škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motor Yağları Hakkında Yardım!?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
(Not: Öncelikli olarak tüm yağları ve cevaplarınızı tam sentetik olarak düşünelim lütfen)

Arkadaşlar Selamlar,

Malumunuz servislerde her biri araç kullanma klavuzu içerisinde atıfta bulunan herhangi bir yağı kullanabiliyor.
[ ▶ Benzinli motorlar: VW 504 00, VW 502 00, VW 508 00, ACEA A3/ACEA B4
veya API SN, (API SM);
 ▶ Dizel motorlar: VW 507 00, ACEA C3 veya API CJ-4. ]
Bu na uyan listeye bakarsanız kıyamet gibi yağ listesi bulursunuz.

Castrol yağ seçim rehberinde benim 2017 sonrası Octavia 115hp lik dizel motorum için (EDGE Professional Longlife III 5W-30) önerildi (2016 sonrasını seçince hepsine bunu öneriyor).
2015 ve öncesine de hep (EDGE 5W-30 LL) öneriyor.

Genel yağ viskozite değerlerinde ise 5W-40 daha iyi değil mi?!

Bu arada benim ilk bakımda Shell helix ultra kullanmış servis ki muhtemelen en çok karı o bıraktığı için ama kimse shell den memnun değil.

Motor yağlarına hakim arkadaşlar için sorum şu:

En iyi yağ markası Castrol mu?
5W-30 mu yoksa 5W-40 mı kullanılmalı?
Castrol markası için 5W-40 da LL ibaresi yok (long life),
EDGE 5W-30 da ise:  LL, C3 ve Professional Longlife III diye tabirler var.

Bunlar ne allah aşkına  gerçekten bi mana ifade ediyor mu? yoksa dostlar işte görsün hesabı aslında aynı yağın arkasına giydirilmiş ünvanlar mı?

Hangi yağı niye almakta fayda var yardımlarınızı rica ederim.
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2019, 17:56:58 Gönderen: mkoray79 »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=17715]mkoray79[/MENTION]

Bu video fikir verebilir. Ama ben kesinlikle Castrol kullanmam çünkü kendisi yağ üreticisi değil fason olarak ürettiriyor.

https://youtu.be/CeHxfCR_lmw

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
LL ibaresine çok takılmayın. Çünkü Türkiye'de tam sentetik yağın ömrünün yarısından bile daha az yağ değişim aralığı uygulanıyor. Avrupada yağ değişimi 20-30k km iken Türkiyede 10-15k.
Prefessional serisi ise Castrol-VW anlaşması ile ortaya çıkmış bir yağ ve aslında C3 standardını karşılıyor. Bildiğim kadarıyla servisler dışında satışı yok.
Bulunduğunuz bölgede yaz aylarında ilk soğuk çalıştırmada dış ortam sıcaklığı 35 derece üzerinde ise 5W-40 yağ tavsiye edilir.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;653853

Bu video fikir verebilir. Ama ben kesinlikle Castrol kullanmam çünkü kendisi yağ üreticisi değil fason olarak ürettiriyor.

https://youtu.be/CeHxfCR_lmw

Fason yağ, kötü yağ mıdır? Yani bileşimi ve özellikleri, etiketteki değerleri karşılamaz mı?

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;653869
Fason yağ, kötü yağ mıdır? Yani bileşimi ve özellikleri, etiketteki değerleri karşılamaz mı?

Armani de saat var tomili hilfiger de. kalitesiz midir. bence kaliteli ürettiriyolardır.
Ama onların yerine hemen hemen aynı paralara hatta daha uyguna Seiko veya Swatch mı alırsın tercih meselesi. Ben şahsen param varsa Seiko daha azı varsa Swatch derim.  [MENTION=8414]mşah[/MENTION] fason urettiriyor derken bundan dolayı demiştir.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;653869

Belki kötü olmayabilir ama rağbet gördüğü kadar da iyi bir yağ değil ama reklamını iyi yapıyor. Şöyle anlatayım, ben 10 liraya yağ üretiyorum 15 satıyorum Castrol toptan aldığı için 13 aldığını farz edelim 18 satmak zorunda o yüzden pahalı ve diğer yağlar ile rekabet etmek için fiyatı düşük tutmak zorunda bu sefer ben ona bana 8 lira maliyetli olan bir yağ satmam gerekiyor ki 10 liraya Castrol benden alsın ve hiç bir üretici kendi özel formülünü başkasına kullanmaz. Bildiğimiz yağ üreticileri Shell, Mobil, Total, Petronas. Ben Petronas kullanıyorum yıllardır ve memnun. Motul ve LMoly de fasoncu

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Ortam sıcaklığına göre viskozite seçmek iyi bir uygulama ama her motor için mümkün olmayabilir yapısı gereği. Dış ortam sıcaklığı yüksek olan bölgelerde 5-40 kullanmak iyi ama bu sefer yaz kış sürekli yağ değişimi yapmanız gerekiyor o yüzden 1,6 TDI için en uygun 5-30, kaliteli bir yağ seçimi yapıldığı taktirde sıkıntı olmaz. Ben 1,4 TSİ için 5-40 kullanıyorum ama benim motor bu kriterleri karşılıyor o yüzden özellikle TSİ için sıcak bölgelerde bu yağı kullanmak daha mantıklı.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;653870
Armani de saat var tomili hilfiger de. kalitesiz midir. bence kaliteli ürettiriyolardır.
Ama onların yerine hemen hemen aynı paralara hatta daha uyguna Seiko veya Swatch mı alırsın tercih meselesi. Ben şahsen param varsa Seiko daha azı varsa Swatch derim.  [MENTION=8414]mşah[/MENTION] fason urettiriyor derken bundan dolayı demiştir.

Armani ve Tommy kaliteli saat üretmiyor. Kaliteli göründüğünü sanıyoruz. Kaliteli saati Grand Seiko'da görebiliriz, Patek Philippe'te görebiliriz veya bu ayarda tanınmış markalarda.

Şimdi örneği çeşitlendireyim; Rolex'i herkes beğenmez ama Rolex'in kasa çeliği kendine özel 904L steel'dir. Mekanizması basit görünür, halbuki öyle bir ar-ge'den geçmiştir ki mükemmel işçiliğe sahiptir. Rolex'i statü olarak görenler bile Rolex'in gerçek kıymetini bilmez.

Alıntı yapılan: mşah;653872
Belki kötü olmayabilir ama rağbet gördüğü kadar da iyi bir yağ değil ama reklamını iyi yapıyor. Şöyle anlatayım, ben 10 liraya yağ üretiyorum 15 satıyorum Castrol toptan aldığı için 13 aldığını farz edelim 18 satmak zorunda o yüzden pahalı ve diğer yağlar ile rekabet etmek için fiyatı düşük tutmak zorunda bu sefer ben ona bana 8 lira maliyetli olan bir yağ satmam gerekiyor ki 10 liraya Castrol benden alsın ve hiç bir üretici kendi özel formülünü başkasına kullanmaz. Bildiğimiz yağ üreticileri Shell, Mobil, Total, Petronas. Ben Petronas kullanıyorum yıllardır ve memnun. Motul ve LMoly de fasoncu

Ayrıntılı araştırmadım ancak, Castrol yağ üretmiyor demenize halen takıldığımı belirteyim. BP çatısı altında dünyanın en büyük yağ üreticisi firma diye geçiyor, hatta dünya hız rekorlarını kıran araçlarda Castrol kullanılmış.

Castrol iyidir demiyorum, youtube'ta yapılan deneylerde, çeşitli sınama şartlarından sonra vizkozitesi motul'dan daha kötü castrol örnekleri var. Castrol bu işin üreticisi değil ama geliştiricisi olabilir gibi geliyor bana. Sonuçta Apple da telefon üretmiyor, ürettiriyor. Ancak tüm ar-ge'si, dizayn ve yazılımı ondan çıkıyor. Bu konuda bilgi bekliyorum sizden.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok yeri ve söylemleri araştırdım. 2 marka model ağır basıyor araştırmalarım sonucu. (bilimsel arastırma değil, forumlardan, kişilerden birde kataloglarindan).

Mobil 1 Esp 5W-30
ve
Motul SPECIFIC 504 00 507 00 0W-30

İkisi arasında kararsız kaldım

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Biraz daha kıyasladım ve baktımda sanırım Motul SPECIFIC 504 00 507 00 0W-30 model yağ Mobil 1 Esp 5W-30 dan 1 tık daha iyi gibi ?!

5 Lt de 80-90 TL gibi bir fark var motul daha pahalı.

Binek araç ve yatan araç birde ustune 2 bebeli aile babası arabasında heleki uzun yolda 90-100 km arası sabitte bütün yolunu alan sadece acil risk durumlarında ve kızdığında kafa attıran ve yüksek hızlara kısa süreli çıkan ben gibi bir dinazor için bu fark çok farkeder mi bilemedim :D
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2019, 17:58:30 Gönderen: mkoray79 »

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;653876
......
 Binek araç ve yatan araç birde ustune 2 bebeli aile babası arabasında heleki uzun yolda 90-100 km arası sabitte bütün yolunu alan sadece acil risk durumlarında ve kızdığında kafa attıran ve yüksek hızlara kısa süreli çıkan ben gibi bir dinazor için bu fark çok farkeder mi bilemedim :D
Ha bu nası bi cümledur.. :o.. beynim yandı okurken.... bu yanan beyne Motul bile dayanmaz... :D

Çevrimdışı unal43

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Selamlar.ben geçen hafta motul 5/30 x clean+ aldım 5 lt - 215tl ye aldım  n 11 den.tavsiye ederim.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;653874
Ayrıntılı araştırmadım ancak, Castrol yağ üretmiyor demenize halen takıldığımı belirteyim. BP çatısı altında dünyanın en büyük yağ üreticisi firma diye geçiyor, hatta dünya hız rekorlarını kıran araçlarda Castrol kullanılmış.

Castrol iyidir demiyorum, youtube'ta yapılan deneylerde, çeşitli sınama şartlarından sonra vizkozitesi motul'dan daha kötü castrol örnekleri var. Castrol bu işin üreticisi değil ama geliştiricisi olabilir gibi geliyor bana. Sonuçta Apple da telefon üretmiyor, ürettiriyor. Ancak tüm ar-ge'si, dizayn ve yazılımı ondan çıkıyor. Bu konuda bilgi bekliyorum sizden.

Castrol'ü BP üretiyor. Muhakkak bunun altında da ARGE var ama ana malzemeyi kendisi üretmiyor ve bunları tedarik etmek için belli bir maliyet gerekiyor ve yağ üretici firmalar ile rekabet etmek için en ucuz şekilde bu işi hallederim diye çalışma yapıyor tabi kaliteli olmak zorunda ama yine işin içine maliyet giriyor ve bazı şeylerden çalmak zorunda. Apple o da kendisi yapmadığı için bu kadar pahalı, çoğu parçasını Samsung yapıyor fakat karşılaştırma yanlış çünkü elektronik işi yapay ve sınırı yok ama yağ işi farklı içine konulan katkılar sınırlı ve inorganik olduğu için yıpranma olayı var.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;653876
Biraz daha kıyasladım ve baktımda sanırım Motul SPECIFIC 504 00 507 00 0W-30 model yağ Mobil 1 Esp 5W-30 dan 1 tık daha iyi gibi ?!

5 Lt de 80-90 TL gibi bir fark var motul daha pahalı.

Ben kullandım ve hiç memnun kalmadım 3000 km de değiştirdim, ilk marşta sübap sesi yapmaya başlamıştı. Birde sahtesi çok var.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;653873

Ortam sıcaklığına göre viskozite seçmek iyi bir uygulama ama her motor için mümkün olmayabilir yapısı gereği. Dış ortam sıcaklığı yüksek olan bölgelerde 5-40 kullanmak iyi ama bu sefer yaz kış sürekli yağ değişimi yapmanız gerekiyor o yüzden 1,6 TDI için en uygun 5-30, kaliteli bir yağ seçimi yapıldığı taktirde sıkıntı olmaz. Ben 1,4 TSİ için 5-40 kullanıyorum ama benim motor bu kriterleri karşılıyor o yüzden özellikle TSİ için sıcak bölgelerde bu yağı kullanmak daha mantıklı.

Hocam bir yanlışınız var. yağ viskozitesi 5W-40 şeklinde ifade ediliyor. ilk rakam soğuk havada, ikinci rakam sıcak havada ilk çalıştırmada hangi sıcaklığa kadar yağlamayı sağlayabilecek viskozitenin korunduğunu gösteriyor. İlk rakamın yanında o yüzden W (winter) ibaresi var. Mesela 5W-30 yağ -30 ile +35 derece arasında koruma sağlar iken 5W-40 -30,+45 derece arasında koruma sağlar. Tek dereceli yağ kullanılıyorsa ki genelde sıcak iklimlerde ağır vasıtalar kullanır, onları yaz kış değiştirmek gerekir.