škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.5 tsi dsg bilgisi olan

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SkodamSUV

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.5 tsi dsg Karoq almayı düşününüyorum araçtan alan var mı? Aracı İstanbul içerisinde ve senede en az 6 kez İstanbul-İzmir arası uzun yolda kullanıcam yakıtı nedir yükte nasıl yakar bilgisi olan varsa yardımcı olurmusunuz?

Şimdiden teşekkürler.
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2019, 17:14:39 Gönderen: SkodamSUV »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Bende 1.0 olanı var, gayet memnunum. Fabrika verilerini kolayca tutturursunuz Şİ ve ŞD, yani sürpriz yapmaz, kuzenimde 1.4 TSI Ateca var, yük-hız-yol eşitken aynı tüketimde gidiyor araçlar, yüklü ve klima açıkken.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yani 1.0 TSI ile 1.4 TSI aynı gücü sağlamak için aynı miktar yakıt yakıyorsa, yine de 1.0 lehine MTV avantajı var!

Çevrimdışı mahony

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Karoq 1.5 Tsi aracı biraderim kullanıyor. Octavia dizelden sonra yüksek araba almak istediği için bu araca geçti. 2018 yılı sonunda Tdi araçtan sonra biraz daha güçlü olsun diye 1.0 ve 1.5 Tsi lar arasında tercihini 1.5 Tsi'dan yana kullandı.

Konya'da ikamet ediyor ve arabayı sakin kullanır. Tam da bu sabah meraktan yakıt durumunu sordum. Sabahleyin işe giderken 4,9 ortalamayla gittiğini söyledi. Akşam dönüşte ise aşağıya eklediğim resmi cevaben gönderdi ve ortalaması 4,7.

Arabayı Aralık ayı sonunda aldığında direk kış lastiğiyle kullanmaya başladı ve bugün akşam işten dönüşte yazlık lastik değişimini de yaptı. Bundan sonrası nasıl gelişecek, bende merak ediyorum..

Emin olmamakla birlikte resimde görünen 3926 kilometre, arabanın şu anki toplam kilometresiyle aynıdır diye düşünüyorum.

« Son Düzenleme: 06 Nisan 2019, 01:59:57 Gönderen: mahony »

Çevrimdışı SkodamSUV

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;648588
Bende 1.0 olanı var, gayet memnunum. Fabrika verilerini kolayca tutturursunuz Şİ ve ŞD, yani sürpriz yapmaz, kuzenimde 1.4 TSI Ateca var, yük-hız-yol eşitken aynı tüketimde gidiyor araçlar, yüklü ve klima açıkken.

Şİ VE ŞD anlamadım ama ben aslında şunu merak ediyorum atıyorum karlı bir havada Uludağ' a tırmandığımızı varsayalım 1.0 benzinliylemi yoksa 1.5 benzinliyle mi mi haz alırım arasında çekim gücü olarak çok bir fark var mı?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SkodamSUV;648599
Şİ VE ŞD anlamadım ama ben aslında şunu merak ediyorum atıyorum karlı bir havada Uludağ' a tırmandığımızı varsayalım 1.0 benzinliylemi yoksa 1.5 benzinliyle mi mi haz alırım arasında çekim gücü olarak çok bir fark var mı?

Şehir içi, şehir dışını kast ettim.

Elbette büyük hacimli motor daha keyif verir. Ama 1.0 motoru test edenler genelde memnun oluyorlar, denemeden karar vermeyin. Karoq büyük araç ama Golf ile aralarında 60 kg fark var 1.0 motorluların kıyasında. Yani çekmez, taşımaz, götürmez diyenler aracı sürmeden boş konuşanlar  ;) Bugün 1.0 motor Octavia'da bile uzun süredir kullanılıyor.

Çevrimdışı vetapex

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
turbolu 0.05 motor yapsalar yine alırım. güç vermese de olur , torku arabayı taşımaya yetiyor. bayır çıksın az yaksın başka kim ne ister ki ?
1.4 tsi ile çok memnunum yakıttan. şehir içinde 7 litre şehir dışında 4.5 litre yakıyor. hızlı gitmiyorum ama araba hiç yüklü gibi hissettirmiyor.

Çevrimdışı mahony

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Kendi kullandığım araç 1.4 Tsi, eşimin aracı da 1.0 Tsi. 1.0 Tsi araç gerçekten keyifli bir araç. Ş.içi 60-70 km/h gibi hızlarda da yakıtı biraz daha iyi gibi. Fakat 120km/h gibi süratlerde bence 1.0 motorun yakıt olarak avantajı yok.

Eski aracım 1.2 Tsi Octavia'yı Konya-Manavgat yolunda rampa ve tırmanma şeritlerinde 4 yetişkin, 2 çocuk ve full bagaj olarak kullandığım için sonuna kadar savunurum. 1.0 Tsi'yı malesef rampa ve dağlık yollarda test etme şansımız olmadı. Ama tahminim üzmeyeceği yönünde..

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motorları kıyaslarken hacimden çok, güç, tork ve bunları hangi devir aralıklarında üretebildiğine bakmak gerekir.:gaz:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mahony;648617

Eski aracım 1.2 Tsi Octavia'yı Konya-Manavgat yolunda rampa ve tırmanma şeritlerinde 4 yetişkin, 2 çocuk ve full bagaj olarak kullandığım için sonuna kadar savunurum. 1.0 Tsi'yı malesef rampa ve dağlık yollarda test etme şansımız olmadı. Ama tahminim üzmeyeceği yönünde..

1.0 TSI eski 1.2 TSI'nin azıcık geliştirilmiş ve hafiflemiş hali.

Fabia aracım 1.2 TSI 105 bg idi, 175 Nm torklu. Sonrasında 1.2 TSI Golf aldım 110 bg 175 Nm torkluydu.

Şimdiki 1.0 motor 116 bg ve 200 Nm tork, eskilerinden (1.2 TSI'ler) bir tık daha iyi, çekiş, ses olarak da, tüketim olarak da. 25 Nm tork az bir fark değil zira

Çevrimdışı SkodamSUV

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;648601
Şehir içi, şehir dışını kast ettim.

Elbette büyük hacimli motor daha keyif verir. Ama 1.0 motoru test edenler genelde memnun oluyorlar, denemeden karar vermeyin. Karoq büyük araç ama Golf ile aralarında 60 kg fark var 1.0 motorluların kıyasında. Yani çekmez, taşımaz, götürmez diyenler aracı sürmeden boş konuşanlar  ;) Bugün 1.0 motor Octavia'da bile uzun süredir kullanılıyor.

Sizde anladığım kadarıyla 1.0 motoru var uzun yolda ortalama 600 kilo yük ile aracı zorlar mı peki sizin deneyimlerinizi baz alsak yakıt çok yakar mı mesela?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SkodamSUV;648654
Sizde anladığım kadarıyla 1.0 motoru var uzun yolda ortalama 600 kilo yük ile aracı zorlar mı peki sizin deneyimlerinizi baz alsak yakıt çok yakar mı mesela?

O iş tamamen pedala ne kadar yükleneceğiniz ile alakalı, ama hız limitlerine uyarak sürdüğümde süper ekonomik olabiliyor...

Bu fotoda düşük tüketim için kastım, bakayım ne yakar diye

Ama kasmadan full yükle 6 litre ortalama ile gittim İstanbul- Milas - 600 km

Çevrimdışı SkodamSUV

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;648655
O iş tamamen pedala ne kadar yükleneceğiniz ile alakalaı, ama hız limitlerine uyarak sürdüğümde süper ekonomik olabiliyor...

Ama kasmadan full yükle 6 litre ortalama ile gittim İstanbul- Milas - 600 km

Aslında aklıma yattı bu 1.0 irfan abicim çok teşekkür ederim :ok: sana daha yıl sonuna kadar baya bi soru sorucam heralde istanbulda anadolu yakasındaysan aracı alırken yanımda olurmusun abi :gut:

Çevrimdışı mahony

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
2018 Aralık ayında aldığımız Karoq 1.5 Tsi aracımızın motor kontrol  ünitesinin güncellemesi için servise çağrıldık. Sahip olan arkadaşlar  aranmadılarsa servisten sordurabilirler.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
[MENTION=12798]mahony[/MENTION]

1.5 TSI motorlarda, "kaguru etkisi" olarak adlandırılan bir devir dalgalanması olduğundan söz ediliyor.

Scala, T-ROC ve Arona gibi, aynı motoru taşıyan diğer araçlarda da gözlenen (Birinci / ikinci vites ve 1300-2000 d/dak aralığında) gecikmeli gaz tepkisi ile ilgili şikayetler var yurt dışında.

ECU yazılım güncellemesi ile, gaz tepkisini değiştiriyorlar muhtemelen.

Sizin böyle bir gözleminiz oldu mu?

Hoş, kendi aracımın motoru (1.4 TSI, Euro 6), aldığım günden beri böyle (2000 d/dk altında, gaz tepkisinde gecikme var). Turbo boşluğu deyip, geçiyordum :)

https://www.briskoda.net/forums/topic/465281-karoq-software-update-progress-report/

https://www.briskoda.net/forums/topic/446820-15-sel-first-gear-issue/