škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Park sensörü ve Start-stop çalışmıyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı meehmet

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba 2016 1.4TSI 125BG aracım var.
nedenini bilmediğim bi durumdan dolayı su anda park sensörüm ve start-stopum çalışmıyor.
Aracı bilgisayara bağlattım park sensörü ile iletişim yok hatası veriyor ve de anlamsız mesaj uyarısı verdi(muhtemelen start-stop hatası uyarısı için.)

Sorularım ise
1- park sensörü tesisatı kopukluğu olabilir ama ihtimali var mıdır ?
2- park sensörünün beyni falan mı yandı?
3- Sensörlerden biri çalışmazsa tüm sistem iptal olur mu?
4- Park sensörü sistemi çalışmazsa start-stop hatası olur mu? (servis olabileceğini söylüyor ama anlam veremedim)

Not: servis yaklaşık 200km ve pahalı işlemler olabilir serviste
 ayrıca garanti bitti ama iyi niyet devam ediyor.

Herkese şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı fusel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Akü zayıflığı ve akü arızasını da düşünmek lazım. Ben hafta içi aracımı çok kısa mesafe sürdüğüm için sabahları çalışırken zorlanıyor ve manevra freni devre dışı uyarısı veriyor. Uzun mesafe gittiğim zaman ise bu uyarılar yok oluyor.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Fabia II

• ST Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Ümit Kepoğlu

• SuperB
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Benimde park sensörüm ve start stop çalışmıyordu birebir aynı sorunu yaşadım. Servise götürdüm. Bana, aracın altında ufak bir darbe olmuş o direksiyon kutusuna vurmuş. Kazadan dolayı bir sensörün yeri oynamış, tüm sensörlerin bir birine bağlantısı olduğundan hepsi gitmiş dedi.

En ufak bir şey de tüm sistemler bir birine bağlı olarak duruyormuş.

Aracın altını, arkasını vs vurmuş ya da sürtmüşseniz vs olabilir.

Sadece 1 sensörde ya da sistemde sorun var büyük ihtimal. Diğerlerinide devre dışı bırakmış.

Çevrimdışı meehmet

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar aküyü kontrol ettirdim sıkıntısı yok herşey normal..
Sigortalarda da yok hatta güvenmeyip bende kontrol ettim.

Ümit Kepoğlu  aracı sürtmedim vurmadım tıklamadım, yani olsa olsa park halindeyken sensörlere vurmuşlardır onuda bilmiyorum.

Sonuç olarak park sensörü arızası gerçekten start-stop u iptal eder mi?
Birde sizin arızada sadece tek sensör düzeltilip-değişitirilip arıza gitti mi?
Acaba benim aracımda beyine falan hasar verdi mi?                                  kafamda deli sorular..

nerde kaça yaptırdınız ayrıca?

Şimdiden herkese teşekkürler arkadaşlar.
« Son Düzenleme: 14 Mart 2019, 01:04:21 Gönderen: meehmet »

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Daha önce kullanmış olduğum 2016 Passat ta sol ön tamponda bulunan sensör araç arkadaşımdayken nasıl olduysa yerinden çıkmıştı kablosuyla birlikte tamponun altına sarkıyordu. Sürekli engel yakın gibi uzun ötüyordu. Araçta herhangi bir hata mesajı ya da ikaz almamıştım. Servis sensörün takılması için tamponun açılması gerektiğini ve daha sonra da sensörün boyanıp montajının yapılması gerektiğini söylemişti bu işlemi en az 2-3 saat süreceği söylendiğinden yaptırmayıp daha sonra sensörü bir arkadaşımız tampona elini sokup ters bir hareketle tırnağına geçirdi. Araç  tamamen normale döndü. Yerinden çıkmış sensörün hata mesajı vermemesini tecrübe ettim. Bunu ifade edeyim. Sorun sensörle ilgili olmayabilir diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 14 Mart 2019, 17:18:04 Gönderen: Rifle44 »

Çevrimdışı meehmet

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aslına bakarsanız servis 250km uzaklıkta fırsat bulup gitmem lazım. ama onlarda kestirmeden birseyleri değiştirelim falan derler diye korkmuyo değilim.
Belki kablosunun lehimleri gitti ama bana sensöz bozuk veya beyin bozuk deseler tamam o zaman değiştirin derim, yani onların insafına kalmış.
Bu duruma düşmemek için kendim kontrol edebileceğim şeyleri etmek istiyorum.
Haftasonu zaman bulabilirsem park sensörünün beynine bakıcam belkide kablolarda kopukluk vardır diye

Çevrimdışı Ümit Kepoğlu

• SuperB
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: meehmet;648034
Arkadaslar aküyü kontrol ettirdim sıkıntısı yok herşey normal..
Sigortalarda da yok hatta güvenmeyip bende kontrol ettim.

Ümit Kepoğlu aracı sürtmedim vurmadım tıklamadım, yani olsa olsa park halindeyken sensörlere vurmuşlardır onuda bilmiyorum.

Sonuç olarak park sensörü arızası gerçekten start-stop u iptal eder mi?
Birde sizin arızada sadece tek sensör düzeltilip-değişitirilip arıza gitti mi?
Acaba benim aracımda beyine falan hasar verdi mi? kafamda deli sorular..

nerde kaça yaptırdınız ayrıca?

Şimdiden herkese teşekkürler arkadaşlar.

Ben sensör için para ödemedim ama direksiyon kutusu için ödedim. Oda sizinle ilgili bir konu değil zaten.

Bir servise götürün kesin ne ise belli olsun. Başka sorunlar çıkarsa masraf artabilir.

Autohold'ta bir sorun var mı? Arabayı durdurunca geriye ya da ileriye kayma yapıyor mu?

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
SS aku kaynaklidir bence, akuyu voltajini olcunuz. Kör 12,4V, mar'da (biraz bekledikten sonra)12V altindaysa SS devreye girmez, birde sarj voltajinizi olcun. Asiri desarjda cok guc cekeceginden sarj voltajiniz 14,4 ustu cikabilir. Tabi bu degerler takribi...
SS ile park sensoru birbiriyle normal sartlarda alakali degildir %99, %1 iki devre icin birbirine kisadevre vardir...!!!
Park sensorunuzun, 1 soketlerini komple kontrol ediniz gevsek birakilmis, gevsemis, cikmis soketler olabilir.
Yoksa soketlerin sadece bas kisimlarini sokun, bir bastan kisadevre yapip digee bastan kopukluk olup olmadigini test edin. Kopukluk varsa sonraki asama o kopuk yeri bulmak olacak. Yoksa iyi bir oto elektronikcisine gidiniz. Yapamazsa yetkili servise gidin.
Yetkili serviste ariza tespiti yaptirin. Ama emin olsunlar arizanin mahiyetinden, orasida burasida surasida derlerse 5 kurus para odemeyin ve yaptirmayin net tespit edilemeyen arizanin tespit ucretide olmaz. Uyanik olun sizi kandirmasinlar. Kanmamak icin isten anlamak sart degil. Garantili ariza tespiti yaparlarsa bunu yazili alin ve isterseniz araci yaptirin. Cikan parcalari mutlaka geri alinbisteyin ve muhafaza edin. Ama o tamir sonrasi  ariza aynen devamsa yapilan islemin ve ucretinviadesini isteyin yoksa tuketici hakem heyeti yolu... iyi niyet garantisinden yapilirsa ne mutlu arkaniza yaslanip kahvenizi icin. Servis kismini bukadar yazmamin nedeni ariza yespiti yapmayip musteriden para talep etmeleri, onu bunu gereksiz degistirip musteriye gereksiz masraf cikarmalari ve isin kotusu arizanin hala devamidir... Kolay gelsin ama once ilk dediklerimi haftasonu kendiniz bir yapin.
« Son Düzenleme: 15 Mart 2019, 10:59:14 Gönderen: mkoray79 »

Çevrimdışı meehmet

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Koray bey Akünün bütün herşeyi ölçüldü sağlam gibi gözüküyo.
Ankarada vag store ile görüştüm, yarın geri görüş kamerası takılacaktı. park sensörüne de bakarım dedi. Muhtemelen cüzi bir ücret alır arıza tespiti için yada almayabilir de.

Servis ile görüştüm sadece arıza tespiti 250+KDV, belki iyi niyet garantisine de girer dediler.
Ben tespitimi dışarıda yaptıracam, servise ise direk arıza şundan dolayı iyi niyet garantisine girer mi diye sorucam yada ucuzsa direk yaptırırım dışarıda.

ben bu şekilde düşündüm boşuna servise 300tl bayılmayalım. belki 300e dışarda bile yapılır.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende geri vites lambalarına led ampül takmıştım, 2 yılın sonunda ledler patladı, park sensörüde sustu, normal ampülleri taktırdım geri vites lambası ve park sensörü çalışmadı. Birkaç yere götürdüm kısa devre beyin arızasına neden olmuş değişecek yada tamir görecek dediler.
Sonunda bir tanıdık buldum. Özel bir servise yönlendirdi, servisten şasi numarasına göre beynin projesine ulaşılıp girişler tespit edildi. Beyin tamamen dağıtılmadan tamir edildi. Şimdi ikiside çalışıyor. Bu işlemler hep tanıdıklarla yürüdüğü için ücret ödemedim. Fakat araçlarımızda herşey birbiri ile bağlantılı nereden nasıl bir sorun çıkacağı belli olmuyor.

Çevrimdışı meehmet

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İlhan bey teşekkür ederim. Bugün değişik birsey oldu ve start stop düzeldi çalışmaya başladı:) ama şimdi ekranda park pilot hatası uyarısı çıkıyor. park sensörleri çalışmadığı için bu uyarı normal. Bakalım hafta sonu aracıma baktırabilme şansım olmadı inşallah bi dahaki hafta sonuna diyelim..
Bu arada bizin park sensörleri difüzörde, difüzörü çıkarmayı bilen var mı veya çıkıyor mu?

Çevrimdışı marifaydin

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
arka park sensörleri için difizörü çıkarmaya gerek yok, arabanın altına girdiğinizde görünüyorlar arası boş zaten ulaşmak çok kolay tırnakları var çekiyorsunuz çıkıyor zaten.

Çevrimdışı meehmet

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar dün ankara vag store da sorunum çözüldü.. Anladığım sensörlere sigorta kutusundan gelen kablosunda kopukluk varmış. 200 TL işçilik le halloldu çok şükür.

Ayrıca geri görüş kamerasıda takıldı, kamera çok güzeldi ama arızalı çıktı. başka kameralar denendi onlarında görüntü kalitesi ve görüş açısı hiç hoşuma gitmedi.. en son kamera söküldü.

Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.

Çevrimdışı lars001

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
kamera için ekstra kablolama yapılıyor mu, yoksa mevcut tesisat mı kullanılıyor?
« Son Düzenleme: 31 Mart 2019, 01:06:14 Gönderen: lars001 »