škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Aküyü merak edip ölçen...

lrfan · 12 · 8730

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Forumda akü-voltaj-şarj furyasından ben de esinlenip AliExpress'ten 3 dolara şu ürünü aldım  :D

Araba 6 aylık daha, uçuk bir şeyler çıkacağından değil ama akünün formda halini bilelim ki ona göre takip edeyim :)

https://tr.aliexpress.com/item/12-v-84-v-Kur-un-asit-Pil-Kapasitesi-G-stergesi-Gerilim-Metre-Voltmetre-LCD-Monit/32907924423.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.6ea24c4dYNIQk7

Araba 2 gündür garajdayken, motor çalıştırmadan

Araba 2 gündür garajdayken, motor çalıştırmadan voltaj

Motor çalışırken rölantide voltaj

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ucuz Çin ürünleri çok güven vermese de beklenen değerleri göstermiş. Malum kapasiteyi ölçülen voltaja göre oranlıyor. Voltajı doğru ölçüp ölçmediği güvenilir profesyonel bir multimetre/avometre ile karşılaştırarak doğruluğu teyit edilebilir. Ya da ne kadar sapma olduğu öğrenilebilir.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=4]lrfan[/MENTION]

Benim ürünün aynısını almışın :), ölçümü doğru yapıyor diğer cihazlar ile karşılaştırdım, 100 % değeri araç çalışırken mi verdi.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;646949
Ucuz Çin ürünleri çok güven vermese de beklenen değerleri göstermiş. Malum kapasiteyi ölçülen voltaja göre oranlıyor. Voltajı doğru ölçüp ölçmediği güvenilir profesyonel bir multimetre/avometre ile karşılaştırarak doğruluğu teyit edilebilir. Ya da ne kadar sapma olduğu öğrenilebilir.

Bende bugün Avometre aldım nasıl kullanacağım bilmiyorum evdeki kalem pillerin voltajlarını ölçtüm sıfır piller 1.5 volt arası gösterdi bitik olan pillerde 0.04 volt gösterdi ama aracın aküsünü nasıl ölçebilirim ve ya aracın aküsünde kullanabilirmiyim.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;646955
[MENTION=4]lrfan[/MENTION]

100 % değeri araç çalışırken mi verdi.

Garajda yatarken, henüz çalıştırmadan verdi %100. Araç yeni diye muhtemelen, bir de S/S hiç kullanmıyorum, hatta yazılım ile kapatacağım. Olur olmaz zart diye stop ediyor, donakalıyoruz. Marşa basınca ilk işim onu kapatmak oluyor...

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;646956
Bende bugün Avometre aldım nasıl kullanacağım bilmiyorum evdeki kalem pillerin voltajlarını ölçtüm sıfır piller 1.5 volt arası gösterdi bitik olan pillerde 0.04 volt gösterdi ama aracın aküsünü nasıl ölçebilirim ve ya aracın aküsünde kullanabilirmiyim.
Eliniz yatkınsa, çakmak gözünden de ölçebilirsiniz. Ama kısa devre yapma riskiniz de var.

Avometreyi 20 volt doğru akım kademesine alarak, avometrenin problarını akünün kutup başlarına dokundurun. Avometre otomatik kademe ise, sadece doğru akım kademesini seçerek ölçüm yapınız.

Aşağıdaki üründen sipariş edebilir siniz, hiç uğraşmazsınız avometre ile.

https://tr.aliexpress.com/item/3-1A-5-V-ift-USB-araba-arj-Ile-LED-Ekran-Evrensel-Telefonu-Ara-arj-Xiaomi/32936014184.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1b924c4d43Lv4j

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;646956

Yeni 1,5 voltluk piller tam dolu halde 1,5,17 volt arası gösterir. Eskidikçe voltajı düşer. Yeni tarihli olan kaliteli bir pil başta 1,5 volttan fazla akım verir. Zamanla düşer. Mesela neredeyse 1,1 volt lara kadar tv kumandalarında kullanılabilir.

Alıntı yapılan: Levcho;646958
Eliniz yatkınsa, çakmak gözünden de ölçebilirsiniz. Ama kısa devre yapma riskiniz de var.

Avometreyi 20 volt doğru akım kademesine alarak, avometrenin problarını akünün kutup başlarına dokundurun. Avometre otomatik kademe ise, sadece doğru akım kademesini seçerek ölçüm yapınız.

Aşağıdaki üründen sipariş edebilir siniz, hiç uğraşmazsınız avometre ile.

https://tr.aliexpress.com/item/3-1A-5-V-ift-USB-araba-arj-Ile-LED-Ekran-Evrensel-Telefonu-Ara-arj-Xiaomi/32936014184.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1b924c4d43Lv4j

Ölçerken AC DC kademesine dikkat etmek lazım. Doğru akım için DC ve ölçülecek akımdan yüksek olan kademe ile ölçülebilir.

Bendeki usb adaptörlü olan 0,7 volt eksik gösteriyor!

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
DC AC konumları biliyorum biraz bilgim vardır aracın aküsü  DC ile ölçülecek sormak istediğim problar + ve = akünün aynı kutuplarına mı değecek ve ya farketmez mi biraz önce evdeki prizdeki AC ölçtüm 228 volt çıktı ama prizde + ve ya = farketmiyor probları her türlü değdirebiliyorsunuz.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şimdi aküyü ölçtüm 24 saat kontak açılmamış çalışmamış halde 12.33 volt çıktı aracı çalıştırdım rölantide tüm ışıklar kısa farlar açık 14.60 çıktı 3 dakika çalıştıktan sonra stop ettim tekrar ölçtüm 12.55 çıktı.

Akü ile şimdiye kadar 5 yıldır sorun yaşamadım ama değerler nasıl bilemiyorum her zaman tek marşta çalışır çalışmayan bir donanım aksam yok  bilenler yorumlarsa sevinirim. Akü nasıl sizce?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;646969
Şimdi aküyü ölçtüm 24 saat kontak açılmamış çalışmamış halde 12.33 volt çıktı aracı çalıştırdım rölantide tüm ışıklar kısa farlar açık 14.60 çıktı 3 dakika çalıştıktan sonra stop ettim tekrar ölçtüm 12.55 çıktı.

Akü ile şimdiye kadar 5 yıldır sorun yaşamadım ama değerler nasıl bilemiyorum her zaman tek marşta çalışır çalışmayan bir donanım aksam yok  bilenler yorumlarsa sevinirim. Akü nasıl sizce?

Roomster aracımda 5. yaşında akü aniden bitmişti. Ama haftada 2 kez falan kullanılırdı, biraz da o yüzden erken gitmiş olabilir. İyi ölçüp takip edin, ters bir yerde kalmak en kötüsüdür muhtemelen akü konusunda

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende bazen 15 gün marşa basmam 5 yıllık aracım henüz 30 bin km de :):):)
Sadece uzun yolda kullanıyorum ama 15 gün dahi marşa basmasam da ilk marş ta çalışır 12.33 çıkması akünün yavaş yavaş zayıfladığının bir göstergesi sanıyorum.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;646963
DC AC konumları biliyorum biraz bilgim vardır aracın aküsü  DC ile ölçülecek sormak istediğim problar + ve = akünün aynı kutuplarına mı değecek ve ya farketmez mi biraz önce evdeki prizdeki AC ölçtüm 228 volt çıktı ama prizde + ve ya = farketmiyor probları her türlü değdirebiliyorsunuz.

Doğru akımda (DC) artı artı uca, eksi eksi uca ölçülmezse sadece okunan değer eksi görünür.

Alıntı yapılan: rocky62;646969

12,40 volt altındaysa 16,10 volt ve kapasitenin yirmide biri akımla redresör şarjı yapılarak akünün ömrü uzar.

Bir de çalışırken ölçülen 13,5-14,6 volt gerilim alternatörün sağlıklı çalıştığı gösterir.