škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

dsg resetleme

CanoCan · 10 · 24417

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CanoCan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
konu hk. teknik ve tecrübe bilgisi olan varsa paylaşabilir mi ?

Çevrimiçi rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şöyle bir not almıştım. DSG'nin kullanım karakterinize göre davrandığı söyleniyor. Bu şekilde fabrika ayarlarına getirilebiliyormuş.
Alıntı
DSG Resetleme; Kontağı çevirin, ışıklar yansın ama motoru çalıştırmayın. Bu haldeyken gaz pedalına sonuna kadar en az 10 saniye ayağınızı kaldırmadan basılı tutun. Kontağı kapatıp anahtarı çıkarın.
Sonra normal şekilde çalıştırıp bir test edin.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: rsimsek;648270
Şöyle bir not almıştım. DSG'nin kullanım karakterinize göre davrandığı söyleniyor. Bu şekilde fabrika ayarlarına getirilebiliyormuş.

Ben yapmıştım Fabia'da işe yaramıştı

Çevrimdışı Tamer85

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
otomatik vites ve start stop sistemde nasıl yapacağız :)

Çevrimdışı msami

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Tamer85;648593
otomatik vites ve start stop sistemde nasıl yapacağız :)
Yukarıda da bahsedildiği gibi kontak açıkken gaz pedalına 15 saniye (garanti olsun diye) sonuna kadar basarsanız sistem kendini resetliyor. Ben bu şekilde yapıyorum :)
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2019, 00:10:40 Gönderen: msami »

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
dsg vites sistemi, vites mekanizması, mekatronik, çift kavrama, volan, ve şanzıman olarak birden farklı siatemin oluşturduğu bir bütündür. vites mekanizması ve mekatronik birlikte çalışan elektronik devrelere sahiptir. vites mekanizması elle manuel olarak sağladığımız komutları mekatroniğe iletir. mekatronik ise araçta bulunan abs senaör ve motor beyni ile birlikte birçok senaörden gelen sinyalleri vites mekanşzması ile bütünleşik olarak kavramaya iletir. bu noktadan sonraki bütğn hareketler manuel vites gibi mekanik işlemlerdir. şanzıman içinde 1 3 5 7 vites mili ve 2 4 6 R vites mili olmak üzere 2 birleşik şanzıman vardır. her bşr mil grubu içinse 1 adet kavrama balatası mevcuttur. yani kavramamız 2 li kavramadır. mektronikten 2 piston çıkar 1 piston 1 3 5 7 vites milini değiştiren kavrama 1 i 2. piston 2 4 6 R hareket ettiren 2. kavramayı hareket ettirerek vites geçişi yapar 2 kavrama önlü arkalı bütünleşik tek parça halinde ön de ve arkada klanç yuvaları ile bağlıdır. bu parça ise volana bağlıdır. volanın içinden dönen mil şanzımanında ortasında sürekli döner kavrama vitese attıkça şanzımanın milini ortada dönen ana mile yerleştirerek vitese geçirir. dsg nin bu kadar hızlı ılmasındaki temel mantık budur yani her iki vites mili de aynı anda vitese gecmeye uygun durumdadır ve bu geçiş saniyenin 8 de 1 kadar sürede olur. kısaca şanzıman çalışma prensibi budur.
bizdeki vites geçişlerindeki yuklenmeye neden olan ise 2 sebepten kaynaklanır.
1. vites mekanizması içinde fuzzlogic denilen pc lerdeki ram rom benzeri hafıza birimidir. bu aracın son 3 aydaki kullanım karakterine uygun biçimde vites değişimini yukaek devir düşük devir yada aynı gaz yuklenmesine enjektörün farklı tepki vermesini sağlıyor. sakin kullanımlarda daha düşük devir ve gaz aralığı ile enjektörlere daha az yakıt gönderirken, agresif kullanımda daha yuksek devir geçişi ve gaz pedalı tepkimesi oluşmasına neden olur. bu bilgiler araç kullanıldıkça buraya kayıt edilir ve kullanıcı profili oluşturur. en temel örnek olarak uzun yol kullanımından sonra aracınızda 1 2 3 vites geçişlerinde özellikşe yokuşlarda yuklenme olmasının nedeni budur.

aynı bilgisayardaki ccleaner programı nasıl temp ve kullanıcı profillerini siliyorsanız bunu dsg de de yapabilirsiniz ama az bir oranda nasıl bozulmuş siatemin bazen tek çözümü format atmaksa dsg de de bu şekilde. dsg resetleme denilen işlem şu şekilde yapılır.
araç kapalı
aracı kilit aç
araç kontak tak
yarım kontak çevir ama çalıştırma
tüm lambaların sönmesini ve airbag ışığının yanmasını bekle
gaz pedalına sonuna kadar basıp kickoff denilen son sibine kadar basın
takribi 30 sn basılı tutun
ve kontakt kapatın.
araçtan çıkıp aracı kilitleyin

dsg resetleme dediğimiz işlemi yapmış oldunuz.

ANCAK
bu işlem sadece temp doayalarını siler kullanıcı profilinim tamamen silinebilmesi  için VAS cihazı ile bağlabıp kullanıcı profilini silmeniz gerekir ki bu da bu işlemi her yaptığınızda fayda görmenizin tam olarak oluşmayacağıdır ama kısa süreli de aracınızın vites geçişleri rahatlayacaktır. kavrama sorunu yoksa yazılımın yenilenmesi genelde sorunu fazlasıyla çözer ki aslında swrvislerde bu sorunla gelenlere yapılan işlem budur.

umarım yeterince açıklayıcı olabilmişimdir

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben bunu deniyorum:
[YOUTUBE]Z5KD7LyQnqg[/YOUTUBE]
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben bunu yapıyorum:
1- Kontağı aç.
2- Gaz pedalına 10 saniyeden daha fazla bir süre sonuna kadar bas
3- Kontağı kapat
4- Gaz pedalını bırak
5- Anahtarı kontaktan çıkart
6- Gaza 10 saniyeden daha fazla bir süre sonuna kadar bas
7- Gaz pedalını bırak
8- Motoru çalıştır
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2019, 16:08:31 Gönderen: Uğur Akar »
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Asilguzelkoylu

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;648739
Ben bunu yapıyorum:
1- Kontağı aç.
2- Gaz pedalına 10 saniyeden daha fazla bir süre sonuna kadar bas
3- Kontağı kapat
4- Gaz pedalını bırak
5- Anahtarı kontaktan çıkart
6- Gaza 10 saniyeden daha fazla bir süre sonuna kadar bas
7- Gaz pedalını bırak
8- Motoru çalıştır

Değişiklik gözlemlediniz mi?

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Asilguzelkoylu;648766
Değişiklik gözlemlediniz mi?
Bazan kararsız kalıyordu vites değişimlerinde ve düzeliyor bunu yapınca.