škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni aldığım Superb ilk çalıştırdığımda stop ediyor

S10er · 27 · 13825

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı S10er

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Merhaba,

22 Mayısta sıfır 2019 model 2 adet Skoda Superb Style paket araç satın aldık.

2 arabada ilk aldığımız günden beri klima açıkken ilk çalıştırdığımızda stop ediyor. Bunu bazen üst üste 5-6 kere yapıyor. Bazen 1-2 kere yapıyor. Bazen de hiç yapmıyor. Klima kapalıyken hiç stop etmiyor.

Araçları aldığımız bayinin servisine götürdük. Bir sorun var ama bulamadık dediler. Başka bir serviste yazılım güncel değil dediler, güncellediler değişen birşey olmadı. Yine ayni serviste iki gün kaldı bir sorun var ama bulamadık dediler. Bir kaç yerlerle yazıştılar yine bulamadılar.

Bu arada bilgi olsun diye söylüyorum. Star stop açık veya kapalı farketmiyor. Emniyet kemeri takılı veya değil farketmiyor.

Bu sorunla karşılaşan varsa bilgi verirse sevinirim.

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim aklıma akü ile alakalı bir durummuş gibi geldi işin açığı çünkü eğer ateşleme sisteminde bir problem olsa klima kapalıyken de çalışmama gibi bir durum ortaya çıkar. Bence basit bir elektrik sıkıntısı olabilir ilk defa böyle bir durum görüyorum.

ASUS_X00QD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı S10er

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Açıkçası bizimde aklıma ilk gelen akü oldu ama her iki servisinde ilk baktığı yer akü ama hiç bir şey bulamadılar. Araba serviste iki gün kaldı elektrik sistemine de bakıldı diyebiliyorum ama yine birşey bulamadılar.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benzer bir sorun bende de vardı. Sanki gelişi güzel ama sonradan fark ettik ki sadece klima açıkken rölantide, ışıklarda stop ediyordu. Dediğiniz gibi klima kapalıyken hiç bir sorun yoktu. Netice itibariyle servisteki ustaya da anlattım bilemedi. O sıra cihazı meşguldu takıp bakamamıştı. Sonradan geçmişe dönüp ne yaptığımı araştırırken VAG-COM /vcds.exe ile bir kaç gizli özellik açmıştım. Açmadan önce de mevcut ayarları kaydetmiştim. Kaydettiğim ayarlarla yaptıklarımı karşılaştırırken, arabada normal manuel klima olduğundan aşağıda görselleri olan ekranlardaki 01.Engine kısmından Long Coding Byte 3 teki bit 1-2 yi 00 No or Manuel Climate Control Installed ve

09.Cent Elect. Long Coding Byte 22 deki bit 7 deki Air Conditionin/Climate Control Installed in öncesinde işaretli olduğu, yine aynı şekilde işaretleyip, üsttekinde de 06 Automatic Climate Control (Climatronic) Installed i seçince hiç bir sorun kalmamıştı.

Bu arada olabilecek tespitlerden MAP sensörünü değiştirmiş, boğaz kelebeğinin de almış olduğum temizleme spreyi ile temizlemiştim fakat bunlardan sonuç alamamıştım.

Aldığım ders; 1.bilmediğini kurcalama, 2.Klimanın varlığından motor/ECU haberdar olmayınca rölantiyi dengede tutacak kadar gaz veremiyor ve devrede olan klima motora fazladan yük bindirince devir rölanti devrinde tutunamayıp stop ediyor. :gaz:

Varsa kablosu olan bir arkadaştan bu iki noktayı kontrol ettirmenizi öneririm.

Çevrimdışı Burakvural54

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hocam benim de ayni problem var. Haziran ayinda 2019 scoda superb3 sıfır aldim.ilk.calistirmada her zaman değil ama bazen motoru manuel olarak calistirin uyarısı veriyor.ozellikle klima acikken yalptigini  dusuniyirum.sakarya da serviste 15 güne yakın kaldı.sonra yine tekrarladi.hangi servise göturdunuz ben de gotureyim yada bu dediginiz ayarlari nerde kontrol ettirebilirim.sakarya daki servise sizin mesajları da gösterdim.bundan kaynaklanabilir dedim.ama yine tekrarladi servis aracı geri verdikten sonra.yardimci olursanız çok sevinirim.telim:05378319066

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sizin modüller muhtemelen farklıdır. Dolaysıyla aynı ekranlar olmasa da benzer ayarları kontrol etmekte fayda var. Ben servise sormuştum, o gün cihazlar meşguldu girip bakamadılar. Sonrasında kendi kablomla değiştirdiğim ayarlardan kaynaklandığını tespit edip eski ayarlara dönünce sorun çözülmüştü.

Ayrıca motor krank/devir sensörü ve boğaz kelebeği kurumlaşmasına bakmak lazım. Yeni araçta kurumlaşma beklemez.

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
araba durur halde ve çalışır vaziyette iken sürücü emniyet kemerini açarsanız otomatik olarak kontak kapatır bilginiz olsun.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Belli işlev ve fonksiyonlara dikkat etmekle beraber herhangi bir hata kodu var mı diye bakılmalı.

Çevrimdışı Burakvural54

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Valla hocam emniyet kemeri takılı veya takılı değilken farketmiyor.yada start stop kapalıyken de farketmiyor.ilk çalıştırma anında stop ediyor.yani motoru manuel olarak calistirin  diyor.calistiktan sonra stop problemi yok.az önce farkettim motor çalıştıktan sonra gaz vermeden önce klimayı artırdım.park pozisyonunda çalışırken yine motoru manuel calistirin  diye uyarı verip stop etti.muhtemelen klimadan kaynaklandigini düşünüyorum.servistrde  15 gün kaldı çözemediler.onlarda da stop etti

Zate servise kemer takılı iken stop ettiğini gösteren bir video da attim.valla daha 3 bin de araç yazılım da gincellediler su an üretici ile yazisiyor servistekiler

Klimanın varlığından motor/ECU haberdar olmayınca rölantiyi dengede tutacak kadar gaz veremiyor ve devrede olan klima motora fazladan yük bindirince devir rölanti devrinde tutunamayıp stop ediyor. Büyük ihtimal.problem bu diye dusunuyorum

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bendeki durum tam da son paragraftaki tespitinizdi. Vag-com ile ayarlara bakarken tamamen manuel olan klimayı düşünüp manuel klima diye seçtim. Sanırım mevzu bahsi otomatiklik klimanın pompasına güç veren kasnağın içindeki milin oynar olması ile ilgiliydi. Gerekli ayarları yapınca klimanın oluşturduğu yük de hesaba katılarak devir ayarlaması yapmaya başladı. Zaten dikkat edilirse klima, far ve elektrik aksamı açık değilken 0,7 lt/saat olan rölanti anlık tüketimi klimayı açınca 1,2 lt/saate çıkıyor. Bu işin bir parçası da devir/rölanti sensörüdür. Kablolarına ve söketine bakmakta fayda var!

Çevrimdışı Burakvural54

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Klima kapalıyken de denedim. tek sefer stop etti auto holder acıktı.auto holder da el frenini bırakması için gerekli olan gücun de hesaba katılarak devir ayarlamasi yapılması gerekiyor herhalde.araci ilk calistirdigimda stop etmemesi için ekranda km bilgisi çıkana kadar gaz a basmamam gerekiyor.km bilgisi ekranda çıktıktan sonra araç hiçbirşekilde stop etmiyor.servise özellik mi bu dediğimde yok hoşgeldiniz yazısı çıkıp yeşil işaret çıktıktan sonra gaz verince stop etmemesi gerekir diyorlar.sizin dediginiz gibi klimanın ayarlarında bir problem var onun dışında da o dediginiz gibi devir rölanti sensörünü gerekirse kablo ve soketlerine bakıp değiştirirler artık servisle paylaşacam.bu vag-com kablosunu da alacaz artık yine cozulmezse

Çevrimdışı refiky

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aynı sorun bende de var. İstanbul'da Doğuş oto dahil bir iki servis danışmanını aradım kimsenin konudan haberi yok. Bu genel bir problem. Bizim araç şirket aracı bildiğim 5-6 kişide daha aynı sorun var. Bakalım ne sonuç çıkacak bu konudan, takipteyiz.

Çevrimdışı HasanK

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben arabayı ilk aldığımda arada bir park lambası arızası veriyordu ve tüneller de farlar yere bakıyordu, en son başvuruda bununla ilgili bir yazılım güncellemesi olduğu söylendi ve yapıldı sorunlar çözüldü. Anlaşılan gene yazılımda bir hata yaptılar çözümü gelir ama biraz bekleyip uğraştıracaklar anlaşılan.

XT1650 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı smsener

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bir kac kez bende yasadim bu sorunu ama sebep neydi bilemedim.

Hatirladigim: Kirmizi isikta duruyordum muzik acikti, yesil yandi gaza bastim tepki yok! Sasirdim anlamadim bi baktim devir saati sifirda. Kontagi kapatip tekrar calistirdim.

Bir kac kez daha oldu ama ne zaman ne sekilde hatirlayamadim.

Çevrimdışı fatihduman34

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba, aynı durum dün aldığım sıfır superb 3 te var. Her çalıştırdığımda en az bir kere stop etti. Kırmızı ışıkta falan daha denk gelmedi ama o işin daha can sıkıcı durumu gibi. İnşallah çözülür. Sinir bozuyor çünkü.