škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motor soğukken titreşim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nuri şahbazlar

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhabalar özellikle motor soğukken otomatik şanziman 1'den 2'ye geçerken ufak bir titreşim oluyor.bu olayi iki-üç defa yaptiktan sonra bir daha yapmiyor. Başina gelen oldumu bu konuyla ilgili.

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Manuel araçlarda böyle sorunlar olmaz,marka gözetmeksizin şanzıman arızaları dsg araçlarda oluyor çoğunlukta..,

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nuri şahbazlar;647412
Merhabalar özellikle motor soğukken otomatik şanziman 1'den 2'ye geçerken ufak bir titreşim oluyor.bu olayi iki-üç defa yaptiktan sonra bir daha yapmiyor. Başina gelen oldumu bu konuyla ilgili.

Aracınız kaç km de? İlk çalıştırmadan sonra 5=10 saniye bekledikten sonra ve manuel de hareket ediniz. 5 senedir 1.6 TDI DSG kullanıyorum hiç bir vites aralığında titreşim olmadı yaşamadım. DSG şanzıman kulllanımı püf noktalarına dikkat ediniz. DSG özelliklerinden biri vites değişimlerini hissettirmemektir eğer titreşim ses vs vs oluyorsa kavrama ve ya mekatronik arızası başlayacak demektir. Geçmiş olsun.

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nakamura;647418
araciniz manuelmi acaba?

aracim 1.6 tdi dsg

Alıntı yapılan: rocky62;647420
aracınız kaç km de? Ilk çalıştırmadan sonra 5=10 saniye bekledikten sonra ve manuel de hareket ediniz. 5 senedir 1.6 tdi dsg kullanıyorum hiç bir vites aralığında titreşim olmadı yaşamadım. Dsg şanzıman kulllanımı püf noktalarına dikkat ediniz. Dsg özelliklerinden biri vites değişimlerini hissettirmemektir eğer titreşim ses vs vs oluyorsa kavrama ve ya mekatronik arızası başlayacak demektir. Geçmiş olsun.

aracim şuanda 15000 km'de ama sadece hava soğukken yapiyor bu olayi sonra bir daha böyle birşey olmuyor. Zaten bende yillarin dizel araç kullanicisiyim araci çaliştirir çaliştirmaz yürümüyorum. Manuel olarak kalkmaninda mantikli bir açiklamasi olamaz. Bir sikinti problem varki titreşim oluyor. Yani 5 senedir kullanmaniz bir şeyi değiştirmez.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nuri şahbazlar;647422
aracim şuanda 15000 km'de ama sadece hava soğukken yapiyor bu olayi sonra bir daha böyle birşey olmuyor. Zaten bende yillarin dizel araç kullanicisiyim araci çaliştirir çaliştirmaz yürümüyorum. Manuel olarak kalkmaninda mantikli bir açiklamasi olamaz. Bir sikinti problem varki titreşim oluyor. Yani 5 senedir kullanmaniz bir şeyi değiştirmez.

Siz bildiğiniz gibi kullanmaya devam ediniz teşekkürler

Çevrimdışı serhatsoylu

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;647424
Siz bildiğiniz gibi kullanmaya devam ediniz teşekkürler

:ok:

Saygıdeğersiniz...

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Soğuk motorda fiziksel bir titreme değil de 2 den 3 e geçerken seste bir titreme oluyor.Genelde eco modda ve rampa varsa bariz. Bunun dışında aracım 12000 km de ve dsg kullanımına dikkat ederim. (Rampada ve sıkışık trafikte manuele alırım. Autohold sürekli aktif ve duracaksam önce  N ye alıp el frenine aldıktan sonra P ye atarım.)

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Rifle44;647428
Soğuk motorda fiziksel bir titreme değil de 2 den 3 e geçerken seste bir titreme oluyor.Genelde eco modda ve rampa varsa bariz. Bunun dışında aracım 12000 km de ve dsg kullanımına dikkat ederim. (Rampada ve sıkışık trafikte manuele alırım. Autohold sürekli aktif ve duracaksam önce  N ye alıp el frenine aldıktan sonra P ye atarım.)

bununla ilgili servise gösterdinizmi aracınızı veya bu hareketi yapması normal midir?  Bu arada yukarıdaki beyefendi gibi her konunun altına 5 senedir dsg kullanıcısıyım diye yazmadığınız içinde teşekkür ederim. :)

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Başka kullanıcı arkadaşa sormuştum. 7000 km de bir başka araçta da benzer şekilde sadece motor soğukken 2 den 3 e geçerken sanki devirsiz geçer gibi olduğunu ancak sıcakken gözlemlediğinde böyle bir durum olmadığını söylemişti. Servis garantim bittiği için ve motorun soğukluğundan olabileceğine ihtimal verdiğimden şimdilik servise gitmekten vazgeçtim. Ancak bir sonraki servis bakımında soracağım. Konuyu takipteyim. Sizde bilgi alırsanız paylaşırsanız sevinirim.

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Rifle44;647434
Başka kullanıcı arkadaşa sormuştum. 7000 km de bir başka araçta da benzer şekilde sadece motor soğukken 2 den 3 e geçerken sanki devirsiz geçer gibi olduğunu ancak sıcakken gözlemlediğinde böyle bir durum olmadığını söylemişti. Servis garantim bittiği için ve motorun soğukluğundan olabileceğine ihtimal verdiğimden şimdilik servise gitmekten vazgeçtim. Ancak bir sonraki servis bakımında soracağım. Konuyu takipteyim. Sizde bilgi alırsanız paylaşırsanız sevinirim.

En yakın zamanda servise gitmeyi düşünüyorum ancak facebook guruplarındada yazdım normal olarak söylüyor herkes kafam karıştı dsg sıfırlama diye birşey varmış hatta

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
DSG'nin tüm püf noktalarına dikkat etseniz de bozulacağı varsa bozuluyor. Düşük viteslerdeki verdiği hissiyattan ben de memnun değilim ama servisler durumun normal olduğunu söylediği için çok da uğraşmıyorum. Aracın garantiden kavrama, volan, triger vs bir sürü şey değişti ama hiç bir zaman ilk 5-10 bin km'deki tatlılığa ulaşmadı.