škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

hafızalı koltuk "SET" tuşu çalışmıyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı makdemir5

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese iyi günler,

Hafızalı ayar tuşlarından 1,2 ve 3 numaralı tuş çalışıyor fakat SET tuşu çalışmıyor. Tiner ve fırça yardımı ile temizlemiş olmama rağmen arızayı gideremedim.

En fazla resimde görüldüğü  kadarıyla temizleyebildim, kırılacak korkusu ile tam anlamıyla sökemedim.

Konu ile ilgili tecrübe ve tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı superb63

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Benim arabanın SET düğmesini temizledikten sonra bile daha kötü durumda olmasına rağmen çalışıyordu. Temizlik içim YAĞSIZ KONTAK SPREY kullanmanızı tavsiye ederim. Bolca sıkıp üflerseniz tertemiz olacaktır.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=17621]makdemir5[/MENTION]

Temizlik için kolonya yeterli alkolle silin, alkol kolaylıkla uçuyor kalıntı da bırakmaz kurudu kurumadı derdi yok.
Ama sizin elektronik kısım gayet temiz gibi geldi bana.
Sıkıntı onlara basan tuşların karbon papuçlarında olabilir. Sıcak rutubet nem vs karbon papucun özelliğinin yitirilmesine neden olabiliyor. TV kumandaları gibi düşün.
Devreyi ne kadar temizlersen temizle ona basıp devreyi tamamlayacak aygıt olmazsa kumanda etmez.
1- tuşları da temizle.
2- tuşlar iyi durumda değil ise karbon takviyesi yapmalı.

Karbon takviyesi nasıl yapılır:
öncelikle belirteyim bu yöntemi ben hiç yapmadım bir yerde okumuştum ve mantıklı geldi paylaşmak istedim ama önce doğruluğunu eski bir tv yada baska bir aletin kumandasının en atıl tuşunda deneyin güzel çalışıyor ise koltuk ayarında deneyin. önce doğruluğu test edilmeli.
1-Karbon için kurşun kalem ucunu törpu veya eğe ile iyice toz haline getirin az bir miktar yeterli.
2-problemli tuşun karbon kısmına çok az ince bir tabaka bali sürün. Sakın çok sürmeyin . sürme işlemini ince bir saatçi tornavidasıyla yapabilirsiniz. mutlaka fazlalığı alın.
3- ince tabaka bali şürdükten sonra tuşu iyice vepek çok kere karbon toza batırın.
kumanda ediyormuş gibi basın durun iyice yapışsın karbonlar.
4- Bali gerçi sökülebiliniyor ama çok iyi yapışan bir baliyi sokerken tuşa zarar verebilir. Benim kendi fikrim yani deneyecek olsam önce uhu ile denerdim bali den daha kolay sökülür bir problem olur ise. ayrıca o noktaya yük binmeyeceğine göre bali yerine uhu kullanmak daha mantıklı. Okuduğum yerde bali yazıyordu diye öyle yazdım. ben denesem uhu denerdim.
aslında merak ediyorum ve iyice kötü olan bir kumanda bulsam deneyeceğim.
biraz vakit alacak bir şey oldugundan ve karı dırdırından dolayı evde deneme işine giremedim. Yine ne yapıyorsun bıdı bıdı bıdı bıdı dır dır dır dır...

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada karbon papuçlar için:
Alüminyum folyo yapıştırmak, kağıt yapıştırıp üzerini iyice kurşun kalemle karalamak da bir çözüm olacaktır.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;650656
@makdemir5
.....
2-problemli tuşun karbon kısmına çok az ince bir tabaka bali sürün. Sakın çok sürmeyin . sürme işlemini ince bir saatçi tornavidasıyla yapabilirsiniz. mutlaka fazlalığı alın.
3- ince tabaka bali şürdükten sonra tuşu iyice vepek çok kere karbon toza batırın.
kumanda ediyormuş gibi basın durun iyice yapışsın karbonlar.
4- Bali gerçi sökülebiliniyor ama çok iyi yapışan bir baliyi sokerken tuşa zarar verebilir. Benim kendi fikrim yani deneyecek olsam önce uhu ile denerdim bali den daha kolay sökülür bir problem olur ise. ayrıca o noktaya yük binmeyeceğine göre bali yerine uhu kullanmak daha mantıklı. Okuduğum yerde bali yazıyordu diye öyle yazdım. ben denesem uhu denerdim.
aslında merak ediyorum ve iyice kötü olan bir kumanda bulsam deneyeceğim.
biraz vakit alacak bir şey oldugundan ve karı dırdırından dolayı evde deneme işine giremedim. Yine ne yapıyorsun bıdı bıdı bıdı bıdı dır dır dır dır...
Haci sen bu işlemi denedin mi?
Benzer revizyonlar ile bi zamanla çok uğraştım (tv kumandaları genellikle).
Buton kontak alanına hiç bir yapışkan veya çift taraflı bant kalıcı olarak yapışmıyor malesef, en iyi ihtimal 2-3 gün içinde düşüyor. Denemediğimiz yapıştırıcı kalmadı, çift taraflı bant ile alüminyum folyo da denedim, o alana hiç bir şey yapışmıyor.
 En geçerli ve kısa vadeli yöntem, buton temas (siyah) kontak kısmına 5B-6B gibi yümuşak kurşun kalem ile bir süre çizmek. Karttaki devreyi de kolonya ile temizledikten sonra, kurşun silgisi ile silmek (oksitlenmeyi tamamen kaldırmak için).

Not İlave;
Şimdi buldum bu videoyu, böyle bir çözüm varmış. Onunla da çalışma yapılabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=oFUxw-YTjHA
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2019, 10:58:28 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;650659
Haci sen bu işlemi denedin mi?
Benzer revizyonlar ile bi zamanla çok uğraştım (tv kumandaları genellikle).
Buton kontak alanına hiç bir yapışkan veya çift taraflı bant kalıcı olarak yapışmıyor malesef, en iyi ihtimal 2-3 gün içinde düşüyor. Denemediğimiz yapıştırıcı kalmadı, çift taraflı bant ile alüminyum folyo da denedim, o alana hiç bir şey yapışmıyor.
En geçerli ve kısa vadeli yöntem, buton temas (siyah) kontak kısmına 5B-6B gibi yümuşak kurşun kalem ile bir süre çizmek. Karttaki devreyi de kolonya ile temizledikten sonra, kurşun silgisi ile silmek (oksitlenmeyi tamamen kaldırmak için).

Zımpara yaptıktan sonra selülozik yapıskanın yapışacağı görüşündeyim.
Bir videoda japonla aluminyum folyo yapıştıranı gördüm.

yüzey alanı çok küçük olduğu için yapışma olayı zor ve elle mümkün olmayabilir. Elle temas yapışkanı bozuyorda.

bali ve uhu sümükümsü (özellikle bali) yani selülozik olduğu için tutunacaktır.
ama cımbızla koyulup iyice kuruyana kadar dokunmadan beklemek gerek.

Japonla kesin yapışır ama okadar küçük bir alanda işlem yapmak hatalı bir durumda temizlemek çok büyük sıkıntı. temizlerken zararverilir
TV kumandasında belki denenebilir ama araçların bukadar pahalı parçalarında denenmemeli kesinlikle bence.

kısa süre için uhu işleyip işlemediğinin denenmesi için. ama daha uzun süre için bali.

Bu işlem için denemedim. Ama çok küçük alanlar da kağıt yapıstırma deneyimlerim olmuştu orada bali iyiydi.

baliyi yüzeye tatbik edip direk karbon tozlarını yapıştırmak daha kolay olacaktır. sonuçta illa yuzeye yapıskan tutunur ve tozlar da muhakkak oraya yapışır. bana mantıklı geldi. hiç deneme fırsatım olmadı TV kumandası için söylüyorum.
Ama baliyle üzeri kurşın kalemle karalı saman kağıdı cımbızla yapıştırmak da çok mantıklı geliyor. bunlar oldukca yapışmaya elverişli malzemeler.

Alüminyum folyoyu yapıştırmak çok zor o malzeme olarak pek yapışmaya elverişli değil. Neyi yapıştırdığımız da önemli.

Bir de beklemek en önemli şey. Genelde insan işi bitirince hemen çalışıp çalışmadığını tatbike geçiyor. Özellikle ben gibi sabırsız kımseler.
Dogru yapılmış bir tamıratı sırf yeterince bekleyememekten heba etmişliğim çok vardır.
Genelde bunlar yapıştırma olaylarında olmakta.Yapıştırmayı yaptıktan sonra sabırla beklemek gerek.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;650662
Zımpara yaptıktan sonra selülozik yapıskanın yapışacağı görüşündeyim. Bir videoda japonla aluminyum folyo yapıştıranı gördüm. yüzey alanı çok küçük olduğu için yapışma olayı zor ve elle mümkün olmayabilir. Elle temas yapışkanı bozuyorda. bali ve uhu sümükümsü (özellikle bali) yani selülozik olduğu için tutunacaktır. ama cımbızla koyulup iyice kuruyana kadar dokunmadan beklemek gerek. Japonla kesin yapışır ama okadar küçük bir alanda işlem yapmak hatalı bir durumda temizlemek çok büyük sıkıntı. temizlerken zararverilir TV kumandasında belki denenebilir ama araçların bukadar pahalı parçalarında denenmemeli kesinlikle bence. kısa süre için uhu işleyip işlemediğinin denenmesi için. ama daha uzun süre için bali. Bu işlem için denemedim. Ama çok küçük alanlar da kağıt yapıstırma deneyimlerim olmuştu orada bali iyiydi. baliyi yüzeye tatbik edip direk karbon tozlarını yapıştırmak daha kolay olacaktır. sonuçta illa yuzeye yapıskan tutunur ve tozlar da muhakkak oraya yapışır. bana mantıklı geldi. hiç deneme fırsatım olmadı TV kumandası için söylüyorum. Ama baliyle üzeri kurşın kalemle karalı saman kağıdı cımbızla yapıştırmak da çok mantıklı geliyor. bunlar oldukca yapışmaya elverişli malzemeler. Alüminyum folyoyu yapıştırmak çok zor o malzeme olarak pek yapışmaya elverişli değil. Neyi yapıştırdığımız da önemli.
Bir de beklemek en önemli şey. Genelde insan işi bitirince hemen çalışıp çalışmadığını tatbike geçiyor. Özellikle ben gibi sabırsız kımseler.
Dogru yapılmış bir tamıratı sırf yeterince bekleyememekten heba etmişliğim çok vardır. Genelde bunlar yapıştırma olaylarında olmakta.Yapıştırmayı yaptıktan sonra sabırla beklemek gerek.
"Japon" ve "Bally" denilen yapışkanları ben mucize sanıyordum, taaki bu ve benzer butonlarda tadilat işi yapana ve işyerinde bir lastik takozu döküm bir parçaya yapıştırmayı uğraşana kadar.
Malesef ne yaparsan yap, silikon karışımlı bazı lastik parçalar hiç bir yapışkan ile yapışmıyor. Yapışsa da, mukavemetli tutunma olmuyor ve çok kısa sürede ayrılıyor.
Her türlü denemeler yaptım eskiden; Yüzey zımparalama, sentetik/selülözik tiner, aseton, sıcak temizleme v.s. her türlü temizlemeler ile bazı lastik parçaların yapışmasını yapıştırıcı ve en kaliteli çift taraflı bantlar ile sağlayamadık. Bu buton lastikleri de inatçı mazlemelerden biri. :wax:

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8231]Levcho[/MENTION]
Bahsettiğin her şeye sonuna kadar katılıyorum. Üstüne yüzey alanı ne kadar küçükse ufak bir zorlamada hemen bırakmakta kendilerini. Ama kumandada kuvvet tek yönde ve bası istikametinde olduğu için tutunma olacaktır diye düşünüyorum.

Konudan biraz saptık, başlığı açan arkadaştan özür dilerim ama işte araştırma böyle birşey bir konu onunla bağlantılı pek çok noktaya götürüyor sizi.

Ben bazı yerlerde ve durum buna elverişliyse tek başına japon yerine karbonat-japon veya pamuk-Japon şeklinde çok daha iyi sonuçlar alıyorum. Ama yine parça ve yer ve yüzey alanı buna elvermeli. uygulanacak mukavemetin yönü ve şeklide çok önemli.
Bası kuvvetinde sonuçlar mükemmel. Çekide fena değil iyi denebilir. Yanal kuvvetlerde sonuçlar kötü. Burulma momentinde sonuç tam bir façia.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;650670
@Levcho
Bahsettiğin her şeye sonuna kadar katılıyorum. Üstüne yüzey alanı ne kadar küçükse ufak bir zorlamada hemen bırakmakta kendilerini. Ama kumandada kuvvet tek yönde ve bası istikametinde olduğu için tutunma olacaktır diye düşünüyorum.

Konudan biraz saptık, başlığı açan arkadaştan özür dilerim ama işte araştırma böyle birşey bir konu onunla bağlantılı pek çok noktaya götürüyor sizi.

Ben bazı yerlerde ve durum buna elverişliyse tek başına japon yerine karbonat-japon veya pamuk-Japon şeklinde çok daha iyi sonuçlar alıyorum. Ama yine parça ve yer ve yüzey alanı buna elvermeli. uygulanacak mukavemetin yönü ve şeklide çok önemli.
Bası kuvvetinde sonuçlar mükemmel. Çekide fena değil iyi denebilir. Yanal kuvvetlerde sonuçlar kötü. Burulma momentinde sonuç tam bir façia.
"Japon"+sigara külü dahi denemişlimiğiz var. 1 hafta sonunda, kumandanın içinden patır patır döküldü 4mm çapındaki folyolar (kontaklara yapıştırdığımız).

Bir tane kumanda içinde sırasıyla 3-4 değişik yapışkan ve 3 değişik tip çift taraflı bant ile butona folyo takviyesi yapmıştık bir defasında.
Kumandayı çok dikkatli kullanmamıza rağmen, takviyelerin neredeyse hepsi, 10 gün sonunda düştü. 3-5 tuşun folyosu kalmıştı, onlar da TELETEX kontrol tuşlarıydı, kullanılmayan tuşlardı. İnce işçiliklerde kendime güvenirim, SMD komponent değişimi ile baya bi işim oldu bir dönemde. :wax2:

Neyse. Konuyu kirlerttik ancak konu sahibi de bi gelsin de sohbete dahil olsun ve tecrübelerini paylaşsın. Tuş grubunu sökebildiğine göre, az çok bu tarz işleri yapabilecektir ve bilgi aktarabilecektir. Mümkünse tuş tarafının alt kısmını da bi fotograflasın da görelim buton kontaklarını. Genelde o kontaklarda asıl kusur oluyor. Plaket (kart) tarafından çok kusur aramamak lazım. :gaz:
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2019, 15:02:01 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı makdemir5

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;650673
"Japon"+sigara külü dahi denemişlimiğiz var. 1 hafta sonunda, kumandanın içinden patır patır döküldü 4mm çapındaki folyolar (kontaklara yapıştırdığımız).

Bir tane kumanda içinde sırasıyla 3-4 değişik yapışkan ve 3 değişik tip çift taraflı bant ile butona folyo takviyesi yapmıştık bir defasında.
Kumandayı çok dikkatli kullanmamıza rağmen, takviyelerin neredeyse hepsi, 10 gün sonunda düştü. 3-5 tuşun folyosu kalmıştı, onlar da TELETEX kontrol tuşlarıydı, kullanılmayan tuşlardı. İnce işçiliklerde kendime güvenirim, SMD komponent değişimi ile baya bi işim oldu bir dönemde. :wax2:

Neyse. Konuyu kirlerttik ancak konu sahibi de bi gelsin de sohbete dahil olsun ve tecrübelerini paylaşsın. Tuş grubunu sökebildiğine göre, az çok bu tarz işleri yapabilecektir ve bilgi aktarabilecektir. Mümkünse tuş tarafının alt kısmını da bi fotograflasın da görelim buton kontaklarını. Genelde o kontaklarda asıl kusur oluyor. Plaket (kart) tarafından çok kusur aramamak lazım. :gaz:
Öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim. Kusura bakmayın yazılanları takip edemedim.

Problemi halâ çözmüş değilim.

Kendim temizledim SET tuşu çalışmadı hatta parçanın ulaşamadığım yerlerini oto elektrikçisine leyimi söktürüp iyice temizlettim yine SET tuşu çalışmadı.

Bugün parçayı tekrar söktüm kabloların birleştirdiği siyah parçada da beyazlıklar olduğunu farkettim ve kabloların olduğu bölümü de kolonya peçete yardımıyla temizledim bu sefer takıp denediğimde SET tuşu çalıştı.

Fakat bu sefer de diğer 3 tuş çalışmadı. Temizlerken dikkat etmeme rağmen kabloların yerlerini karıştırmış olmadığıma emin değilim. Daha sonraki denemelerimde de kabloların yerlerini değiştirmiş olmama rağmen 1, 2 ve 3 numaralı tuş yine çalışmadı.

(Not: 3 numaralı tuş belli bir süreliğine çalışmıştı.)

Sonuç olarak emin olmamakla birlikte SET tuşunun bağlantısında bir problem  olmadığını düşünüyorum.

Kafamdaki soru ise problemin kablo bağlantılarıyla alâkalı olup olmadığı.

1, 3, 4 ve 6 numaralı kablo yerleri var. Hangi renkteki kablo hangi sayıya gelecek emin değilim

Çevrimdışı makdemir5

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1, 3, 4 ve 6 numaralı kablo yerlerini belirtmişler, Hangi renk kablo hangi sayıya gelecek yardımcı olursanız sevinirim

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: makdemir5;651938
Öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim. Kusura bakmayın yazılanları takip edemedim.

Problemi halâ çözmüş değilim.

Kendim temizledim SET tuşu çalışmadı hatta parçanın ulaşamadığım yerlerini oto elektrikçisine leyimi söktürüp iyice temizlettim yine SET tuşu çalışmadı.

Bugün parçayı tekrar söktüm kabloların birleştirdiği siyah parçada da beyazlıklar olduğunu farkettim ve kabloların olduğu bölümü de kolonya peçete yardımıyla temizledim bu sefer takıp denediğimde SET tuşu çalıştı.

Fakat bu sefer de diğer 3 tuş çalışmadı. Temizlerken dikkat etmeme rağmen kabloların yerlerini karıştırmış olmadığıma emin değilim. Daha sonraki denemelerimde de kabloların yerlerini değiştirmiş olmama rağmen 1, 2 ve 3 numaralı tuş yine çalışmadı.

(Not: 3 numaralı tuş belli bir süreliğine çalışmıştı.)

Sonuç olarak emin olmamakla birlikte SET tuşunun bağlantısında bir problem  olmadığını düşünüyorum.

Kafamdaki soru ise problemin kablo bağlantılarıyla alâkalı olup olmadığı.

1, 3, 4 ve 6 numaralı kablo yerleri var. Hangi renkteki kablo hangi sayıya gelecek emin değilim

Işte bu bilgiye ben yorum yapamam. Keşke sökmeden önce renkleri not alsaydınız. Kart devre üzerinde bir hasara sebebiyet verdiyseniz bundan dolayı da çalışmıyor olabilir.

Çevrimdışı makdemir5

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Büyük bir ihtimal kabloların yeri aynı ama sadece emin olamadım, Kabloların birbiriyle temas etmesi arızaya sebep olabilir mi acaba?

Çevrimdışı metin_saydam

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Konun üstünden 1 sene geçmiş ama 2015 model superb aracımda ben de hafızaya alamıyorum. Ne yazık ki aliexpress te tuş takımları var 50-150 arası değişiyor. Acaba ürün üzerinde yazan kod ne ona göre sipariş verip tuşu değiştirip denemek istiyorum. [emoji4]

MI 8 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi