerek bence.

Ben de 2011 model 1.2 tsi  yeti için filitreleri  mann, yağı ise bir önceki gibi mobil 1 esp olarak değiştirdim. Önceki değişimde 4 lt yağdan bir miktar artmıştı. Hatırladığım kadar kılavuzda 3.6 lt kapasite belirtilmişti. İki sene 15 bin km civarı yağ ışığı yandı, değişimden kalan 300 cc kadar yağı ilave ettim o halde 2-3 bin km daha gittim bir sorun çıkmadı. Bence sizde 5 binde 1 lt yakması tehlikeli. Ya değişimde yeterli miktar yağ konulmadı ya da önceki değişimlerde kalın/vizkoz yağ kullanılarak sekmanlarda fazladan aşınma oluşmuş olabilir. Kompresyon ölçümü ile bakılabilir diye düşünüyorum. Son yağ değişiminde gurup ataçları için gittiğim özel servisye usta tüm bidonu boca etti. 4 lt fazla değil mi sorduğumda normal dedi. Sonradan seviyeye baktığımda çokta taşma olmadığını gördüm.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skoda11;656775
... yaklaşık 5 bin km'de 1 lt yağ eksiltmiş. ...

Ben de 2011 model 1.2 tsi  yeti için filitreleri  mann, yağı ise bir önceki gibi mobil 1 esp 3w30 olarak değiştirdim. Önceki değişimde 4 lt yağdan bir miktar artmıştı. Hatırladığım kadar kılavuzda 3.6 lt kapasite belirtilmişti. İki sene 15 bin km civarı yağ ışığı yandı, değişimden kalan 300 cc kadar yağı ilave ettim o halde 2-3 bin km daha gittim bir sorun çıkmadı. Bence sizde 5 binde 1 lt yakması tehlikeli. Ya değişimde yeterli miktar yağ konulmadı ya da önceki değişimlerde kalın/vizkoz yağ kullanılarak sekmanlarda fazladan aşınma oluşmuş olabilir. Kompresyon ölçümü ile bakılabilir diye düşünüyorum. Son yağ değişiminde gurup araçları desteği veren gittiğim özel serviste usta tüm bidonu boca etti. 4 lt fazla değil mi sorduğumda normal dedi. Sonradan seviyeye baktığımda çokta taşma olmadığını gördüm.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mann alın geçin. Rapidin orjinal hava filtresi mann mesela. Hassassanız yağ filtresini servisten temin edebilirsiniz. Yağ yakmasın isterseniz liqui moly veya motuf specific + öneririm.  Bu arada bir sorum olacak yağ değişimi sırasında kartere balata spreyi sıktılar ve damlarken tapayı taktılar. O an kafam basmadı sonradan da içime sinmedi sizce kalan sprey yağı bozmuş mudur? Bu olay sanayiye bakım için son gidişim olacak. 2 tane kriko askısı alacağım ve kendim yapacağım. Cidden bu umursamazlıktan gına geldi. Bir dünya para alıp yalap şap iş yapıyorlar.

Çevrimdışı Metehan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba. 2015 model 1.2 tsi 110 hp Octavıa aracım için  Liqui Moly Top Tec 4200 5W30 4 litre yağ aldım. Yağı değişen usta işlem  bittikten sonra yağ çubuğunu son kontrol amacıyla çıkarıp baktı ve yağ  seviyeinin yeterli olmadığını ve 1 litre daha yağ eklenmesi gerektiğini  söyledi. Bildiğim kadarıyla bizim arabaların yağ hacmi 4 litre, 1 litre  daha nasıl alabilir ki?
Bir de aracın kitapçığına baktım, yağ  seviyesi için şekilüzerinde uygun ölçü gösterilirken en üstte olacak  diye göstermiyor. Yağ seviyesi, yağ çubuğunda en üstte mi olmalı?
İlk  defa servis dışında rutin bakımını yaptırdığım için tereddüt yaşadım.  Sizce 1 litre daha yağ alıp eklemeli miyim yoksa 4 litre yeterlli mi?  Motor yağı az olsa zaten uyarı vermez mi araç? Ekran bir işaret mutlaka  çıkar...

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum. Teşekkür ederim...

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: metehan;657141
arkadaşlar merhaba. 2015 model 1.2 tsi 110 hp octavıa aracım için  liqui moly top tec 4200 5w30 4 litre yağ aldım. Yağı değişen usta işlem  bittikten sonra yağ çubuğunu son kontrol amacıyla çıkarıp baktı ve yağ  seviyeinin yeterli olmadığını ve 1 litre daha yağ eklenmesi gerektiğini  söyledi. Bildiğim kadarıyla bizim arabaların yağ hacmi 4 litre, 1 litre  daha nasıl alabilir ki?
Bir de aracın kitapçığına baktım, yağ  seviyesi için şekilüzerinde uygun ölçü gösterilirken en üstte olacak  diye göstermiyor. Yağ seviyesi, yağ çubuğunda en üstte mi olmalı?
Ilk  defa servis dışında rutin bakımını yaptırdığım için tereddüt yaşadım.  Sizce 1 litre daha yağ alıp eklemeli miyim yoksa 4 litre yeterlli mi?  Motor yağı az olsa zaten uyarı vermez mi araç? Ekran bir işaret mutlaka  çıkar...

4.7 lt yağ aliyor

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben yagı hepsiburadadan, diger parcalari megaparca.com dan alıyorum.  1.2 tsi da 105hp ve 110hp parcalar fark ediyor. Sitede110hp motor icin mann yağ filtresi görünmuyor. 110hp ise W712/95 model filtre almalisiniz.(golf icin cikiyordu sanirim)

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Metehan;657141
Arkadaşlar merhaba. 2015 model 1.2 tsi 110 hp Octavıa aracım için  Liqui Moly Top Tec 4200 5W30 4 litre yağ aldım. Yağı değişen usta işlem  bittikten sonra yağ çubuğunu son kontrol amacıyla çıkarıp baktı ve yağ  seviyeinin yeterli olmadığını ve 1 litre daha yağ eklenmesi gerektiğini  söyledi. Bildiğim kadarıyla bizim arabaların yağ hacmi 4 litre, 1 litre  daha nasıl alabilir ki?
İlk  defa servis dışında rutin bakımını yaptırdığım için tereddüt yaşadım.  Sizce 1 litre daha yağ alıp eklemeli miyim yoksa 4 litre yeterlli mi?  Motor yağı az olsa zaten uyarı vermez mi araç? Ekran bir işaret mutlaka  çıkar...

1.2 tsi 4lt yağ alıyor

https://www.motul.com/tr/tr/lubricants?category_id=1 buradan model motor secerek bakabilirsiniz. Benim aracimda 1.2tsi 110hp 5lt motul alip 4 lt sini kullaniyorum

[MENTION=9833]dryusufbal[/MENTION]  4.7lt 1.6tdı motor icin.