škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

havalandırma kalorifer sorunu sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
herkese merhabalar. bugun başıma gelen bır olay kısaca anlatayım. nhormalde klima da olsa kalorıfer de olsa motor suyu sıcaklıgı ve yağ sıcaklçığı 90 ı bulmadan klima ıstemını calıstırmam hele ankara soğuğunda arac ısınmadan kalorıfer acmak daha kotu oluyor içeride ayaz yıyorsun ki bu yuden aracımı hep boyle kullandım. haymana tatıl donusu arac ısınsın dıye beklerken unutmusum klıma acmayı ama 30 dakıka sonra telefon tutacagındakı telefon fazla ısınıyor dıye kapandı aracın içi de sureklı sankı motordan ısı gelıyor gıbı cayır sıcak. klima sistemı kapalı olmasına ragmen bır kontrol ettım peteklerden sıcak hava ufluyor aracı sağa cektım kapatmadan kontrol ettım hala sıcak hafa ufluyor ama azar azar. klimayı ackapa yaptım uflemeye devam ettı. havalandıurmayı tekrar actıgımda toprpido nun oradan tak tak dıye pervane carpma sesı gelınce ben de hemen havalandırmayı kapattım.

bana servısten muhtmelen sıcak soğuk motoru bozulmus musaıt zamanda getır dedıler ama boyle bır sıkıntısı olan oldu mu.

ayrıca son 2 haftadır bazen aracı ılk calıstırmada klima acık kaldıysa gıv gıv gıv diye sankı küflu metal pimi dönme sesi gibi ses geliyordu ve arac ısınana kadar kapattığımda ayaklarımın oldugu yer buz gibi sankı soğuk hava geliyormus gibi soğuk oluyordu.

https://youtu.be/nUnFWqd3hP4

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sesin kaynağı fan gibi.

Bu klima veya fanlar çalışmadığı halde, ızgaralardan sıcak hava gelme olayını ben de sadece sürücü tarafı sol mazgaldan geldiğini fark ettim. Benzer bir şeyi bir araçta daha yaşadım ama hangi marka hatırlamıyorum. Sanayide göstermedim, tahminim bir yer açık kalıyor ve motorun sıcaklığı vuruyor. İç sirkülasyon düğmesine bastığımda ısı anında kesiliyor. Dün, Antalya'da havada is kokusu olan bir bölgeden geçerken aracın içine is kokusu geldiğini fark ettim. Havalandırma sistemi kapalıydı. Yine iç sirkülasyon düğmesine basınca kesildi. Uzun yolda da, klima açıkken, iç sirkülasyona çevirince dışardaki tüm kokuları kesiyorsunuz ama temiz havayla arada bir kabini beslemezseniz boğucu oluyor.

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
muhtemel fan motoru hocam da benim derdim fan hiç çalışmıyorken soğukta ayaklarımın buz kesmesi ve sıcakta yanmak. tesısatta biryerde motor bolumunde kaçak varsa fan motoruna gerek kalmadan motorun oldugu yerdekı hava dırek benım ayağıma geliyordur. o sıkıntı cıkartır.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motorun arkasındaki izolasyonda mı bir boşluk var acaba? Sıcak veya soğukta ben herhangi terslik yaşamadım. İstediğim ısı derecesine geliyor. Tek sıkıntı, hiçbir şey çalışmıyorken sıcaklığın soldan vurması. Eğer çözüm bulursanız ben de merakla bekliyorum.

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Servis haliyle bir sıkıntı bulamadı illaki videoya alıp plakayı göstererek video çekmek şart oldu

Çevrimdışı OrhanDemirden

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Konuyu çok yanlış anlamışım videoyu izleyince anladım. Umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2019, 12:20:23 Gönderen: OrhanDemirden »

Çevrimdışı Celalsn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bana sanki hava gelmesi normal birşeymiş gibi geldi iç sirkülasyon düğmesine basıp denediniz mi ? Birde videoda gelen ses için hava çıkışı için herhangi bir yer seçilmemiş tuşlardan acaba bir bölge seçmeyince kanallar kendini komple kapatıyor da arada kaçan havamı öyle ses yapıyor diye düşündüm, birde  yüze üfleme veya ayak felan seçip deneseniz

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
dış havalandırma peteği, hava filtresini ve fan motor pervanesini çıkartıp temizledim. mili wd40 ile yağladım şimdilik ses yok. muhtemelen motor sürtünme sesi yapıyor .  ancak birde klima kompresörü ile sıcak hava kısından gelen havayı yonlendıren flep var en son hangi derecede bıraktıysanız orada kalıyor ve havayı oradan gonderıyor. benim sıkıntım 2 kez oldu ama havalandırma sıstemı tamamen kapalıyken sankı 1. 2. kademedeymıs gibi hava uflemesi.  hava sirkülasyonu  nedenıyle az da olsa hava gelmesını anlarım ama ayak kısmına sürekli soğuk gelmesini anlayamadım. ayak bolmesine keçe ile izolasyon yapacağım bakalım ne değişecek

Çevrimdışı ramadan_07

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynı sorunu bende yaşıyorum FABİA da.  Araç  içeriye sürekli sıcak hava üflüyor. Araştırdığım bilgiler doğrultusunda sorunun sıcak soğuk hava klepesinde olduğunu gördüm. Bu klepenin yerini bulabilirsem sağlamlık kontrolünü yapacağım.