škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Elektronik el freninin birakmamasi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı erharp32

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba. Dün aracın başına gelen bir olaydan dolayı  teknik bilgisi olan veya daha önceden başına gelen birisi varsa tecrübelerinden yararlanmak istiyorum. Olaya gelirsek; aracım superb 3, yaklaşık 3 hafta önce aracımı yıkattım ve parka bıraktım. Dün aracımı hareket ettirmek istediğimde elektronik fren bırakmadı. Bazen bu durum oluyordu ve çok hafif bir gaz verme ile araç kendini bırakıyordu ancak dün baya bi araç freni tuttu. Bende biraz fazla zorladım ve araç zor da olsa küt sesi ile el frenini bıraktı. Aracı hareket ettirdim ancak balatalardan küt küt vurma sesi ve sürtme sesi gelmeye başladı. Araçda olan wd40 ile balataları yağladım 100 km kadar yol yaptım. Yola çıktığımda ilk başlarda araç giderken sürtme ve küt küt vuruntu sesleri geliyordu ancak 20 km kadar gittikten sonra bu ses kesildi ama frene bastığımda vuruntu sesi gelmeye devam etti. Araçta yanan herhangi bir ariza lambası yok. Fren tutuyor ama vuruntu yapıyor. Görüşleriniz önerileriniz ne olur acaba. Bulunduğum yerde servis yok Nisan ayinda periyodik bakım var. O süreye kadar ne yapabilirim?

Çevrimdışı Engin E.

• H u r d a c ı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arka fren tertibatında sorun olduğu kesin, sökülüp bakılması gerek...o halde kullanmaya devam ederseniz en basitinden balata bitirme, disk aşınma el freni merkezine zarar verme gibi sorunlar çıkacaktır...

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: erharp32;647871
Arkadaşlar merhaba. Dün aracın başına gelen bir olaydan dolayı  teknik bilgisi olan veya daha önceden başına gelen birisi varsa tecrübelerinden yararlanmak istiyorum. Olaya gelirsek; aracım superb 3, yaklaşık 3 hafta önce aracımı yıkattım ve parka bıraktım. Dün aracımı hareket ettirmek istediğimde elektronik fren bırakmadı. Bazen bu durum oluyordu ve çok hafif bir gaz verme ile araç kendini bırakıyordu ancak dün baya bi araç freni tuttu. Bende biraz fazla zorladım ve araç zor da olsa küt sesi ile el frenini bıraktı. Aracı hareket ettirdim ancak balatalardan küt küt vurma sesi ve sürtme sesi gelmeye başladı. Araçda olan wd40 ile balataları yağladım 100 km kadar yol yaptım. Yola çıktığımda ilk başlarda araç giderken sürtme ve küt küt vuruntu sesleri geliyordu ancak 20 km kadar gittikten sonra bu ses kesildi ama frene bastığımda vuruntu sesi gelmeye devam etti. Araçta yanan herhangi bir ariza lambası yok. Fren tutuyor ama vuruntu yapıyor. Görüşleriniz önerileriniz ne olur acaba. Bulunduğum yerde servis yok Nisan ayinda periyodik bakım var. O süreye kadar ne yapabilirim?

Yaşadığınız yıkamadan sonra oluşan normal bir olay ama sizin bunun tedbirini almanız gerekiyordu, ıslak balata belli bir süre beklerse diske yapışır ve otomatik el freni çok kuvvetli sıktığı için balata çok kuvvetli yapışmış, ses sorununa gelince zorlandığı için balatadan parça kopmuş olabilir ve balata diskin üzerinde yapıştığı için iz yapar fren sırasında balata o ize geldiği sırada ses veya frende bir tuhaflık hissettirir.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı yıkattığınızda yoldan yeni mi gelmiştiniz balatalar ve diskler aşırı sıcak ise benim aklıma ilk gelen diskler çarpılabilir ve şikayetiniz bununla alakalı olabilir lastikler sökülüp diskler ve balatalar kontrol edilebilir bu işlemi herhangi bir lastikçi yapabilir ihmal etmeyin.

Çevrimdışı erharp32

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;647877
Yaşadığınız yıkamadan sonra oluşan normal bir olay ama sizin bunun tedbirini almanız gerekiyordu, ıslak balata belli bir süre beklerse diske yapışır ve otomatik el freni çok kuvvetli sıktığı için balata çok kuvvetli yapışmış, ses sorununa gelince zorlandığı için balatadan parça kopmuş olabilir ve balata diskin üzerinde yapıştığı için iz yapar fren sırasında balata o ize geldiği sırada ses veya frende bir tuhaflık hissettirir.
Dersimizi aldık. Birdaha aracı yıkayıp uzun süre bekleyeceksem kesinlikle tekerlere su vurmam.

Çevrimdışı erharp32

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;647878
Aracı yıkattığınızda yoldan yeni mi gelmiştiniz balatalar ve diskler aşırı sıcak ise benim aklıma ilk gelen diskler çarpılabilir ve şikayetiniz bununla alakalı olabilir lastikler sökülüp diskler ve balatalar kontrol edilebilir bu işlemi herhangi bir lastikçi yapabilir ihmal etmeyin.
Yok.  2 km yol yapıp aracı yıkattım Diskler soğuktu

Çevrimdışı onurrr

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
wd40 yağ içerikli bir sprey. Balata zeminine veya diske wd40 sıkmak aracın fren performansını azaltacaktır. Onu temizlemenizi öneririm ben balata spreyi veya su ile.

Çevrimdışı erharp32

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: onurrr;647893
wd40 yağ içerikli bir sprey. Balata zeminine veya diske wd40 sıkmak aracın fren performansını azaltacaktır. Onu temizlemenizi öneririm ben balata spreyi veya su ile.
Aklıma ilk gelen wd40 olmuştu o an.

Çevrimdışı Sultan.Baybars

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=15299]erharp32[/MENTION] Erol bey benimde başıma geldi hatırlarsanız geçenlerde istanbula kar yağdı ve benim araç karda 1 hafta hiç kıpırdamadan kaldı ben aracı çalıştırdım park frenini indirdim ama hareket ederken araç çok kasıldı sizin dediğiniz gibi ses yaptı baktım 4 diskte paslanmış oradan 300 metre ilerde araç yıkaya gittim aracıda yıkadım sonra bu sesler devam etti ben 5 km kullandım sesler  eski haline döndü bunun önüne geçilmiceni düşünüyorum aracı freni çekmeden park etmeyi denedim ama kontağı kapar kapamaz araç otomatik el freni çekiyor ben pek takmadım çokta ses yapmadı

Çevrimdışı erharp32

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13523]Sultan.Baybars[/MENTION] hatırlıyorum başınıza geleni. Aynısı bende de oldu. Servisle görüştüm ABS arızası yanmadı ise uzun sürüş ile sesin kesileceğini söylediler. Wd40 uygulamasının da yanlış olduğunu ve tekerleri yıkamamı söylediler. Dediklerini yapacağım. Umarım ses kesilir. Dün 100 km yaptım ama ses kesilmemişti bugün tekrar deneyeceğim.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim basimada geldi. Diskleriniz egrilmis büyük ihtimalle. Sanayide söktürüp tornaciya kontrol ettirin. Varsa ince bir tabaka traslasinlar.

Çevrimdışı harrn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
korkulacak bi durum değil. bende geçen sene sıfır superb active aldım. aynı durum bende de oldu. ilk başta bi anlam verememiştim. ama sonra baktım her yıkamadan sonra oluyor. babam tamirci ona sordum. oda balataların içinde demir tozu olduğunu pas yapıp diske yapıştığını bunun her araçta olabileceğini söyledi. zorlayıp bıraktıktan sonra yapışan balatanın diskte parçaları kalıyor.sert bir cisimle diske zarar vermeden kazıyın vurma yapmaz. sadece balata hasar görmüş oluyor. biraz kullandıktan sonra balata aşınıp düzeliyor. yıkamadan sonra balata spreyi sıkarsanız sorun olmuyor. umarım yardımcı olmuşumdur.:)