škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Devre Dışı kalan ABS

umir · 4 · 7330

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı umir

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,
Umarım bu mesaj sizleri iyi buluyordur.
Danimarkadan satın aldigim 2004 model Skoda Octavia ile istanbulda geldik. Biraz pinti bir insan olduğumdan ve esimle hala öğrenci olduğumuzdan aracı teknik servis yerine periyodik bakımları için tepeustu sanayiye goturdum.
Aracın ön helezon yaylarini değiştirirken ciraklar bir ara fren kablosunun bağlantısını söküp tekrar taktılar. Bu işlem sonrası ABS ışığı yanmaya başladı.  Çocuklar bana bunun anahtarın kontakta bırakıldığı için olduğunu söylediler. Ben mekanda olan ustanın sinirini hissedebiliyordum. Hemen bilgisayara bağlayıp sanırım arıza kaydını sildiler. ABS ışığı sönmüştu. Mekan sahibi usta bir iki tür atıp frenleri test ettikten sonra işlem tamam dedi. ABS devre dışı kalmış olabilir mi diye sorduğumda soruyu biraz gecistirdigini hissettim.
Arabalardan aslında pek anlamam ama su ana kadar sanırım sadece bir kere ABS yi tecrübe ettim. Gokceadada aracın önüne keçi [emoji238] atladi ve aniden frene basınca fren pedalı biraz boşa çıktı ama araba yine de hızlı bir şekilde durdu. Arkadaşım bana bunun ABS olduğunu söylemişti. Bugün sanayiden çıktıktan sonra 40 50 ile giderken frene birden asildim ama aynı şey olmadı. Fren pedalı hep sertti. 2 yaşında bir bebeğimiz var ve bir diğeri de yolda. Arabayla sürekli uzun yol yapıyoruz ve bu yüzden bu konuda oldukça endişeliyim.
ABS nin devre dışı olduğundan şüpheleniyorum. Sizce bunu kesin olarak nasıl anlayabilirim?
Şimdiden sonsuz teşekkürler.
Selamlar
Ümit

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ABS, frenin tamamen kilitlenmesini önleyen bir sistem. Asıl amaç, frenlerken kızaklamayı önleyip, aracın tutuşunu dengelemek ve direksiyon ile yönünüzü kontrol etmenize olanak sağlamak. Yani abs olmayan bir araçta kayarsınız ve direksiyonu çevirseniz de işe yaramaz. Ancak abs olan araçta direksiyonu oynatırsanız, aracın kontrolünü kaybetmediğinizi görürsünüz. Bunu yaparken de hiçbir insan evladının yapamayacağı kadar sık şekilde fren pedalına sanki saniyede 15 kere basıyor gibi, kaliperleri sıkıp, bıraktırır. Hatta fren pedalının ayağınıza vurur gibi titrediğini hissedersiniz.

Sanayide fren servisleri var veya özel vw audi skoda servisleri var. Kontrolden zarar çıkmaz, baktırın.

Çevrimdışı umir

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;651100
ABS, frenin tamamen kilitlenmesini önleyen bir sistem. Asıl amaç, frenlerken kızaklamayı önleyip, aracın tutuşunu dengelemek ve direksiyon ile yönünüzü kontrol etmenize olanak sağlamak. Yani abs olmayan bir araçta kayarsınız ve direksiyonu çevirseniz de işe yaramaz. Ancak abs olan araçta direksiyonu oynatırsanız, aracın kontrolünü kaybetmediğinizi görürsünüz. Bunu yaparken de hiçbir insan evladının yapamayacağı kadar sık şekilde fren pedalına sanki saniyede 15 kere basıyor gibi, kaliperleri sıkıp, bıraktırır. Hatta fren pedalının ayağınıza vurur gibi titrediğini hissedersiniz.

Sanayide fren servisleri var veya özel vw audi skoda servisleri var. Kontrolden zarar çıkmaz, baktırın.
Çok teşekkürler yanıtınız için.
Ben birkaç kere test ettigimi ve abs lerim çalışmadığını düşünüyordum ama meğer frenlere yeterince güçlü asılmamişim frenlere. Şimdi kardeşimle dışarı trafiğin olmadigi bir yola çıktık ve frenlere çok güçlü basınca ABS nin çalıştığını gördüm.
Yani problem çözüldü. [emoji4]

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kazasız belasız sürüşler dilerim. ABS devreye girecek durumla karşılaşmamanız dileğiyle.