škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 1.0 TSI Style - Sol Far Arızası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı smhtncr86

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkdaşlar merhaba,
Dün bir anda aracı çalıştırdığımda sol kısa far arızası ile karşılaştım ekranda.
İnip baktığımda sol kısa farın yanmadığını fark ettim.
Sebebi ne olabilir? Gidip servise göstermeyi düşünüyorum ama öncesinde yorumlarınızı almak istedim.
Aracımın garantisi 2023 yılına kadar devam ediyor, tüm bakımları da serviste yaptırdım şu ana kadar.
Led lambada sorun olabileceği geliyor aklıma, herhangi bir ücret çıkarırlar mı?

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Skoda Fabia'da LED far var mı kısa hüzmede? LED far 2019'da geldi ama Style donanımda görünmüyor.

Ama opsiyonel olarak mercekli LED farla aldıysanız kimseye elletmeyin, servise götürün derim.

Çevrimdışı smhtncr86

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;652991
Skoda Fabia'da LED far var mı kısa hüzmede? LED far 2019'da geldi ama Style donanımda görünmüyor.

Ama opsiyonel olarak mercekli LED farla aldıysanız kimseye elletmeyin, servise götürün derim.

Ben led diye biliyordum ama alırken herhangi bir değişiklik yaptırmadım, 0 almıştım zaten.
Demek ki led değilmiş :)

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smhtncr86;652993
Ben led diye biliyordum ama alırken herhangi bir değişiklik yaptırmadım, 0 almıştım zaten.
Demek ki led değilmiş :)

O zaman üzerindeki gibi standart bir H7 ampul alıp yerine takın. Kitapçıkta detayı var montaj için.

Veya takım olarak biraz daha performanslı bir ampul çifti alınabilir, mesela Philips Xtreme Vision h7 gibi

Çevrimdışı smhtncr86

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;652994
O zaman üzerindeki gibi standart bir H7 ampul alıp yerine takın. Kitapçıkta detayı var montaj için.

Veya takım olarak biraz daha performanslı bir ampul çifti alınabilir, mesela Philips Xtreme Vision h7 gibi

Garantisi devam ederken bu şekilde bir işlem sıkıntı çıkarmaz mı?
Belirttiğiniz şekilde performanslı bir ampulü biz alıp götürsek takar mı servis?
Umarım sorun sadece ampuldedir.

İlaveten, Skoda'nın kendi sitesinde aşağıdaki gibi bir ibare bulunuyor.
Ampullerin aşınmaya maruz kalan parçalardan olduğu, bunların garanti kapsamı dışında değerlendirildiği yazıyor.
Daha trafiğe çıkalı 18 ay olmuş bir araç için pek mantıklı gelmedi bana bu açıklama. Eğer standart donanımda 2 yıl bile olmadan patlayan(şayet sorun bu ise tabi) bir ampul takılıyor ise, bu daha büyük bir problem.
Henüz aramadım servisi, bakalım arayınca ne diyecekler.

https://www.skoda.com.tr/skoda-servis/garanti
Normal kullanım sonucu ve malzemenin doğası gereği parçalarda meydana gelen aşınma ve yıpranmalar garanti kapsamında değildir. Aşınmaya maruz olan bu parçalara örnek; ampuller, fren ve debriyaj balataları, filtreler, lastikler, sigortalar, bujiler ve silecek lastikleridir. Fakat söz konusu parçalarda malzeme, işçilik ve montaj hatası; yani fabrikasyon hatası tespit edilirse parçalar garanti kapsamında değerlendirilebilir. Araç üzerinde yapılan değişiklikler veya modifikasyonlar söz konusu ise bunlarla ilgili olarak meydana gelen arızalarda garanti geçerli değildir.
« Son Düzenleme: 30 Ekim 2019, 11:28:54 Gönderen: smhtncr86 »

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ampul değişimi garantiyi bozmaz, o yüzden kitapçıkta detaylı anlatılmıştır  ;)

Sigortadan olsaydı çift olarak yanmazdı farların

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
H7 ile değiştirebilirsiniz. kısa far ise lastiğin üstündeki kapakdan uzun far ise hemen farın arkasından yapabilirsin.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Osram zaten araç üstündeli ampüller yenileri ile değiştirebilirsiniz, hatta led alın rahat edin ben öyle yaptım muayne den de geçiyor.

Çevrimdışı smhtncr86

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Cumartesi günü gidip gösterdim ne olur ne olmaz diye, ampul patlamış. İşlem bitene kadar hiçbirşey demediler, işlem bitince de 50tl ücreti var dediler. 50tl mühim değil ama, bunu işlem öncesi söylemeleri gerekiyordu, bu tarz ufak konularda beni ciddi anlamda soğutuyorlar.
Bir sonraki sefere her iki far için de led alacağım ve kendim değiştireceğim.
h7 denen ampul koçtaş'ta bile mevcut, 20-25tl gibi bir ücreti var.

Bu arada, h7 için led marka önerebilir misiniz? Belki belkemeden alıp değiştirebilirim :)

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smhtncr86;653094

Bu arada, h7 için led marka önerebilir misiniz? Belki belkemeden alıp değiştirebilirim :)

Odaklama, ısınma konularını akıldan çıkarmayın  :ok: Farınız halojen için tasarlanmış

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
LED teknolojisi hızlı bir şekilde yayılınca, bu değişim otomobillere de sıçradı. Önce otomobillerin gündüz farları, iç mekan aydınlatmaları, stop lambaları ve sinyal lambaları LED teknolojisine geçiş yaptı, ardından araçların ön farları LED’e dönüştü.

Yeni ve üst sınıf araçlar artık LED farlarla birlikte gelmeye başladı. Hal böyle olunca uzak doğulu üreticiler boş durmadı ve mevcut araç farlarını LED’e dönüştürmek için çeşitli ampul tiplerinde LED dönüşüm kitleri geliştirdi.

H1, H4, H7, H11 ve diğer soket tiplerine göre farklı tasarımlarda LED ampuller piyasaya sürüldü. Çok küçük bir alana 30-40W‘lık bir LED ışık kaynağı yerleştirildi ve bunun soğutulması için başta fan kullanıldı.

Ancak pek çok araçta far ampulü, far kapağının altında kaldığından fan yeterli soğutmayı sağlayamadı. Ya da bu fan kısa sürede arızalanarak, soğutma sağlayamadı ve ampulün bozulmasına sebep oldu. Daha sonra metal örgülü esnek soğutucularla donatılmış ampuller geldi ve bu problemi kısmen çözdü. Esnek yapısı sayesinde dar montaj yerlerine de kolayca sığdı.

Montaj sorunu çözülse de başka problemler ortaya çıkmaya başladı. Mevcut araç farları ve yansıtıcı halojen ampullere göre tasarlandığından, buraya takılan yönlü ışık kaynağı LED’ler, istenilen ışık dağılımını sağlayamıyor. Mercekli farlarda da benzer durum oluşuyor. Her açıda aynı miktarda ışık yaymayan LED’ler, mercekten ışık kayıpları ve gölgelerle dışarıya çıkıyordu. Bu da yol yüzeyinde yeterli aydınlatmayı sağlayamıyor.

Far tasından kontrolsüz şekilde yayılan ışık diğer araç sürücülerinin de rahatsız olmasına sebep oluyor. Bu durumun da sürüş güvenliğini tehlikeye attığı açıkça ortadadır.

Sonuç olarak LED teknolojisi iyi bir teknoloji olsa da, bunu aracımızda kullanmak için uygun tasarıma sahip fara sahip olmanız gereklidir. Halojen veya Xenon ampullerle çalışmak için tasarlanmış araç farları bu gerekliliği karşılamadığından, fabrika çıkışlı LED far ile donatılmış araçlar hariç LED kullanımı tehlike yaratıyor.

LED far ampülü muayeneden geçer mi?

Araç muayenesinde yalnızca sonradan takılmış Xenon ampulleri, gaz deşarjlı far (ağır kusur) olarak sayılıyor ve araç sahibinin söktürüp tekrar muayeneye gelmesi isteniyor. LED far ampulleri için ise hala bir düzenleme yapılmadı. Bu sebeple LED far ampulü kullanan araçlar muayeneden far yön hatası (hafif kusur) haricinde bir kusur almadan geçebiliyor. Umarız bu konuda da yakın zamanda bir düzenleme yapılır ve kontroller sıkılaştırılır.