škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Otomatik Kararan Dikiz Aynası Montajı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı biralem

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba.

2015 model superb style aracımda otomatik kararan dikiz aynası yoktu. Parçanın çıkmasını buldum ve satın aldım. Ancak Gümüşhane'de montajını bilen usta bulamadım. Gelen aynanın arkasında 4 kablolu bir soket mevcut, ancak aracın normal aynası standart olduğu için parçayla gelen bu soketin karşılığı araçta yok. Aynanın montajı ile ilgili bilgisi olan var mı acaba? Bağlantı şeması nasıl olacak? Yardımcı olacak arkadaşlara müteşekkir olacağım.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Size çok fazla yardımcı olamayacağım, ancak şöyle bir yorum yapabilirim.
Tavan dikiz aynasındaki kararma sistemi ile yan aynaların kararma sistemi paralel çalışmaktadır.
Arka araçtan gelen kuvvetli ışığı algılayan sensör tavan aynasındadır.
Ayrıca sistemi devre dışı bırakan buton da ayna altındadır.
Muhtemelen, kabloların ikisi enerji beslemesi (+ ve - 12 volt)
Diğer iki kablo, iki yan aynaya gitmektedir.

Özetle, yan aynaları da tedarik etmediyseniz, almış olduğunuz aynaya sadece enerji verilerek çalıştırma ihtimali vardır.
Hangi iki kabloyu bağlamanız gerektiği konusunda, işin ehli olan oto elektrikçisi belki size yardımcı olabilir. Veya sizin elktronik bilginiz varsa, devreyi veya kablo renklerini takip ederek çalışma yapabilir siniz.

Çevrimdışı biralem

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;651800
Size çok fazla yardımcı olamayacağım, ancak şöyle bir yorum yapabilirim.
Tavan dikiz aynasındaki kararma sistemi ile yan aynaların kararma sistemi paralel çalışmaktadır.
Arka araçtan gelen kuvvetli ışığı algılayan sensör tavan aynasındadır.
Ayrıca sistemi devre dışı bırakan buton da ayna altındadır.
Muhtemelen, kabloların ikisi enerji beslemesi (+ ve - 12 volt)
Diğer iki kablo, iki yan aynaya gitmektedir.....

Teşekkürler üstad. Direkt + ve - vererek deneyeceğiz. Bu şekilde oluyormuş. İkinci bir yöntem de ilkine ilave olarak geri vites veya tavan lambasından bağlantı alınınca tavan lambası yandığında veya geri viteste olunca kararma iptal oluyormuş. Bakalım yapabilecek miyiz?

Usta, soketteki hangi kablonun nereye bağlanması gerektiğini bilmek lazım, yoksa araca zarar verebiliriz dedi. Kafamda soru işaretleri. Hayırlısı bakalım.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Iyi bir usta nasıl aksiyon alacağını bilir.
Önce aynayı dışarda +12 volt dc enerjiye adaptör ile bağlayın ve kabloları tespit edin, aynayı test edin.
Devamında avometre ile arabanın enerji uçlarını bulun, sonrası kolay, araca zarar vermeniz çok zor.

Çevrimdışı biralem

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;651808
Iyi bir usta nasıl aksiyon alacağını bilir.
Önce aynayı dışarda +12 volt dc enerjiye adaptör ile bağlayın ve kabloları tespit edin, aynayı test edin.
Devamında avometre ile arabanın enerji uçlarını bulun, sonrası kolay, araca zarar vermeniz çok zor.

Aracımda orjinalden otomatik kararan dikiz aynası olmadığı için aynada varolan soketin karşılığı araçta yok. Bağlantı için aynanın soketini de kestirmek istemiyorum. Biraz araştırdım ama soketi bir yerde bulamadım. Nasıl temin edebilirim acaba bu soketi?

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: tdepkamil;651856
Aracımda orjinalden otomatik kararan dikiz aynası olmadığı için aynada varolan soketin karşılığı araçta yok. Bağlantı için aynanın soketini de kestirmek istemiyorum. Biraz araştırdım ama soketi bir yerde bulamadım. Nasıl temin edebilirim acaba bu soketi?
1-çıkmacılardan soracaksınız.
2-servisten (küçük ihtimal)
3-üstünde parça kodu varsa, internetten kodu ile aratarak bi ihtimal bulunur

Çevrimdışı biralem

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar, çerçevesiz olan karartmalı aynalardan satın aldığım için ilk seriden olan orjinal karartmalı iç dikiz aynası satılıktır. İlgilenen arkadaşlar "Satıyorum - Arıyorum" bölümündeki konuyu inceleyebilirler.

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=42279

...

Çevrimdışı idereli45

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Kolay gelsin sizlere...Benim araç 2017 kasım çıkışlı dikiz aynası standart diye biliyorum ama yan aynalarda da karartma var. Donanım seviyesinde de yazmıyor açıkçası.

Çevrimdışı biralem

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: idereli45;652794
Kolay gelsin sizlere...Benim araç 2017 kasım çıkışlı dikiz aynası standart diye biliyorum ama yan aynalarda da karartma var. Donanım seviyesinde de yazmıyor açıkçası.

Yanlış hatırlamıyorsam 2015-2016 yıllarında satılanlarda sadece Prestige pakette karartmalı ayna vardı. Benim aracım 2015 - Style. Benimkinde yoktu. Bu aynayı sonradan almak durumunda kalmıştım. Şimdi son paketlerde sunulan çerçevesiz olanından buldum. Bendeki aynayı ondan satıyorum.

Çevrimdışı idereli45

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Tamam anladım. Bende de çerçevesiz olandan var dikiz için. Ama yan aynalar da karartmalı bende.

Çevrimdışı biralem

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: idereli45;652858
Tamam anladım. Bende de çerçevesiz olandan var dikiz için. Ama yan aynalar da karartmalı bende.

Doğrudur.