škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yetkili Bayinin “Anlaşmalı Kasko” Sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı by_slmrkl

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
İyi akşamlar değerli forum arkadaşları,
Sizlere bi paylaşımda bulunmak istiyorum. 2017 Ekim çıkışlı Süperb Prestij sahibiyim. Allah göstermesin kaza- bela olur diye her sene kaskoyu düzenli olarak yaptırıyorum. Ancak bulunduğun ile en yakın yetkili bayi, “Bizim anlaşmalı olduğumuz sigorta şirketinden ve bizden yaptırmanız gerekiyor.” zorlamasıyla karşılaşıyorum. Yıllardır çalıştığım sigortacı arkadaşım daha uygun poliçe çıkarmasına rağmen faydalanamıyorum. Bayi garantisi olsun diye böyle oluyor. Bu konuda fikri, bilgisi ve tecrübeli olan arkadaşlarım yardım eder misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=16754]by_slmrkl[/MENTION] bayinin anlaşmalı olduğu şirkete yaptırmazsanız kaskodan işlem yapmıyorlar veya onarımı siz kendiniz paranızla yetkli serivise yaptırıp parayı sigorta şirketinden alıyorsunuz, aynı şirketin servis acentasına yaptırmak zorunda değilsiniz poliçeyi.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ne alaka yav, istediğiniz yerden yaptırırsınız kaskoyu? "Bayi garantisi" de ne ayrıca?

Kaskonun kapsamı ve hangi servislerle çalıştığı yazılıdır. Yetkili servisle çalışanı vardır, orijinal parçayla çalışan özel servisler vardır. İlla oradan yaptırılacak diye bir şart yok. Başka bir sigorta şirketi de yetkili servisle anlaşmalı mı ona bakın siz.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: by_slmrkl;652695
Sizlere bi paylaşımda bulunmak istiyorum. 2017 Ekim çıkışlı Süperb Prestij sahibiyim. Allah göstermesin kaza- bela olur diye her sene kaskoyu düzenli olarak yaptırıyorum. Ancak bulunduğun ile en yakın yetkili bayi, “Bizim anlaşmalı olduğumuz sigorta şirketinden ve bizden yaptırmanız gerekiyor.” zorlamasıyla karşılaşıyorum. Yıllardır çalıştığım sigortacı arkadaşım daha uygun poliçe çıkarmasına rağmen faydalanamıyorum. Bayi garantisi olsun diye böyle oluyor. Bu konuda fikri, bilgisi ve tecrübeli olan arkadaşlarım yardım eder misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.
Selim Bey; Bu durumun türkçeşi şöyledir;

Bizden kasko yaptırırsan, kaza ve başka ihtiyacın anında, sana iyi hizmet ederiz, işimizi tam anlamıyla yaparız. Aksi halde "vay başına", seni "uğraştırmayız", ama çok da iyi bakmayız.
Bizim memlekette malesef işler böyle yürüyor. İnsanımızın karakteri, çıkarcılık ve fesatlık ile besleniyor. Duygular ona göre yönleniyor.
Ayrıca, bayiler artık eskisi gibi para kazanamıyor, malum araç satışları durdu, bundan dolayı sigorta, servis ve hasar işlerinde yaptırım baskısı var. Bu da kapitalizmin hediyesi.

Çevrimdışı hanifi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.skoda-motorsport.com/
Alıntı yapılan: by_slmrkl;652695

Muhtemelen bildiğim bir bayiden bahsediyorsunuz. Aynı şey benimde başıma geldi. Civan gibi bi delikanlıyla muhatap oldum. Beyimiz vay efendim şöyle vay efendim böyle kendisine bi zorluyor bi zorluyor anlatamam. Zanneti ki ben ona mecburum. Zanneti ki ben krediyle aldım da mecbur bir kasko yaptıracağım. Dinledim sonuna kadar dinledim. Kaşı gözü nasıl oynuyor görmek için. Sonunda dedim ben kasko yaptırmayacağım. Kasko yaptırmanız gerekiyor buradan olsa da olmasa da dedi. Yo yaptırmayacağım dedim ve satış danışmanı ile görüştü. Peşin aldığımı duyunca, mecburiyetim olmadığının farkına vardı ve arkasını döndü gitti.

Bayinin elinde seçenek yok ve tek kasko şirketi ile çalışıyor. Sebebi de 2TL ye 3TL yazmaya izin verdikleri için.

Bayi diğer kasko firmaları elinden kaçırdı çünkü.

Çevrimdışı smsener

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yukarıda bir arkadaş güzel özetlemiş. Serbest piyasa ekonomisi içerisinde yetkili servisler bir çok sigorta ile çalışırken bazıları ile çalışmıyor olabiliyor. Sizin poliçeniz daha uygun ama servisin çalıştığı bir sigorta firması değilse, cebinizden ödüyor faturayı kendi poliçenizden tahsil ediyorsunuz.

Cepte anlaşmazlığı karşılayacak para yoksa maalesef zora düşebiliyor insan. Bunun adı; alternatif/fırsat maliyeti oluyor.

Poliçede ki daha uygun fiyat mı? Yoksa servisin çalıştığı bir firma ve daha yüksek prim mi?

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim burdaki servisin belki 20 şirketle anlaşması var şanslıyız o konuda size uzak olmayıpta yakınlarda başka bir skoda servisi varsa onun anlaşmalı olduğu şirketkere baksanız ve anlaşması olan bir şirketten dışarda yapsanız olmaz mı? En azından kaza durumunda gerekirse alternatif bir seçeneğiniz olabilir.
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2019, 12:20:11 Gönderen: Rifle44 »

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En iyisi Doğuş sigorta yaptırmak. Fiyatlar çok yüksek değil. 2016 active dışarda AXA 1400tl'ye yaptırmıştım. 2019 style doğuş sigorta 1850tl tuttu. Sanırım tüm servislerde geçerlidir.
Servislerde kendilerince haklı, sigorta şirketleri hasar tutarında sorun çıkarırsa anlaşma yapmıyorlar ama müşteriyi mağdur etmeyecek sayıda sigorta ile anlaşmaları lazım. Mesela; 4-5 milyon nüfüsa hizmet eden Konya skoda'nın ismini bile duymadığım 4 tane sigorta şirketi ile anlaşması var. Liberty, doğa, ışık ve euroko.
Anlaşmalı olmayan kaskonuz varsa hasarı yaptırıp parasını ödüyor, sonra sigortadan paranızı alıyorsunuz. Tabi sigorta ne kadar öderse.

Çevrimdışı by_slmrkl

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=14930]Blue Rapid[/MENTION] , [MENTION=13384]Forever[/MENTION] , [MENTION=18203]octa[/MENTION] , [MENTION=8231]Levcho[/MENTION] , [MENTION=14922]Rifle44[/MENTION] , [MENTION=16036]hanifi[/MENTION] , [MENTION=11418]smsener[/MENTION]  Hepinize yapmış olduğunuz açıklama ve yorumlar için tek tek teşekkür ederim. Anlaşılan o ki eğer kaza-bela anında cebimden para çıkmasını istemiyorsak tıpış tıpış bayiden anlaşmalı olduğu sigortadan kaskomuzu yaptıracağız. Yok ben cebimden peşin öder sonrada sigortan alırım diyorsak dışarıdan herhangi bir yere yaptıracağız. Ama gerçekten adil değil. Belki ben ben dışarıda daha uygun bir fiyata yaptırabilirim. Ama ne çare! Değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum. İyi günler.
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2019, 20:39:31 Gönderen: by_slmrkl »

Çevrimdışı by_slmrkl

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar, yarın için servisten periyodik bakım için randevu aldım. Ayın 12’sinde kasko süresi doluyor. Bugün kasko için aradılar. Yarın servisteyim görüşürüz dedim. Sonucunu sizlerle paylaşırım. İyi akşamlar