škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Tuhaf Ses Sorunu

octa · 20 · 5812

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar. Uzun bi yolculuğa çıktım. Antalya’dan Çanakkale’ye gidip oradan İzmir’e kadar 1200 km yol yaptım. Yaklaşık 300 km’dir aracın bi yerinden ses geliyor ama anlayamıyorum. İlk olarak ışıktan hemen kalktıktan sonra geldi. 2. Vitese geçtikten kısa süre sonra kesildi. Daha sonra katlı bi otoparkta döne döne yukarı çıkarken sesin uğultusu devamlı olarak 10 sn kadar geldi. Hızı arttırınca kesildi. Sanki fren balatasının bitmesi ve sürtünmeye devam etmesi gibi ses geliyor. Titreşim yaratıyor diyemem. Debriyaj baskı balatasıyla alakalı olabilir mi? Araç 39 binde. Otomatik. Bakımsız değil. Vites geçişlerinde sorun yok. Yolda bırakmaz umarım çünkü Antalya’ya kadar baya bi yol gideceğim. Fikirlerinize ihtiyacım var.

Çevrimdışı Haluk Çakmakcı

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;649849
Merhabalar. Uzun bi yolculuğa çıktım. Antalya’dan Çanakkale’ye gidip oradan İzmir’e kadar 1200 km yol yaptım. Yaklaşık 300 km’dir aracın bi yerinden ses geliyor ama anlayamıyorum. İlk olarak ışıktan hemen kalktıktan sonra geldi. 2. Vitese geçtikten kısa süre sonra kesildi. Daha sonra katlı bi otoparkta döne döne yukarı çıkarken sesin uğultusu devamlı olarak 10 sn kadar geldi. Hızı arttırınca kesildi. Sanki fren balatasının bitmesi ve sürtünmeye devam etmesi gibi ses geliyor. Titreşim yaratıyor diyemem. Debriyaj baskı balatasıyla alakalı olabilir mi? Araç 39 binde. Otomatik. Bakımsız değil. Vites geçişlerinde sorun yok. Yolda bırakmaz umarım çünkü Antalya’ya kadar baya bi yol gideceğim. Fikirlerinize ihtiyacım var.
Nasıl bir ses tarif edermisiniz, anlattığınıza göre ön takımdan gelme ihtimali yüksek, birde balata disk arasına taş sıkışmış olabilir ona bir bakın..

G8341 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ses bildiğiniz sürtünmeyle oluşabilecek bir uğultu. Metal metale sürtme sesi gibi. Diskleri kontrol edeceğim. Bu yazıyı yazdıktan sonra sesi 70-80 km süratla giderken de aldığım oldu. Tam olarak ne gibi şartlarda yaptığını halen anlayamadım. Servise götürsem ne diye anlatıcam o da ayrı bir sorun... Yağ sızdıran bir yer var mı kontrol edeceğim.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Servise gitmeyin gereksiz bir sürü şey değiştirirler bence rot balansçıya gidin ön takımı Bi kontrol ettirin bu tür sesler genelde ön takımdan gelir uğultu tarzı ses akis başlarında olma ihtimali çok yüksek eğer orada çıkmazsa fren balatası disk oralara bir batırın..

Çevrimdışı namikyildirim

• Ordulu
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle

Diskin oraya taş girince de sanki inşaatta demir kesilirken çıkan ince bi ses geliyor. Öyle bir şeyse eğer ileri geri yapınca taş çıkar geçiyor o ses. Eğer taş çıkmazsa lastikciye gidin. Ben öyle yapmıştım.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aşağıdaki videoyı dinleyebilir misiniz.
Onbirinci saniyeden sonra kısa kısa geliyor ses, 16.sanyeden sonra uzun ses duyulmaktadır. Sizdeki ses videodaki sese benzer mi?

https://www.youtube.com/watch?v=KBpUzdDEoLw

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;649909
Aşağıdaki videoyı dinleyebilir misiniz.
Onbirinci saniyeden sonra kısa kısa geliyor ses, 16.sanyeden sonra uzun ses duyulmaktadır. Sizdeki ses videodaki sese benzer mi?

https://www.youtube.com/watch?v=KBpUzdDEoLw

İşte aynen bu ses. Yalnız ben dururken hiç çıkartmadı. Sadece hareket halindeyken çıktı bu ses. 10-30 km/h ve 70-80 km/h aralığında çıktı sadece. Araç kameram falan olmadığı için kaydetme şansım da olmuyordu.

Var mıdır bir çözümü? Tam olarak nedir bu problem?

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;649912
İşte aynen bu ses. Yalnız ben dururken hiç çıkartmadı. Sadece hareket halindeyken çıktı bu ses. 10-30 km/h ve 70-80 km/h aralığında çıktı sadece. Araç kameram falan olmadığı için kaydetme şansım da olmuyordu.
Şöyle bir tespit yapar mısınız lütfen.
Sesi duyduğunuzda klimayı kapatınız. Klimanın kapanmasıyla birlikte ses kesiliyorsa, bendeki sesin aynısıdır.
Ben bu sesi yaklaşık 3 yıldır zaman zaman almaktayım. Genelde yavaş seyir halinde, düşük devirdeyken ve klima açıkken oluyor.
Servise gitmedim henüz.
 Bir arkadaş şöyle yorumladı ; Klimanın çalışması için bir kavrama mekanizması varmış, ilgili ses klima kavramasından çıkabiliyormuş zaman zaman.
Aracınız kaç model?
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2019, 14:57:42 Gönderen: Levcho »

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octa;649912

Bu ses araç dururken mi yoksa hareket halindeyken mi geliyor acaba?

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;649914
Şöyle bir tespit yapar mısınız lütfen.
Sesi duyduğunuzda klimayı kapatınız. Klimanın kapanmasıyla birlikte ses kesiliyorsa, bendeki sesin aynısıdır.
Ben bu sesi yaklaşık 3 yıldır zaman zaman almaktayım. Genelde yavaş seyir halinde, düşük devirdeyken ve klima açıkken oluyor.
Servise gitmedim henüz.
 Bir arkadaş şöyle yorumladı ; Klimanın çalışması için bir kavrama mekanizması varmış, ilgili ses klima kavramasından çıkabiliyormuş zaman zaman.
Aracınız kaç model?

2014 model. Ses geldiği zamanların tamamında klima açıktı. Dediğiniz gibi düşük devirlerde yani 2000 altında oldu. Dediğinizi, ses geldiğinde klimayı kapatmayı deneyip, sonucu buraya yazarım. Yaklaşık 1000 km sonra servise sokmayı düşünüyorum aracı. Eğer herhangi bir sıkıntı yaratmazsa, servise bununla ilgili bi danışıp, sorun mu değil mi ya da sesi kesmenin bir yolu var mı danışacağım.

Çevrimdışı Bloodline

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2014 1.6tdi dsg octaviada ben de aynı sesten muzdaribim. Genelde araç kalktıktan sonra ve 2-3, 3-4 vites geçişlerini takiben oluyor. AC tuşuna basıp klimayı kapattığım anda kesiliyor. Servise sordum klima kompresöründe bir kapakçık kaçırma yapıyor olabilir dedi. Çözüm olarak da kompresör değişimi dedi 2000 küsür ₺ fiyat çıkardı. Ben tespite güvenemediğim için değiştirmedim. Klimanın çalışmasında da viteste de sorun yok.

Çözüme ulaşan olursa bizlere de yol gösterirse seviniriz

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Klimayı kapatınca kesiliyorsa kaput açıkken, birisine klimayı açtırıp dinler misiniz? Klima fanından gelebilir mi? Belki fanda bir sorun var. Sadece sıcak fan açıkken de ses geliyor mu?

Çevrimdışı man in dark

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Benzer ses benim 2013  elegancede de var
Servise sordum bir ara klima kompresöründe bir
Parçanın temizlenmesi gerekebilir dediler tahminen 200₺ Maliyet tutuyormuş
Dışarda özel bir serviste de soracağım

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Triger seti değiştirdiğimden beridir klima'daki bu ses gelmiyor. Ne dururken, ne hızlanırken.

Çevrimdışı Bloodline

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;650734
Klimayı kapatınca kesiliyorsa kaput açıkken, birisine klimayı açtırıp dinler misiniz? Klima fanından gelebilir mi? Belki fanda bir sorun var. Sadece sıcak fan açıkken de ses geliyor mu?

Fandan gelmediğini tespit ettim. Havalandırma açık ama AC ışığı yanmıyorken ses gelmiyor.

Son zamanlarda klima devredeyken kısık bir ses de gelmeye başladı. Sorun ilerliyor mu bilemiyorum.