škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Şarj dinamosu arızası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
12V akü şarj edilmiyor. Aracı durdurun.
Merhaba, yolda giderken yukarıdaki uyarıyı aldım. Servisi aradım çekiciyle getirin akü her an bitebilir dedi. Serviste yapılan kontrollerde akünün sağlam, şarj dinamosunun şarj etmediği anlaşıldı. Yenisi 4000tl, 3yıl geçtiği için iyi niyet karşılamadı. Kabul ederseniz tamir ettiririz dediler. Ben de dışarda elletmek istemedim, tamir edilip takıldı. 700tl tuttu.
Görsel 97,7kb'dan büyük olduğu için paylaşamıyorum.
(Hangi devirde yaşıyorsak, 100kb foto çeken herhangi bir cihaz kalmadı.)

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hizliresim den yukle link paylas yada resim ekle ile ekle. Forumda yuzlerce kisi var. Server kurma meselesi o resim olayi depolama, yoksa telefonla alakali degil.

Bu arada gecmis olsun
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2019, 12:39:55 Gönderen: mkoray79 »

Çevrimdışı atalayg

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: elliyedi;650720
12V akü şarj edilmiyor. Aracı durdurun.

Merhaba, yolda giderken yukarıdaki uyarıyı aldım. Servisi aradım çekiciyle getirin akü her an bitebilir dedi. Serviste yapılan kontrollerde akünün sağlam, şarj dinamosunun şarj etmediği anlaşıldı. Yenisi 4000tl, 3yıl geçtiği için iyi niyet karşılamadı. Kabul ederseniz tamir ettiririz dediler. Ben de dışarda elletmek istemedim, tamir edilip takıldı. 700tl tuttu.

Görsel 97,7kb'dan büyük olduğu için paylaşamıyorum.

(Hangi devirde yaşıyorsak, 100kb foto çeken herhangi bir cihaz kalmadı.)
Öncelikle geçmiş olsun. Tamır sonrası servis garanti verdi mi acaba?

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: atalayg;650724
Öncelikle geçmiş olsun. Tamır sonrası servis garanti verdi mi acaba?

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tamirat olduğu için garanti yok ancak sözlü taahhüt verdiler. o da 3-5aydan uzun süreli olmaz.
anladığım kadarıyla bazı araçlarda kömür denilen parçasında temassızlık olduğunda bu olabiliyormuş, kronik diyen de var. tekrar etmeyeceğini özellikle üstüne basa basa söylediler.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: elliyedi;650729
tamirat olduğu için garanti yok ancak sözlü taahhüt verdiler. o da 3-5aydan uzun süreli olmaz.
anladığım kadarıyla bazı araçlarda kömür denilen parçasında temassızlık olduğunda bu olabiliyormuş, kronik diyen de var. tekrar etmeyeceğini özellikle üstüne basa basa söylediler.

Oyle ustune basa basa tekrar etmez dedilerse ve ve komur momur dedilerse ki komuru bitmistir. 1 tl lik komur cubuklari degistirip 700 tl para almislar. Degisimde ceplerine kalacak net parayi tamirden almislar.
Ben hatirliyorum cocukken, eski Simtel elektrik supurgemiz vardi, herkezde bu vardi zaten. Arada bir komurleri asinir biterdi. Babam bi torba komur cubuk almisti. Anamda cubuklar bitince degistirirdi motorun 2 yaninda.
Cok basit bir islem. Zorluk sizin dinamoya ulasamamaniz. Birdahakine sanayide 50 tl iscilikle halledersiniz. Komurler para degildir zaten...

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yani anamızın bedavava yapabildiği beş kuruşluk kömür değiştirmeye 700 TL istemişler ha?:confused:

Ana demişken şu videoyu hatırladım.

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Konu baya eğlenceli bir hal aldı:)
Açıkçası iyi niyet cacığına gittim oraya yoksa ustam vardı. Ancak önemli ve acil bir işimin arasına denk geldi uğraşamadım direk çekiciyle servise götürdüm. Nette bu konuda hiç paylaşım yoktu, en azından ben paylaşayım da insanlar faydalansın istedim.
700tl çok belki ama 1tl'lik ürün alıp 50tl'ye halledilecek iş değil. Hele ki annelerinizi hiç yormayın, parça zor bir yerde:)

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: elliyedi;650742
Açıkçası iyi niyet cacığına gittim oraya yoksa ustam vardı. Ancak önemli ve acil bir işimin arasına denk geldi uğraşamadım direk çekiciyle servise götürdüm. Nette bu konuda hiç paylaşım yoktu, en azından ben paylaşayım da insanlar faydalansın istedim.
700tl çok belki ama 1tl'lik ürün alıp 50tl'ye halledilecek iş değil. Hele ki annelerinizi hiç yormayın, parça zor bir yerde:)

Tabiki ilk olarak arizanin ne oldugu, durumun aciliyeti vs gibi konulardan yana sizin yaptiginiz gayet dogal ve herkez ayni seyi yapar. Ben de ayni sizin yaptiginizi yapardim. O an hicbiryerde hic bir sekilde bunu arastiramazsiniz da. Zaten insan disarida bir ton capsiz ama servisciyim diye gecinen usta bozuntularindan korktuklari icin kurumsal olarak yetkili servislere gidiyor. En azindan birsey olursa arkasinda dururlar ya da kafalarina vura vura durdutturulur diye. Ama Bilinmezlik icerisinde, bilen insanin yaptigi teknik manipulasyon var ve sikinti burada. 50 tl isin abartisi ama o alternatoru oradan sokmek de 700 tl degil yani. Altenator oradan ciktiktan sonraki olay 1 tl. Hadi 1 tl yerine komurleri 10 tlden 20 tl ye satsinlar 10 kati fiyata. O alternatoru oradan sokup takmasi 1 saati gecmez ve servislerde saat hesabi calisir. Hadi sokme takma 2 saat olsun ve dakikasi 2 tl den (mayista 1,95 tl idi) 240 tl iscilik 50 tl komurler olsun 300 tl alsinlar ki fazla fazla bir bedel yine amenna yinede tamam.

Insanlarin muskul durumundan bukadar yararlanilmaz.
Gecmis olsun hepimizin basina gelebilir.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: elliyedi;650742

:ok::ok::gaz:

En zor, en pahalı iş bilinmeyen iştir! Basit olsa bile bilemeyince el mahküm.:o

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=12735]elliyedi[/MENTION]   [MENTION=12462]rsimsek[/MENTION]

bu arada:
Benzer alternatör kömürü 10 TL

Fiat grubuna örnek alternatör 850 TL

VW grubuna örnek alternatör 1600TL
bu alternator 140A ki çok çok büyük %20 fazlası yeterli yanı 70AH akülerimizin oldu bir araca 70x1.2 => 85-90 A'lik bir alternatör yeterli gelmekte.

Burada başka bir bosch alternatör var VW grubu için 90A'lik 860TL

Kinayeli ve mübalalı olarak biraz daha eğlenceli şekilde anlatmak istediğim şey bu linklerle daha iyi anlaşılacaktır sanıyorum.

Bu arada Elliyedi, Serdar arkadaşımız sinoplusun sanırım :) allah razı olsun. Sayende ve dediğin gibi paylaşım açman bize oldukca iyi bir tecrube kazandırdı ve farklı bir araştırma yapmamıza olanak sağladı.
Benzer birseyle karşılaştığımızda temkinli olacağız. sağol var ol.
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2019, 16:24:37 Gönderen: mkoray79 »

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=17715]mkoray79[/MENTION], doğru alternatörün anma akımı 140A fakat bunu hangi devirde verdiği önemli. Muhtemelen maksimun devirde. Dolaysıyla normal devirlerde bu çok daha düşüktür. Zaten bu üretilen akımın akü kapasitesinin onda biri sağlıklı şarj için yeterli. Alternatör ile akü arasında üretilen voltajı 14,4 volta sınırlayan konjektör (voltaj regülatörü) olsa da akımı sağlıklı bir şekilde kapasitenin onda biri volt akımı geçmeyecek şekilde sağlayıp sağlamadığını bilemiyorum. Muhtemelen sağlıyordur diye düşünüyorum. O yüzden önerilenden farklı kapasitede akü takmak sorun oluşturabilir.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;650754
[MENTION=17715]mkoray79[/MENTION], doğru alternatörün anma akımı 140A fakat bunu hangi devirde verdiği önemli. Muhtemelen maksimun devirde. Dolaysıyla normal devirlerde bu çok daha düşüktür. Zaten bu üretilen akımın akü kapasitesinin onda biri sağlıklı şarj için yeterli. Alternatör ile akü arasında üretilen voltajı 14,4 volta sınırlayan konjektör (voltaj regülatörü) olsa da akımı sağlıklı bir şekilde kapasitenin onda biri volt akımı geçmeyecek şekilde sağlayıp sağlamadığını bilemiyorum. Muhtemelen sağlıyordur diye düşünüyorum. O yüzden önerilenden farklı kapasitede akü takmak sorun oluşturabilir.

Karat güç sistemlerinden (Varta türkiye distributoru) satıs sonrası hizmetler müdürüyle konuşmuştum. Donanıma göre akü belirlendikten sonra alternatör belirleniyor ve genel olarak akü kapasitesinin %20 daha fazlasını karsılayacak bir akü takılıyor demisti. Otomotivde de uzun yıllar çalışmış. bizim alternatorler muhtemelen 90 Ah lik alternatörlerdir. Dediğin gibi büyük akü takmamak önerilen akü takmak gerekir ama bu bizim meshur konu başlıgının konusu. Dinamodan aküye burada sıçrarsak Arkadaşımızın konu başlıgını örselemiş oluruz.
Dinamodan ilerleyelim biz ;) :) :ok:

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
İkazdaki ayrıntı, akü şarj edilmiyor uyarısı vermiş, akü benim araçta bitmişti o zaman akü voltaj düşük uyarısı vermişti.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şarj edilmeme, bahsedildiği gibi basit ama sökme-takması zor olan bir kömür değişimi ile çözülebileceği gibi, konjektör (voltaj regülatörü) arızası da bu duruma sebep olabilir. Kesin teşhis için regülatörü bulup (bazen dinamonun içinde saklanmış olabilir), motor çalışırken giren akımı ölçmek, giren akım 10-20 volt civarındaysa, bu defa çıkışa bakılmalı, çıkış voltu en fazla 14,4 volt olarak ölçülmeli. Birincide 10-12 volt altındaki voltaj alternatör (kömür dahil) arızasını, ikinci voltajın olmasından az okunması regülatör/konjektör arızasını gösterir. Bu da konjektörün değişimi demek, tamir edilebilir mi bilmiyorum.
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2019, 21:13:17 Gönderen: rsimsek »